reklama

Konec spalovacích motorů do roku 2035? Auta na benzin budou jezdit i pak, má jasno Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) hlásí, že konec aut se spalovacími motory nenastane v roce 2035. Vozy na benzin či naftu podle něj budou jezdit i poté. Řekl to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Ohledně zmíněného roku, který si Evropská komise ve svém plánu schválila jako termín, kdy se přestanou vyrábět auta se spalovacími motory, je Brabec skeptický.

reklama

Plán Evropské komise je jasný – do roku 2035 zcela ukončit výrobu aut se spalovacími motory. Důvodem je snaha o lepší péči o životní prostředí. Klasická auta na benzin či naftu by tak postupem času měla nahradit zejména elektromobily, případně i auta na vodík nebo na stlačený plyn (CNG, pozn. red.).

Podle Brabce se ale auta nynějšího střihu, tedy na benzin a naftu, budou po českých silnicích pohybovat i po roce 2035. „I kdyby byl zákaz nová auta na benzin či naftu vyrábět, budou se samozřejmě ještě dlouho prodávat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ministr životního prostředí.

Sám je prý ohledně termínu skeptický a očekává, že se na nejvyšší úrovni Evropské unie o datu pro ukončení výroby vozů se spalovacími motory ještě povedou diskuse.

V Česku je podle jeho slov aktuálně až pět a půl milionu aut. Z toho jen zlomek jsou elektromobily. „Zatím je v České republice zhruba 10 tisíc elektromobilů na silnicích a podle plánu čisté mobility, který země má, by jich v roce 2030 mělo být až půl milionu,“ dodal Brabec. Takové množství je tedy pořád dost nízké vzhledem k tomu, kolik aut se v tuzemsku v současnosti pohybuje.

Bude Česko nařízení ignorovat?

Brabec čelil v pořadu Nový den i dotazu, zda by Česko mohlo nařízení Evropské komise bojkotovat. Otázkou podle něj bude, jak se ještě jednotlivé návrhy prohlasují. „Můžeme být i přehlasováni,“ připustil ministr.

Na druhou stranu ovšem zmínil, že i místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který byl před pár dny na návštěvě Česka, si podle svých slov uvědomuje, že nařízení nesmí proti jednotlivým státům tlačit na sílu. „Řekli jsme podmínky České republiky a jasně jsme řekli, že nechceme, aby to bylo vnuceno zemi proti její vůli,“ doplnil Brabec.

Elektromobily jsou drahé, dodává Brabec

Ministr zároveň ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil, že aktuálně je koupě elektromobilu velmi drahá, a tudíž si jej řada lidí nemůže dovolit. „V tu chvíli by lidé přirozeně jezdili vozy se spalovacími motory. Nesmí to dopadnout na nízkopříjmové domácnosti,“ dodal Brabec.

Timmermans ovšem ubezpečoval, že cena elektromobilů bude postupně klesat a stejně tak i náklady na jejich provoz. Místopředseda Evropské komise dále doplnil, že vždy budou lidé závislí na autech a cílem Evropy není je za provoz trestat, ale pomoci jim, aby mohli využívat vozy s nižšími či nulovými emisemi, uvedl dále.

Tagy:
Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží
Koronavirus

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou
OH 2021

Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou

Nepatřila mezi nasazené hráčky a fanoušci jí před olympiádou ze všech českých tenistek věřili snad nejméně. Teď Markétu Vondroušovou dělí jediná výhra od zisku zlaté medaile. V semifinále si 22letá rodačka ze Sokolova poradila se světovou šestkou z Ukrajiny Elinou Svitolinovou ve dvou setech 6:3 a 6:1 a nyní ji čeká poslední překážka v podobě Švýcarky Belindy Bencicové.

Živě
ON-LINE: Česko má jisté další medaile. USA našly po odstoupení Bilesové novou hvězdu

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Sledujte 360° s Robertem Šlachtou: Kdo z politiků ho štve a jak to má se ženami?

Volební modely připisují hnutí Přísaha šanci na poslanecká křesla. Proč ale nechce jeho předseda a expolicista Robert Šlachta říct, s kým by spolupracoval na úrovni dolní komory či přímo ve vládě? Kteří politici ho v poslední době naštvali? V čem spatřuje své slabiny a jak to má se ženami? To vše poodhalí speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor s Robertem Šlachtou můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

Zákaz vstupu neočkovaným. Google a Facebook zavádí nová pravidla pro své zaměstnance

Internetoví giganti Google a Facebook ve středu oznámili, že od svých zaměstnanců budou před jejich návratem do společných kanceláří požadovat očkování proti nemoci COVID-19. Více než 130 000 zaměstnanců Googlu to e-mailem oznámil šéf firmy Sundar Pichai. V případě Facebooku se povinné očkování zatím bude vztahovat na zaměstnance ve Spojených státech, informovala agentura AP. Oznámení přichází krátce poté, co o podobném kroku rozhodly americké veřejné instituce.

reklama

Domácí zpravodajství

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

reklama