Deštivé a chladnější počasí, které v Česku panuje v posledních dnech, pomohlo zemědělcům i přírodě. I tak je ale asi 60 procent podzemních vod ve stadiu sucha. Poslancům to ve středu řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
„Naše modlení k nadpozemským silám se osvědčilo,“ řekl ve středu Brabec poslancům z výboru pro životní prostředí, kteří sucho řešili. „Z hlediska zemědělského sucha můžeme situaci považovat za daleko lepší než před mnoha týdny,“ podotkl ministr.
Podle Brabce by bylo skvělé, kdyby deště pokračovaly, část podzemních vod je totiž stále vyschlá. „Stále víc jak 60 procent podzemních vod je ve stádiu sucha,“ vyčíslil Brabec.
Situace se také liší podle regionu. „Počasí výrazně zlepšilo stav zemědělského i hydrologického sucha, ale ne na celém území se situace normalizovala,“ podotkl ministr. Podle portálu Intersucho se výrazné až extrémní sucho stále vyskytuje v jižních Čechách, Karlovarském, Pardubickém, Královéhradeckém kraji a v Jeseníkách.
Bude na boj se suchem dost peněz?
Poslanci Brabce grilovali kvůli tomu, jestli jde na boj se suchem dost peněz. Brabec odpověděl, že jeho resort získá další dvě miliardy na vodohospodářství obcí, což už v pondělí schválila vláda. Další tři miliardy má ministerstvo přislíbené pro příští rok.
Brabec che investovat především do zadržení vody v krajině a vodohospodářství obcí. Předpokládá, že letos ministerstvo na projekty proti suchu vynaloží čtyři až sedm miliard korun.
Poslanec Jan Čižinský (za KDU-ČSL) kritizoval, že déšť sucho nevyřeší. Podle něj je řešením nechat řeky a potoky vytvořit meandry.
Na výboru pro životní prostředí řešíme sucho. To, že nyní prší, je fajn, ale není to řešení sucha. Řešením je nechat řeky a potoky tvořit meandry, zrušit meliorace, upravit finance. Z 1000km meliorací potoků bylo loni a letos přírodě "vráceno" 20 km. Takže to máme na 500 let:-(
— Jan Čižinský (@jancizinsky) June 10, 2020
Poslanci také řešili novelu o ústavní ochraně vody, kterou finišuje ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Šéfka výboru pro životní prostředí Dana Balcarová už dříve pro CNN Prima NEWS řekla, že návrh podle ní do důsledků může znamenat, že stát ukáže na nějakou obec, tu bude moct zaplavit a vybudovat na jejím místě vodní nádrž.
Pochybnosti vyslovil i ústavní právník Univerzity Karlovy Jan Kysela. „Když napíšete, že je to výsostný zájem, tak když se nějaký reprezentant výkonné moci rozhodne, tak v odvolání na veřejný zájem by vše ostatní ustoupilo,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Kysela.
„Vzhledem k tomu, že je velmi pravděpodobné, že je to motivace navrhovatelů, tak by bylo vhodné zvažovat, jak tomu všichni rozumí,“ upozornil ústavní právník. Zároveň zdůraznil, že finální výklad bude závislý na prováděcích zákonech.
Ústavní ochrana vody je správná cesta, míní Brabec
Brabec ve středu návrh na ústavní ochranu vody podpořil. „Je to revoluční princip, z pitné vody se dělá nadřazený zájem. Je to správná cesta. Ne všichni ústavní právníci mají stejný názor,“ zdůraznil Brabec.
Ústavní právník Jan Kudrna už dříve pro CNN Prima NEWS uvedl, že ústavní ochrana vody má smysl. Podle něj se není třeba obávat zaplavování obcí. „Nevím, co z toho návrhu ústavního zákona může vzbuzovat tyhle obavy,“ řekl CNN Prima NEWS Kudrna. „Není tam o stavbě čehokoliv ani slovo,“ dodal. Tomanův návrh by měl být ve Sněmovně do prázdnin.