reklama

Brazilcům se pandemie vymyká z rukou. Za den zemřelo přes dva tisíce lidí

Očkování proti koronaviru v hlavním brazilském městě Brasília.
Zdroj: Profimedia.cz

Brazílie poprvé překonala hranici dvou tisíc úmrtí kvůli covidu za jediný den. Ve středu přibylo v této latinskoamerické zemi 2286 obětí a téměř 80 tisíc nových případů nákazy koronavirem. Uvedla to s odkazem na údaje tamního ministerstva zdravotnictví agentura Reuters. Brazilskému zdravotnictví hrozí kvůli rychlému postupu pandemie kolaps. Většina metropolí států brazilské federace už nemá téměř žádná volná lůžka intenzivní péče, oznámil státní institut Fiocruz.

reklama

Podle expertů je jedinou možností jak situaci zlepšit zavedení celonárodních opatření, ta ale zatím vyhlašují pouze jednotlivé státy brazilské federace. Prezident Jair Bolsonaro národní omezení odmítá.

Za poslední týden eviduje Brazílie průměrně 1 570 koronavirových úmrtí denně a počty evidovaných nákaz mají rostoucí trend už několik týdnů. Podle nejnovější bilance přibylo za 24 hodin 79 876 nakažených, o den dříve to bylo 70 764. V obou případech jde o jedny z nejvyšších údajů od začátku pandemie.

Celkem se potvrdilo přes 11 milionů případů

Celkem se už v této největší latinskoamerické zemi, která má na 210 milionů obyvatel, potvrdilo 11,2 milionu případů infekce koronavirem SARS-CoV-2 a 270 656 lidí nakažených covidem zemřelo. Z hlediska počtu obětí je Brazílie druhou nejvíce postiženou zemí na světě po Spojených státech, v počtu nákaz je těsně třetí po USA a Indii.

K tématu

„Boj s covidem jsme prohráli už v roce 2020 a není nejmenší šance, že bychom tento tragický trend zvrátili v první polovině letošního roku,“ citovala agentura AFP epidemiologa z institutu Fiocruz Jesema Orellanu. „Můžeme jen doufat v zázrak masového očkování či radikálně změnit řízení opatření,“ dodal.

První dávku vakcíny přitom v zemi dostala dosud jen asi čtyři procenta populace, obě dávky 1,4 procenta. Brazílie zatím očkuje čínskou vakcínou CoronaVac a vakcínou britsko-švédské firmy AstraZeneca, i ona se ale potýká s nedostatkem preparátů. Guvernér státu Sao Paulo Joao Doria minulý týden uvedl, že jeho regionální vláda koupí 20 milionů dávek ruské vakcíny Sputnik V, ač ta zatím nemá v zemi povolení agentury pro léčiva.

Prezident nevěří ruským a čínským vakcínám

Výzkumný ústav Fiocruz v úterý uvedl, že v metropolích 25 z 27 brazilských států je zaplněno více než 80 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče. V 15 z těchto velkých měst je to už 90 procent. Nárůst případů přičítají experti šíření nakažlivější varianty viru, která má podle nich nejspíš původ v amazonském městě Manaus.

Prezident Bolsonaro od počátku pandemie onemocnění COVID-19 zlehčuje a je proti celonárodním omezením, protože podle něj by jejich ekonomický dopad by byl horší než dopad viru samotného. Bolsonaro, který nemoc loni prodělal, má i skeptický postoj k očkování a kriticky se staví k ruským a čínským vakcínám. Sám se očkovat nenechá, uvedl dříve.

Přestaňte kňučet, burcuje Bolsonaro

Minulý týden Bolsonaro vyzval Brazilce, aby „přestali kňučet“. „Jak dlouho ještě budete kvůli tomu brečet? Jak dlouho ještě budete doma a necháte všechno zavřené? Znovu říkám, že je nám líto mrtvých, ale musíme problémům čelit,“ prohlásil před svými příznivci. „Bez platů a bez práce jsme odsouzeni k chudobě,“ dodal. „Budeme s virem bojovat, ale ne tímto hloupým, sebevražedným způsobem,“ dodal s odkazem na restrikce, které někteří guvernéři opět začali zavádět.

Minulý týden varoval před následky zhoršující se situace v Brazílii generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, který vyzval brazilskou vládu k radikálním opatřením. „Jestliže to Brazílie nebude brát vážně, ovlivní to všechny její sousedy i další země. Takže toto se týká celé Latinské Ameriky,“ zdůraznil.

Očkování proti koronaviru v hlavním brazilském městě Brasília.
Očkování proti koronaviru v hlavním brazilském městě Brasília.
Zdroj: Profimedia.cz

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Joe Biden

Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa

Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa

Ihned poté, co byl bývalý policista Derek Chauvin uznán vinným z vraždy Afroameričana George Floyda, volal rodině zesnulého muže americký prezident Joe Biden. Spolu s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou mluvili s Floydovým bratrem Philonisem. Ve veřejném prohlášení poté Biden mluvil o „vraždě za bílého dne a skvrně na duši Američanů“. Chauvin byl v úterý večer středoevropského času prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně.

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama