Praktická lékařka z bratislavské čtvrti Petržalka Etela Janeková podává lék ivermektin téměř 80 pacientům s onemocněním COVID-19. Údajně vykazuje velmi dobré výsledky. „Lék zjednoduší a zkrátí nemoc, v mnoha případech zabrání hospitalizaci. Neočekáváme, že je na vyléčení, ale pokud bude v dostatečném množství, mohli bychom ho dávat také preventivně,“ řekla lékařka deníku Právo.
Lék ivermektin je na trhu už 40 let a obvykle se používá jako antiparazitikum. „Mám ráda staré léky, protože vím, co od nich očekávat,“ popsala praktická lékařka Etela Janeková. Ivermektin podala 80 pacientům s koronavirem, nikdo z nich zatím nemusel do nemocnice. „Nemám pacienta, jehož stav by se po podání ivermektinu nezlepšil. Všichni mi řekli, že jakmile užili první dvě, tři dávky, už se cítili mnohem lépe,“ uvedla lékařka Právu.
„Ivermektin se podává v dávce 0,2 miligramu na kilogram váhy na den v případě, že pacient váží do 90 kilogramů. Pokud má vyšší hmotnost, dávka se zvýší na 0,3 miligramu,“ upřesnila.
Jak popsala deníku, lék v počátcích podává v kombinaci s vitaminem D ve vyšší dávce, vitaminem C, zinkem a aspirinem. „Pokud na základě výsledků z odběru krve zjistíme, že probíhá bakteriální zápal, přidáme antibiotika. Pokud pacient špatně dýchá, pošlu ho na rentgen,“ upřesnila. Pokud na rentgenu uvidí rozběhnutý zápalový proces v podobě obrazu mléčného skla, přidává kortikoterapii. „Je to velmi komplexní léčba, protože koronavirus postihuje zápalem celé tělo,“ dodala lékařka Janeková.
U jednoho pacienta zaznamenala nežádoucí účinek. „Ale on užil třídenní dávku najednou a měl z toho průjem. Jinak jsem vedlejší účinky nezaznamenala,“ doplnila.
Lék vyzkoušeli i v Brně
Janeková tvrdí, že tento lék covid nevyléčí, ale může nemoc zkrátit a zjednodušit léčebný proces. „Navíc je to levný lék a měl by být běžně dostupný. Ostatní léky, které se na covid používaly, jsou enormně drahé. Navíc existují studie, že ivermektin je bezpečný a efektivní,“ upozornila lékařka.
Lék je nyní dostupný ve slovenských nemocnicích a také v lékárnách. Tento týden do Bratislavy dorazilo 30 tisíc balení. „Osobně jsem žádala na ministerstvu zdravotnictví, aby byl tento lék dovezen z Turecka. Tato zásilka ale bude stačit pouze na přeléčení jen 8 tisíc pacientů, proto jsem požádala o dovoz dalších 50 000 balení,“ upřesnila.
Lék ivermektin vyzkoušeli také lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Lék podali do konce února celkem 30 pacientům s onemocněním COVID-19. Jejich stav se po užívání invermektinu ve spojení s další léčbou zlepšil natolik, že mohli být propuštěni domů. Lékaři podávali lék vybraným pacientům s těžším průběhem nemoci od loňského listopadu. Ivermektin je podle nich levnější než ostatní léky, nyní je ale obtížně dostupný, protože není registrovaný.
Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka ve čtvrtek novinářům řekl, že by praktičtí lékaři mohli experimentálně podávat tento lék, nyní se o tom vedou jednání s ministerstvem zdravotnictví. „Budou ho moci podat přesně definované skupině pacientů, budou o tom muset učinit záznam do ISIN (Informační systém infekčních nemocí, pozn. red.), aby bylo možné zpětně pro potřeby nějaké studie vyhodnotit efektivitu toho podání,“ vysvětlil Šonka. Doplnil, že zatím nemá bližší informace, kterým pacientům by se lék podával.