V autokempu Craig Tara poblíž skotského města Ayr měli policisté na konci března zasáhnout proti 11letému školákovi, a to zvlášť kontroverzním způsobem. Muži zákona totiž měli použít taser o síle 50 tisíc voltů, jež podle svědka chlapci způsobil velké bolesti. O incidentu informoval The Scottish Sun, který zveřejnil i video ze zásahu.
Videozáznam, který na stránkách sdílel web The Scottish Sun, ukazuje nejméně čtyři policisty, kteří přistupují k chlapci a míří na něj taserem. Ten v ruce drží nůž a mobilní telefon.
ČTĚTE TAKÉ: Mrazivé záběry zásahu policistů. Zazvonili na špatnou adresu a majitele domu zastřelili
Na videu je slyšet, jak policisté školáka žádají, aby nůž odložil a „udělal správnou věc“. Jeden se ho dokonce ptá, co má v plánu s nožem dělat. Dítě však na jeho slova nereaguje a vyhrožuje s tím, že se mají držet zpátky. Po chvíli je chlapec zasažen taserem.
Moment schoolboy Tasered by cops during blade stand-off at Scots holiday parkhttps://t.co/iP72FdSIoR
— The Scottish Sun (@ScottishSun) May 14, 2023
„Chlapec byl otřesený, v šoku a křičel bolestí,“ popsal okamžiky po zásahu svědek. Dle něj školák nejspíše propadl panice poté, co na něj policisté začali mířit. A je velmi znepokojivé, že na něj z taseru skutečně vypálili, svěřil se pro The Scottish Sun.
Skotská policie použití taseru potvrdila a dodala, že incident byl nahlášen policejnímu komisaři pro vyšetřování a kontrolu. Webová stránka Police Scotland nicméně popisuje taser jako užitečný nástroj k ochraně lidí před násilím nebo hrozbami násilí tam, kde by jiné tradičnější metody, jako je fyzický zásah, mohly vést ke zranění osoby nebo policistů.
Přesto je však jeho použití u dětí kontroverzní a orgány pro lidská práva, včetně Výboru OSN pro práva dítěte, již dlouho vyzývají Skotsko, aby zakázalo používání taserů na dětech. Zdůrazňují zejména vážné riziko fyzické a psychické újmy, kterou takové zbraně představují, informuje britský web BBC.
Šéfka dětské charitativní organizace NSPCC Joanne Smithová pro The Scottish Sun uvedla, že použití taseru proti osobám mladším 18 let je v rozporu s mezinárodními standardy dětských práv. „Chápeme, že policie má povinnost pečovat o bezpečnost veřejnosti, ale vyzýváme ji, aby přehodnotila praxi používání taserů u osob mladších 18 let a podívala se na jiné účinné způsoby, jak zvládat incidenty, které se týkají dětí a mladých lidí.“
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Praze řádí dětský gang. Internetem koluje video s dítětem na kolenou se zbraní u hlavy.