reklama

Továrna na nové mutace koronaviru: Brazílie je hrozbou pro celý svět, varují vědci

Koronavirová tragédie v Brazílii je hrozbou pro celý svět, míní experti. Oběti dopravních nehod nebo lidé, kteří prodělali srdeční infarkt, mají jen malou šanci dostat se na jednotky intenzivní péče. Předpokládá se, že v počtu úmrtí tato latinskoamerická země předčí Spojené státy v červenci, ačkoliv má zhruba o třetinu menší populaci.

reklama

V nemocnici v brazilském městě Porto Alegre je nyní dlouhá čekací listina na lůžka na jednotkách intenzivní péče. Na rozdíl od předchozích vln pandemie je na seznamu vysoké procento mladých pacientů, kteří nemají žádné další zdravotní problémy, ale nyní by potřebovali lůžko vybavené umělou plicní ventilací.

„Během jedné únorové směny bylo všech deset mých pacientů na umělé ventilaci a šesti z nich bylo méně než 35 let,“ řekla pro kanadskou CBC lékařka Tarsila Vieceli. Tento týden Brazílie překonala smutný světový rekord v počtu úmrtí na covid za den – ve čtvrtek nemoci podlehlo 4 249 lidí. Vědci varují, že jihoamerická země by mohla překonat vlnu úmrtí, která v lednu postihla Spojené státy. K pátečnímu dni v Brazílii zemřelo na nemoc COVID-19 vice než 345 tisíc lidí.

Vzhledem k nebývalému rozsahu epidemie, neodpovídajícímu tempu vakcinace i přístupu prezidenta Jaira Bolsonara, který odmítá zavést nový lockdown, volají tamní experti po mezinárodní pomoci. Epidemiolog Pedro Hallas považuje aktuální situaci za „hrozbu pro globální veřejné zdraví“.

„Samozřejmě jsme hrozbou sami pro sebe, epidemie se vymkla kontrole a lámeme rekordy každý den. Ale jsme také rizikem pro celosvětové veřejné zdraví, protože jsme takřka továrnou na nové varianty viru,“ řekl Hallal.

Hrozí druhá brazilská mutace

Brazilská varianta P1 se již šíří po světě včetně České republiky, kde byla poprvé sekvenována na Děčínsku. V Brazílii byla varianta P1 detekována ve městě Manaus, kde způsobila tragédii, mimo jiné akutní nedostatek kyslíku pro nemocné, na nějž stáli fronty jejich příbuzní. Vědci tento týden upozornili na potenciální novou variantu, která by se mohla šířit v dalším brazilském městě Belo Horizonte.

Experti volají po pomoci Světové zdravotnické organizace (WHO) a světových vlád, aby podpořily zemi vakcínami a vytvořily politický tlak na tamní populistický kabinet. Hallal se domnívá, že by na tom měl mít zbytek světa zájem vzhledem ke zmíněnému vzniku nových variant.

„Je to i váš problém, protože u nás vznikají nové varianty, některé se budou šířit, a nakazíme světovou populaci,“ vyzývá epidemiolog. V Brazílii se navíc kromě vakcíny AstraZeneca očkuje hlavně čínskou vakcínou, jejíž účinnost je proti variantě P1 šestkrát nižší než proti původní verzi viru.

Bolsonaro: Přestaňte kňučet

Mnozí viní ze současné situace prezidenta Jaira Bolsonara. Ten má tendenci epidemii zlehčovat, a v době, kdy země láme rekordy v počtech úmrtí a kolabuje tam zdravotnický systém, odmítá zavést lockdown. Opatření si proto zavádějí samy místní samosprávy, guvernéři jednotlivých brazilských států zavádějí částečné lockdowny, přičemž Bolsonaro jejich snahu systematicky podkopává. Ve středu oznámil, že národní karanténu vyhlašovat nebude. Epidemiolog Hallal proto zdůrazňuje, že právě hlava státu je největším nepřítelem zvládání epidemie.

„Nehodlám přijmout politiku zavírání všeho a zůstávání doma,“ řekl Bolsonaro ve středu. V březnu, který byl pro jeho zemi podobně obtížným měsícem jako tento, vzkázal svým spoluobčanům, aby „přestali kňučet“. Podle něj je třeba zachovat ekonomiku v chodu. Tento názor zastává od začátku pandemie, tvrdí, že hospodářské dopady by mohly být horší než zdravotnické konsekvence a ztráty na životech.

„Dost bylo rozčilování se a kňučení. Jak dlouho bude ten pláč pokračovat?“ ptal se Bolsonaro davu. „Jak dlouho ještě budete sedět doma a všechno zavírat? Nikdo to už nemůže vydržet,“ dodal prezident.

Počet úmrtí je v zemi tak vysoký, že zaměstnanci velkých hřbitovů, například Vila Formosa v Sao Paulu, pracují i v noci. Představitelé města sdělili, že se bude hloubit na 600 nových hrobů denně, aby se stíhalo pohřbívat. V plánu je také vertikální hřbitov, kde by mělo být 26 tisíc rakví nad sebou. Jakmile bude projekt schválen, realizace by podle vedení města měla trvat okolo 90 dnů.

Brazílie má poměrně robustní vakcinační program, ale váznou zde dodávky očkovací látky. Stejně jako Evropské unii se jí nepodařilo včas uzavřít kontrakty s farmaceutickými společnostmi, proto je naočkováno méně než 10 procent populace. Tamní ministr obchodu se přesto domnívá, že Brazílie se může vrátit k normálu za dva nebo tři měsíce.

Epidemiologové jsou méně optimističtí, ale věří, že pokud by přišla pomoc ze zahraničí, mohla by země očkovat na 1,5 milionu lidí denně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali
USA

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali

Ceny Emmy ovládl seriál Koruna z prostředí britské královské rodiny, který celkem proměnil jedenáct nominací. Moderátor cen Emmy Cedric the Entertainer, který celým večerem provázel, si pak neodpustil několik narážek na rozhovor prince Harryho a jeho manželky Meghan u Oprah Winfreyové. I ten totiž byl v jedné z kategorií též nominován, svou šanci však neproměnil.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

reklama

Domácí zpravodajství

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

reklama