Vlajková loď britského královského námořnictva HMS Queen Elizabeth podle plánu dorazila při své okružní plavbě světem do Jihočínského moře. Jenže manévry britské letadlové lodi rozčílily čínskou administrativu. Státní deník Global Times, který zpravidla tlumočí stanoviska Pekingu, se do Britů dokonce sprostě opřel.
Britská flotila v čele s letadlovou lodí hodlá v Jihočínském moři nárokovat své právo plout v mezinárodních vodách. Z toho ale Čína není vůbec nadšená. Státní deník Global Times napsal, že pokud se britské loďstvo jen dotkne čínských teritoriálních vod, říká si o tvrdou reakci.
„Británie je čub*a, která si koleduje o ránu,“ uvedl Global Times. O čínské ostré reakci napsal britský prestižní deník The Times.
Čína považuje britské manévry za provokaci a je připravena královské námořnictvo „exemplárně“ potrestat, čímž by chtěla odradit i další země.
Podle listu Daily Mail se pak na webu státního deníku objevila tato reakce: „Čína vítá přátele s vínem, na vlky má ale připravenou brokovnici.“
Flotila britských lodí se do Jihočínského moře dostala Malackým průlivem, který odděluje území Malajsie, Indonésie a Singapuru.
Kdo stráží Jihočínské moře?
Jihočínské moře je strategická oblast, která se rozkládá mezi Čínou, Vietnamem a Filipínami. Vojensky aktivní je v těchto vodách Čína, která zde operuje mimo jiné s vyzbrojenými rybářskými bárkami nabarvenými namodro.
Američané si o čínských manévrech myslí své. „Tato takzvaná námořní milice rozhodně ryby nechytá,“ sdělil CNN Carl Schuster, který v minulosti řídil americké válečné operace v Pacifiku. „Mají vyztužené trupy a na palubě automatické zbraně, takže jsou na krátkou vzdálenost velmi nebezpečné. Také jsou velmi rychlé, dosáhnou rychlosti zhruba 18 až 22 uzlů (až 40 kilometrů za hodinu, pozn. red.), tudíž jsou rychlejší než 90 procent rybářských lodí na světě,“ dodal.