Epidemická situace se stala noční můrou pro obyvatele města Manaus v Brazílii. V tamních nemocnicích začal docházet kyslík pro covidové pacienty a zdravotníci jsou zoufalí. Některé nemocnice dokonce transportují předčasně narozené děti do jiných zdravotnických zařízení.
„Moje babička zemřela kvůli nedostatku kyslíku,“ řekla agentuře AP Mayline da Mataová před jednou z přeplněných nemocnic ve dvoumilionovém městě Manaus. „Moje 84letá babička nemohla přežít. Potřebovala 15 litrů kyslíku na minutu a nebyl ho dostatek,“ dodala. Podobný osud potkal již desítky lidí, kteří se s covidem léčili v hlavním městě brazilského státu Amazonas.
Nemocní už se do zdravotnických zařízení nevejdou, představitelé největšího brazilského státu Amazonas proto předpokládají, že řada jich bude stonat a umírat doma. „Nastal kolaps zdravotnického systému. Řada na nemocniční lůžka velmi narůstá. Nyní na místo čeká 480 lidí,“ řekl ministr zdravotnictví Eduardo Pazuello.
Brazilský deník Folha de Sao Paulo zveřejnil reportáž, v níž se popisuje, jak se zoufalí zdravotníci snaží udržet pacienty naživu manuální ventilací. Nemocnice prý začaly posílat domů nemocné s méně vážným průběhem.
Lidé nemocnicím nevěří
Situace ale došla tak daleko, že některé rodiny své blízké do nemocnice nedávají záměrně, protože by na ně nezbyl kyslík. Raději je nechávají doma a sami jim plní velké zelené kyslíkové bomby, které se staly symbolem brazilského utrpení. Jiní svým blízkým na radu zdravotníků nosí vlastní kyslík přímo do nemocnic.
Brazilci tak stojí v zoufale dlouhých řadách u stanic, kde se dá doplnit zásoba kyslíku, a snaží se své rodinné příslušníky udržet naživu. Nezřídka zelené nádoby hromadně převážejí vlastními auty nebo po skupinách tahají v rukou.
Desperate residents of Manaus, the capital of Brazil’s Amazonas state, lined up for a refill of their oxygen cylinders as the hospitals in the city ran out of oxygen tanks. pic.twitter.com/aFEdeVatQf
— South China Morning Post (@SCMPNews) January 18, 2021
Agentura Bloomberg informovala o rodině 26leté Amandy Larratové, které najednou onemocněli skoro všichni členové rodiny. Larratová proto pomohla příbuzným doma vybudovat „nemocniční podmínky“ a zajistila jim soukromého lékaře. „Nevěřím veřejnému zdravotnictví. Nenechám zemřít celou svou rodinu,“ řekla. Většina lidí v Amazonas, jednom z nejchudších brazilských států, si však soukromou péči dovolit nemůže.
Čtyřicetiletý Hermo Querioz čekal ve frontě na doplnění kyslíkové bomby od sedmi hodin ráno do půlnoci, aby získal kyslík pro svou sestru, která leží s covidem doma. Taktéž se bojí, že v nemocnici by zemřela. „Bomba vydrží jen pět hodin, takže ráno přijdu znovu,“ řekl. Akutní nedostatek kyslíku vede také k neúnosnému zdražováni v chudém regionu. Začátkem ledna stálo doplnění velké bomby v přepočtu asi 400 korun. Nyní je cena zhruba šestkrát vyšší.
Problémy kvůli nové variantě koronaviru
Někteří pacienti v kritickém stavu jsou letecky přepravováni do jiných brazilských států. Ty zase posílají do Amazonas kyslík, v celé zemi ho však není mnoho. Řada nemocnic také letecky transportuje předčasně narozené děti, rovněž závislé na kyslíku, kterého se jim nedostává. Humanitární pomoc nabídla Brazílii sousední Venezuela, která sama trpí obvrovskou ekonomickou a humanitární krizí.
S nedostatkem kyslíku se potýkají hlavně rozvojové země, o obdobné situaci v Egyptě informoval francouzský časopis Le Point. V severoafrické zemi aktuálně probíhá vyšetřování čtyř úmrtí s covidem, která podle příbuzných zapříčinil nedostatek kyslíku v nemocnici. Se stejným problémem se ale začínají potýkat i některá zdravotnická zařízení ve Velké Británii, upozornil deník Le Parisien.
Katastrofa v Brazílii přišla ve chvíli, kdy se i zde objevila nová varianta koronaviru, rovněž několikanásobně nakažlivější než ta původní. Deník Deutsche Welle ji označil za extrémně znepokojivou, testy na protilátky totiž ukázaly, že koronavirem se ve městě Manaus nakazilo okolo tří čtvrtin obyvatel. Nová varianta viru o 17 mutacích se přitom objevila právě tam a čísla nakažených strmě rostou.
Podle Univerzity Johnse Hopkinse se v Brazílii od začátku pandemie koronavirem nakazilo téměř devět milionů lidí. Více než 200 tisíc jich zemřelo. Sám brazilský prezident Jair Bolsonaro přitom dlouhodobě patří mezi ty, kteří covid nejvíce zlehčují. „Co se děje v Manaus, je strašné. Ale udělali jsme, co jsme mohli,“ řekl k tragédii.