reklama

Konec spalovacích motorů do roku 2035? Auta na benzin budou jezdit i pak, má jasno Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) hlásí, že konec aut se spalovacími motory nenastane v roce 2035. Vozy na benzin či naftu podle něj budou jezdit i poté. Řekl to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Ohledně zmíněného roku, který si Evropská komise ve svém plánu schválila jako termín, kdy se přestanou vyrábět auta se spalovacími motory, je Brabec skeptický.

reklama

Plán Evropské komise je jasný – do roku 2035 zcela ukončit výrobu aut se spalovacími motory. Důvodem je snaha o lepší péči o životní prostředí. Klasická auta na benzin či naftu by tak postupem času měla nahradit zejména elektromobily, případně i auta na vodík nebo na stlačený plyn (CNG, pozn. red.).

Podle Brabce se ale auta nynějšího střihu, tedy na benzin a naftu, budou po českých silnicích pohybovat i po roce 2035. „I kdyby byl zákaz nová auta na benzin či naftu vyrábět, budou se samozřejmě ještě dlouho prodávat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ministr životního prostředí.

Sám je prý ohledně termínu skeptický a očekává, že se na nejvyšší úrovni Evropské unie o datu pro ukončení výroby vozů se spalovacími motory ještě povedou diskuse.

V Česku je podle jeho slov aktuálně až pět a půl milionu aut. Z toho jen zlomek jsou elektromobily. „Zatím je v České republice zhruba 10 tisíc elektromobilů na silnicích a podle plánu čisté mobility, který země má, by jich v roce 2030 mělo být až půl milionu,“ dodal Brabec. Takové množství je tedy pořád dost nízké vzhledem k tomu, kolik aut se v tuzemsku v současnosti pohybuje.

Bude Česko nařízení ignorovat?

Brabec čelil v pořadu Nový den i dotazu, zda by Česko mohlo nařízení Evropské komise bojkotovat. Otázkou podle něj bude, jak se ještě jednotlivé návrhy prohlasují. „Můžeme být i přehlasováni,“ připustil ministr.

Na druhou stranu ovšem zmínil, že i místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který byl před pár dny na návštěvě Česka, si podle svých slov uvědomuje, že nařízení nesmí proti jednotlivým státům tlačit na sílu. „Řekli jsme podmínky České republiky a jasně jsme řekli, že nechceme, aby to bylo vnuceno zemi proti její vůli,“ doplnil Brabec.

Elektromobily jsou drahé, dodává Brabec

Ministr zároveň ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil, že aktuálně je koupě elektromobilu velmi drahá, a tudíž si jej řada lidí nemůže dovolit. „V tu chvíli by lidé přirozeně jezdili vozy se spalovacími motory. Nesmí to dopadnout na nízkopříjmové domácnosti,“ dodal Brabec.

Timmermans ovšem ubezpečoval, že cena elektromobilů bude postupně klesat a stejně tak i náklady na jejich provoz. Místopředseda Evropské komise dále doplnil, že vždy budou lidé závislí na autech a cílem Evropy není je za provoz trestat, ale pomoci jim, aby mohli využívat vozy s nižšími či nulovými emisemi, uvedl dále.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert
360°

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Kde se vzal ostrý náboj? Asi jde o selhání jednotlivce, říká spoluproducent filmu Jákl
Nehody

Kde se vzal ostrý náboj? Asi jde o selhání jednotlivce, říká spoluproducent filmu Jákl

Celý svět šokovala tragédie, která se odehrála během natáčení amerického westernu Rust v Novém Mexiku. Americký herec Alec Baldwin nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou a postřelil režiséra filmu Joela Souzu. V rekvizitní zbrani se totiž nacházel jeden ostrý náboj. Ze situace je zdrcený i český producent Petr Jákl, který na tvorbě filmu spolupracuje.

Zeman by nekomunikoval přes žalmy, tvrdí Forejt. Zkritizoval Mynáře, Kruliše i Ovčáčka

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt nešetřil kritikou na adresu současné Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Nejvíc podle něj selhává komunikace, kancléř Vratislav Mynář navíc podle něj překročil pomyslnou hranici a koná aktivisticky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodal, že si sám není jistý, jestli již druhým týdnem hospitalizovaný prezident Miloš Zeman o těchto krocích vůbec ví.

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

reklama

Domácí zpravodajství

Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat

Jedinou cestou z epidemie je očkování, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj by lidé měli vzít zodpovědnost na sebe, ale spousta z nich stále není očkována. Dušek také varoval, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty hospitalizovaných.

Zastřelený pes na Náchodsku? Obyvatelé se bouří, policie případ odložila

Adršpachem na Náchodsku rezonuje případ údajné střelby v obci z konce léta. Zůstal po ní na ulici mrtvý pes jedné z obyvatelek. Háček je v tom, že ho pohřbila bez pitvy, kterou po ní požadovala policie. Ta teď případ odkládá s tím, že střelbu nelze potvrdit, takže není co vyšetřovat. Proti tomu se bouří jak řada obyvatel obce, tak majitelé psa, kteří mají i fotografii, kudy měl projektil proniknout do těla.

reklama