reklama

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Velké obchody budou zřejmě muset povinně prodávat české potraviny. Už příští rok by měly tvořit 55 procent jejich zboží. V roce 2028 by pak mělo být na pultech až 73 procent domácích potravin. Ve středu o tom rozhodli poslanci. Zákon ale budí řadu nesouhlasných reakcí. Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy některé potraviny výrazně podraží. Kvóty navíc nejde reálně splnit.

reklama

Pokud zákon projde, můžeme podle Prouzy očekávat „brutální provětrání našich peněženek“. „Ve chvíli, kdy zmizí ta zahraniční konkurence, ty ceny půjdou ještě výrazně výš. My očekáváme, že čeští dodavatelé by zvedli ceny minimálně o 15 procent. U toho nedostatkového zboží, jako je třeba zelenina, klidně i o 20 procent,“ odhadl šéf Svazu průmyslu a obchodu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

K tématu

Dalším citelným problémem podle Prouzy je, že čeští výrobci nestihnou v tak krátké době dodat zboží do obchodů. „Vysadit nový sad na jablka trvá 7 až 10 let, nový prasečák v Čechách nikdo nepovolí. Takže ty kvóty ani nejde v reálu splnit,“ uvedl některé příklady.

Prouza dále v rozhovoru pro Hlavní zprávy varoval, že českých potravin je, co se týče poptávky, nedostatek a jiné to nebude ani v dohledné době. Splnit kvóty je tak podle něj nereálné. „Je to čistě chiméra, která slouží pro to, aby se čeští výrobci zbavili konkurence a ještě v mezičase natáhli ruku a dostali pár miliard dotací, protože to je to, co dneska ti velcí agrobaroni umí nejlépe,“ nešetřil kritikou.

A co by mohlo na pultech českých obchodů v budoucnu chybět? Podle Prouzy například velká část českého vína. „Když se podíváte na česká vína, dovážejí se hrozny ze zahraničí. Bude to velký problém i pro řadu mléčných výrobků. Třeba olomoucké tvarůžky se vyrábějí z mléka z Německa, protože to české není dostatečně tučné. Ve znojemských okurkách je znojemská maximálně tak voda, protože i okurka se dováží z Turecka. Když vezmu jeden typický příklad, tak paštiky včetně Májky, té typicky české značky, rozhodně nejsou z českého masa. České paštiky je tady na pět dní v roce,“ uzavřel Prouza.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Koronavirus

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušil opatření proti covidu. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak poukázaly na zodpovědný přístup firem. Více než 20 procent společností dokonce testovalo své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti.

360°

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN) znovu varovala před zahlcením zdravotnického systému vlivem pandemie koronaviru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se zastala pracovní povinnosti části studentů v nemocnicích. Zároveň uvedla, že jí přijde absurdní, když si někdo v době přeplněných nemocnic nechá dělat umělá prsa u plastických chirurgů.

Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama