Rozpad Sovětského svazu znamenal obnovení starých států či vytvoření zcela nových. Ty sice od pádu SSSR vesměs zažily lepší i horší období, ale zažily je již coby samostatné země. Mezi jednu z nich by se chtělo řadit i Podněstří. Region, který oficiálně spadá pod Moldavsko, sice letos oslavil již 30 let nezávislosti, samozvanou republiku ale uznává jen hrstka zemí, které taktéž nemají na mezinárodním poli uznání.
Podněsterská moldavská republika – tak nazývají místní obyvatelé svoji samozvanou zemi. Oficiálně je Podněstří nedílnou součástí Moldavské republiky. Jedná se o úzký pás země, který hraničí s Ukrajinou. Moldavsko jej však nemá absolutně pod kontrolou. Region, jehož středobodem je známé město Tiraspol, již 30 let tamní vládu neposlouchá, neboť vyhlásilo nezávislost.
Vojenský útok v Náhorním Karabachu. Arménci a Ázerbájdžánci se obviňují
Ázerbájdžánské ministerstvo obrany podle ruské tiskové agentury TASS oznámilo, že arménské síly v neděli zahájily palbu na ázerbájdžánské armádní pozice i na ázerbájdžánské obce a mezi civilisty jsou mrtví a zranění. Představitelé Náhorního Karabachu vyhlásili kvůli vojenské eskalaci napětí mezi Ázerbájdžánem a Arménií stanné právo a všeobecnou mobilizaci.
Důvodem pro oddělení se od zbytku Moldavska byl jazyk a směřování země. V Moldavsku se totiž v roce 1989 dostali k moci politici, kteří zavedli coby oficiální jazyk rumunštinu a navíc usilovali o připojení země právě k Rumunsku. Převážně rusky mluvící obyvatelé Podněstří se však s touto myšlenkou příliš neztotožňovali, a tak 2. září 1990 vyhlásili na svém území Podněsterskou moldavskou sovětskou republiku jako součást SSSR.
Ten se však velmi krátce poté rozpadl, což vedlo k vytvoření celé řady nových států. Mezi nimi i Moldavska, které si samozřejmě Podněstří nárokovalo. Tamní obyvatelé však byli znovu proti a rozhodli se vyhlásit na Moldavsku nezávislost.
Překážkou pro Moldavsko jsou ruští vojáci
Podněstří coby samostatnou republiku uznává pouze Abcházie, Jižní Osetie a aktuálně boji zmítaný Náhorní Karabach, tedy státy, které taktéž téměř žádná země neuznává.
Bez Putina, zato s okupací Československa. Rusko představilo armádní svatostánek
Ve čtvrtek se pro veřejnost otevře nový chrám ruských ozbrojených sil. Monumentální stavba má mimo jiné odkazovat na 75. výročí od konce druhé světové války. Spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just dostal možnost nahlédnout dovnitř už dnes. Co všechno se uvnitř chrámu ukrývá?
Podpory se v tomto směru nedočkalo Podněstří ani od Ruska, které ho však de facto chrání. Má tam totiž své vojáky, kteří oficiálně hlídají ruský sklad zbraní ležící u obce Cobasna. Moldavsko již několikrát Rusy vyzvalo, aby své vojáky, kterých je zde na 1 400, z Podněstří stáhlo. Stejně tak se v rezoluci vyjádřilo OSN. Rusko však argumentuje, že nemůže nechat své zbraně v Podněstří nehlídané, a dodává, že samostatnost regionu neuznává.
Přesto, že zde má Rusko vojáky pouze kvůli zmiňovanému skladu, nebrání se vystupování na lokálních akcích. Ke 30letému výročí vyhlášení nezávislosti se 2. září v Tiraspolu konala vojenská přehlídka, na níž kromě 1 200 vojáků a 150 kusů vojenské výzbroje vystoupili právě i ruští vojáci.
S proruským prezidentem přichází nová cesta
Moldavsko tudíž kvůli možnému diplomatickému konfliktu s Ruskem a možným ztrátám na životech nemůže do Podněstří vtrhnout se svými vojsky, aby ukončilo fungování samozvané republiky. Aktuální prezident Igor Dodon, který je označován jako proruský, však přinesl nové možné řešení konfliktu.
Dodon totiž usiluje o sjednocení Moldavska a Podněstří mírovou cestou. Již se setkal s lídrem vzpurného regionu Vadimem Krasnoselskijem a navíc prohlásil, že stažení ruských vojáků z oblasti je na dobré cestě.