Británie v horečkách. Padl letní rekord přes 40 stupňů Celsia, země byla ochromena

Parné léto na Trafalgar Square

Tropické teploty válcují Evropu

V Británii v úterý padl teplotní rekord, poprvé je tam více než 40 stupňů Celsia. Meteorologové na londýnském letišti Heathrow brzy odpoledne naměřili 40,2 stupně Celsia. Tento rekord byl ovšem znovu překonán krátce před 18:00 SELČ, kdy v Coningsby ve středovýchodní Anglii naměřili 40,3 stupně Celsia. Dosavadní maximum 38,7 stupně Britové zaregistrovali v roce 2019.

Teplotní rekord padl v úterý i ve Skotsku, kde v Charterhallu u hranic s Anglií naměřili 34,8 stupně Celsia. Původní rekord byl 32,9 stupně ze srpna 2003.

Naplnily se tak předpovědi britského meteorologického úřadu Met Office, který varoval, že teploty budou do večera ještě stoupat. Kvůli vysokým teplotám se v zemi v pondělí i úterý zastavila železniční doprava, některé školy zrušily výuku a svou činnost omezují i státní instituce či muzea.

Britský nejvyšší soud se musel uzavřít pro návštěvníky poté, co byl kvůli problémům s klimatizací nucen přesunout jednání na internet. I Britské muzeum plánuje zavřít dříve. Mnoho veřejných budov včetně nemocnic nemá klimatizaci, což je odrazem toho, jak neobvyklé je podobně extrémní horko v zemi známé spíše deštěm a mírnými teplotami, poznamenala agentura AP.

V Británii, která má v extrémních vedrech nebo při sněhové kalamitě potíže s udržením klíčových dopravních služeb, úřady vyhlásily nejvyšší výstrahu. Meteorologové už dříve předpovídali, že tři roky starý teplotní rekord padne.

Peklo na zemi: Ve Walesu padl teplotní rekord. Opalovací krém tam potřebují lidé i prasata

Ve Walesu v pondělí padl teplotní rekord. V Gogerddanu ve středozápadní části země teploměr ukázal 35,3 stupně Celsia, čímž překonal dosavadní rekord 35,2 stupně z roku 1990. Na zemědělské Královské velšské přehlídce museli majitelé chránit opalovacími krémy nejen sebe, ale i prasata, píše web stanice BBC. Veterinářské organizace vydávají pokyny, jak chránit ve vedrech domácí mazlíčky.

Ministr dopravy Grant Shapps uvedl, že potrvá mnoho let, než Británie plně zmodernizuje svou infrastrukturu tak, aby dokázala odolat vyšším teplotám.

„Zaznamenali jsme značné narušení cestování,“ řekl stanici BBC. „Dnes pravděpodobně zažijeme nejteplejší den, jaký kdy byl ve Velké Británii. Infrastruktura, jejíž velká část byla vybudována ve viktoriánské době, prostě nebyla na takové teploty stavěna,“ uvedl v úterý ráno Shapps.

Horko je i jinde

Vlna veder již týden sužuje velkou část Evropy. V Portugalsku, Španělsku a Francii ji provázejí rozsáhlé požáry.

V Británii provozovatelé železniční dopravy vyzvali lidi, aby cestovali pouze v nezbytných případech. Zrušili také několik spojů, včetně klíčové trasy mezi severovýchodní Anglií a Londýnem.

Společnost Network Rail, která spravuje většinu železniční sítě v Británii, ukázala na sociálních sítích zkroucené kolejnice nedaleko Londýna.

Londýnské letiště Luton muselo v pondělí přerušit provoz poté, co identifikovalo „povrchový defekt“ na ranveji. Na vojenské letecké základně nedaleko Oxfordu se zase kvůli vysokým teplotám roztekla ranvej.

Nejméně jedna velká zoologická zahrada oznámila, že kvůli počasí zůstane zavřená. Bristolská zoo uvedla, že ošetřovatelé krmí některé opice, papoušky a pandy zmrzlými lízátky naplněnými zeleninou, listy nebo moučnými červy.

Tagy: