S příchodem nového roku se po letech příprav Velká Británie odtrhla od Evropské unie. Ostrovní království dalo EU sbohem na základě výsledků několik let starého referenda. Britové by však mohli zažít brzy i další změnu. Po brexitu se totiž znovu ozývá Skotsko, jehož premiérka Nicola Sturgeonová volá po referendu o nezávislosti. Tvrdí, že její země se brzy vrátí do EU.
Ihned po silvestrovské půlnoci se na twitterovém účtu skotské premiérky Nicoly Sturgeonové objevil tento text: „Skotsko se brzy vrátí, Evropo. Nechte rozsvíceno.“
Scotland will be back soon, Europe. Keep the light on 🏴❤️🇪🇺❤️🏴 pic.twitter.com/qJMImoz3y0
— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) December 31, 2020
Sturgeonová tím jasně deklarovala svůj zájem o nezávislost Skotska na Velké Británii. O odtržení od Londýna ostatně usiluje již několik let. S blížícím se brexitem se volání po odchodu z království v posledních měsících ještě zintenzivnilo.
Po brexitu skotská premiérka otevřeně volá po samostatnosti. „Byli jsme uvnitř rodiny národů EU téměř 50 let. Nechtěli jsme odejít a doufáme, že se k vám znovu a brzy přidáme jako rovnocenní partneři, kteří budou čelit budoucím příležitostem a výzvám společně,“ napsala Sturgeonová pro web Politico.
As independent Ireland takes up her seat on the @UN Security Council today, not (yet) independent Scotland is taken out of the EU against our will. Time to put ourselves in the driving seat of our own future, Scotland #indyref2
— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) January 1, 2021
Skotská premiérka explicitně hovoří o nezávislosti i nadále. „Zatímco se nezávislé Irsko ujímá křesla v radě bezpečnosti OSN, tak je (zatím) závislé Skotsko vytrženo z EU proti jeho vůli,“ uvedla na Twitteru s tím, že je načase, aby si Skotsko rozhodlo o své budoucnosti samo.
První referendum neuspělo, brexit je nová příležitost
Nedávno se již jedno referendum o odtržení Skotska odehrálo. Pro nezávislost země však v roce 2014 hlasovala menšina, konkrétně zhruba 1,6 milionu Skotů, což činí 44,7 procent hlasujících. Za zachování unie s Londýnem se ale vyslovily více než dva miliony obyvatel severní části britského ostrova, tedy 55,3 procent voličů. Celková volební účast byla velmi vysoká – 84,6 procent.
Bude Skotsko opět usilovat o nezávislost? Brexit a koronavirus otevřely novou cestu
Skotsko by se znovu mohlo pokusit získat na Spojeném království nezávislost. Takový je plán tamní premiérky Nicoly Sturgeonové, která se svojí Skotskou národní stranou ovládá tamní parlament. První ministryně Skotska, jak se oficiálně označuje její funkce, totiž přišla se změnou legislativy, která by vedla až k uspořádání dalšího referenda. V posledních průzkumech se navíc Skotové čím dál tím více přiklánějí k odchodu z Velké Británie.
Neúspěch skotských nacionalistů vedl k rezignaci tehdejšího zemského premiéra Alexe Salmonda. Ten skončil také v čele své Skotské národní strany. Na obou pozicích jej nahradila právě Nicola Sturgeonová, která nyní opět žádá o povolení uspořádat referendum po britském ministerském předsedovi Borisi Johnsonovi.
Brexit nyní otevírá novou cestu pro samostatné Skotsko zejména proto, že Britové si sice odhlasovali vystoupení z EU, většina obyvatel Skotska však byla pro setrvání ve společenství evropských států.
Skotská nezávislost by totiž mohla povzbudit separatisty i v jiných částech Spojeného království. Již léta se hovoří například o odchodu Severního Irska a jeho sloučení s Irskou republikou. Příznivci vystoupení ze Spojeného království žijí i ve Walesu, podle průzkumů jsou však zatím v menšině.