Zdravotním sestrám nikdo nepomohl
Nedostatek personálu, více práce, vyčerpání a čím dál častější syndrom vyhoření. S tím vším se musí potýkat české zdravotní sestry, které již druhým rokem stojí v první linii koronavirové krize. Zatímco na začátku pandemie byly opěvovány jako hrdinky, nyní mnohé z nich čelí psychickým problémům, aniž by se dočkaly jakékoliv pomoci. Stát ale zatím nenabízí žádné řešení.
Ještě loni dělala paní Jana zdravotní sestru na jednotce intenzivní péče. Nával pacientů, vysoké pracovní tempo a strach, že udělá chybu, byly v práci na každodenním pořádku. „Je to dost stresující, protože se může stát něco fatálního. Třeba sáhnete ve stresu na špatnou lahvičku. Pak doma přemýšlíte nad tím, jestli jste udělala všechno správně,“ popsala své zkušenosti štábu CNN Prima NEWS.
Problémy paní Jany vyvrcholily, když se od pacienta nakazila covidem. Dodnes ji trápí následky onemocnění. Například se jí změnily vůně a chutě, podle svých slov neustále cítí „spálenou gumu“. „A do toho brutální únava. Cokoliv udělám, tak mám pocit, jako bych odpracovala celý den,“ pokračovala zdravotní sestra.
Právě dlouhý covid se pro ni stal hlavním spouštěčem syndromu vyhoření. Kromě zdravotních problémů se nyní potýká také s depresemi a pocitem selhání. I to je důvod, proč je již půl roku na neschopence. Kromě dvou jejích kolegyň z nemocnice se jí nikdo neozval, zda nepotřebuje pomoc.
Ačkoliv zdaleka není sama, kdo trpí podobnými problémy, podle Jany se vyčerpání zdravotních sester bere na lehkou váhu. „Nejsem schopná fungovat v klidu. Nejsem to já. My za to nemůžeme, ale bohužel to odnášíme,“ poznamenala zklamaně.
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková uznala, že je situace u zdravotnického personálu extrémně napjatá. „Stěžovali si, že nemůžou spát. Slyší pacienty, kteří jsou na přístrojích, kteří nejsou ještě intubovaní. Zdravotníci zažili něco, co opravdu není standardní. Mělo by se to jednoznačně řešit,“ sdělila štábu CNN Prima NEWS.
Pomoc zdravotníkům v nedohlednu
Ačkoliv si ministerstvo zdravotnictví uvědomuje problémy zdravotníků, žádné konkrétní plány na řešení situace nemá.
„Rozhodně bychom chtěli zapojit větší míru psychologické a psychiatrické podpory, aby nedocházelo k vyhoření zdravotních sester,“ nastínil možné kroky náměstek ministra Josef Pavlovic (Piráti). Šéf resortu Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že je celý problém složitý a bude třeba debatovat s odbornými společnostmi.
Možným řešením by ale mohl být systém, který využívají hasiči nebo záchranáři. Psychickou podporu a konzultace jim nabízí pozice tzv. peera.
„Jedná se o speciálně vyškoleného kolegu. Princip je jasný – kolega kolegovi rozumí. Máme vydefinované situace, například zásah u malých dětí, blízkých osob nebo u vážné nehody. V takovém případě se vám peer může ozvat a probrat s vámi situaci,“ přiblížila systém mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. Vyškolení jednoho peera vyjde na zhruba 17,5 tisíce korun.