Brutální zásah v Teheránu: Demonstranta policisté zbili obušky, přejeli ho motorkou

Íránská policie začala vyšetřovat okolnosti, za nichž bylo natočeno video zachycující brutální zásah proti účastníkovi demonstrací. Dvouminutový záznam datovaný 22. říjnem se v úterý objevil na sociálních sítích. K muži ležícímu na zemi přijelo na motocyklech několik členů pořádkové policie, bili ho obušky a jeden ho přejel. Autenticitu záběrů není možné nezávisle ověřit, upozornila agentura Reuters.

„Toto šokující video je další hrozná připomínka toho, že krutost íránských bezpečnostních sil nemá hranic,“ uvedla k tomu organizace Amnesty International.

Íránci v ulicích protestují od září, kdy v policejní vazbě zemřela Mahsá Amíníová, zatčená kvůli špatně nasazenému hidžábu.

Velení íránské policie ve středečním prohlášení oznámilo, že bylo zahájeno vyšetřování incidentu, aby se určil přesný čas a jeho místo i totožnost zasahujících policistů. „Policie v žádném případě netoleruje násilí a nesprávné chování a ti, kdo to porušují, budou podle pravidel potrestáni,“ uvedlo.

Podle odhadů zahynuly při protestech desítky lidí včetně policistů. Írán oficiální bilanci mrtvých nezveřejnil. Mnoho lidí bylo zatčeno a tento týden mají se zadrženými začít první soudní procesy. Aktivistická tisková agentura HRANA sdělila, že při nepokojích bylo zabito asi 300 lidí, z toho 46 nezletilých. Írán uvedl, že zahynulo také nejméně 36 příslušníků bezpečnostních složek.

Ve středu se má konat neformální jednání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Íránu. Teherán s tím nesouhlasí, protesty podle něj organizují USA, Izrael a další nepřátelé Íránu.

Tagy: