Brazilská léková agentura odmítla zaregistrovat vakcínu Sputnik V. Schválení ruského přípravku proti covidu by prý představovalo riziko, protože výrobce neposkytl dostatek informací. Brazílie v současnosti využívá přípravky od čínské společnosti Sinovac a od britsko-švédské firmy AstraZeneca. Rusko rozhodnutí agentury považuje za nesprávné.
Předseda brazilské lékové agentury Antonio Barra Torres uvedl, že výrobce ruské vakcíny neposkytl kompletní informace o přípravku a neumožnil brazilským představitelům inspekci výrobních závodů. Kvůli tomu úřad neměl dostatek poznatků o účinnosti a bezpečnosti přípravku.
Až se potká brazilská mutace koronaviru s indickou, čeká svět armagedon, varují vědci
Brazílie a Indie. Na dvě země vzdálené tisíce kilometrů se v současnosti upírají zraky celého světa. Obě se totiž změnily v semeniště nových variant koronaviru, které se vyznačují vysokou nakažlivostí a v případě brazilské i odolností vůči protilátkám. Podezření na výskyt indické mutace nově hlásí i Královéhradecký kraj.
Ruský fond přímých investic (RDIF), který má na starost propagaci vakcíny Sputnik V, uvedl, že rozhodnutí Brazílie nepovažuje za správné. Fond vyjádřil podezření, že bylo motivované politicky. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova existuje mnoho dat, jež prokazují, že Sputnik V patří mezi nejvíce účinné a bezpečné přípravky proti nemoci COVID-19. Ruští výrobci tvrdí, že účinnost jejich očkovací látky dosahuje 97,6 procent.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že o registraci ruského přípravku dál jedná. „Co se týče Sputniku V, stále čekáme,“ prohlásila mluvčí organizace Margaret Harrisová. WHO proto zatím ani neurčila datum, kdy bude vyhodnocovat předložené výsledky klinických testů. V Latinské Americe používá ruskou vakcínu například Argentina.
Brazilci se již očkují vakcínami od čínských, ale i západních výrobců. Nejvíce se v zemi používají přípravky od čínského Sinovacu a od britsko-švédské firmy AstraZeneca. U obou se počítá také s místní výrobou. Do Brazílie by tento týden měla přicestovat první dodávka látky od společností Pfizer a BioNTech. Země naopak odmítla registrovat indickou vakcínu Covaxin od společnosti Bharat Biotech. Podle agentury její výroba nesplňovala standardy kvality.
Brazílie chce urychlit tempo očkování i vzhledem ke špatné tamní epidemické situaci. Země v současnosti eviduje přes milion případů nákazy, což je hned po USA a Indii nejvíce na světě. Od začátku pandemie zemřelo v Brazílii už témě 400 tisíc lidí.