reklama

Šéf STEM o průzkumu: Voliči se vrací k ANO, opozice je nedokázala oslovit či udržet

Voliči, o které v uplynulých měsících přišel Andrej Babiš, se postupně vracejí k hnutí ANO. Podle sociologa a ředitele STEM Martina Buchtíka to vyplývá z průzkumu, který agentura vypracovala pro CNN Prima NEWS. Ten hnutí ANO aktuálně predikuje podporu 31,1 procenta voličů. Podle Buchtíka to znamená, že opoziční strany nedokázaly tyto voliče dostatečně oslovit.

reklama

Exkluzivní průzkum pro CNN Prima NEWS od agentury STEM ukazuje, že podpora vládního hnutí ANO premiéra Andreje Babiše roste. Aktuálně by jej podle průzkumu volilo hned 31,1 procenta voličů. Takových čísel Babišovo hnutí po několik měsíců nedosahovalo, zejména kvůli vládním krokům během podzimní a jarní vlny pandemie koronaviru. Lidé Babišově kabinetu vyčítali nesrozumitelné kroky, zavřené podniky a desítky tisíc zemřelých.

Podle průzkumu se ale zdá, že voliči, kteří v předešlých měsících Babiše opustili, k němu postupně nalézají cestu zpět. „Voliči se vrací k hnutí ANO. To, že od něj odešli, nebylo nějaké silné rozhodnutí. Strany, ke kterým předtím přešly, je nedokázaly dostatečně silně oslovit,“ popsal ředitel agentury STEM Martin Buchtík ve vysílání CNN Prima NEWS.

Návrat ANO na milník 30 procent podle něj není překvapivý, protože podobných výsledků dosahovalo v průzkumech před podzimní vlnou pandemie i v loňském roce. Podzimní a jarní pokles preferencí se odehrál i u vládních stran v zahraničí.

Sociolog k náladě voličů vracejících se k ANO poznamenal, že mohli tápat koho volit, a tak zprvu nechtěli volit nikoho. Nyní se ale Babišovi a jeho hnutí podařilo tyto lidi nalákat zpátky.

ANO se opírá o důchodce, získává ale i lidi kolem 50 let

Hnutí ANO se podle Buchtíka už od roku 2017 tradičně opírá zejména o starší elektorát. „I poté, co jim výrazně poklesly preference v dubnu, se opíralo o lidi v důchodovém věku,“ zmínil sociolog. Nyní se ovšem ukazuje jistý nárůst u lidí v produktivním věku, hlavně kolem 50 let.

Buchtík je charakterizuje zejména jako lidi se středním vzděláním, čili s maturitou či bez, a středové politické orientace. „Frustrace z nich vyprchala, a když nyní vidí výkon jiných politických stran, tak si řeknou, že to není láska k hnutí ANO, ale kdo jiný,“ popsal jejich chování ředitel agentury STEM v pořadu K věci.

Řada voličů podle jeho slov může nabýt dojmu, že politická scéna působí jako divadlo, které „uměle vytváří konflikty, než aby řešila problémy obyčejných lidí“.

Hlavní témata: Očkování, opatření či další vlna

Podle Buchtíka už hlavním tématem není pandemie koronaviru, ale jsou to věci přidružené k ní. „Není to pandemie, ale stále je to očkování. A stále je to možnost návratu některých opatření během podzimu, nebo také další vlna,“ zmínil sociolog ve vysílání CNN Prima NEWS.

Mezi další palčivá témata zařadil ekonomická témata jako zadlužení země a rozvrat veřejných financí. Svoji roli však mohou sehrát i aktuální témata, která však Buchtík označuje často za „pěnu dní“, která trvá jen po několik dní. Jako příklad uvedl kontroverzní výroky některých politiků či pálení červených trenýrek, což před lety udělal prezident Miloš Zeman. Červené trenýrky totiž byly symbolem vzdoru právě proti nynější hlavě státu.

Nynější průzkum agentury STEM probíhal mezi 9. až 12. srpnem a zúčastnilo se jej reprezentativní vzorek 1 013 občanů ČR. Dotazovaní odpovídají demografickému složení české dospělé populace.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí
Koronavirus

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu. Týkat by se měla zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Uvedl to dnes web Seznam Zprávy. Podle něj to vyplývá z návrhu mimořádného nařízení, který má k dispozici.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Británii zachvátila benzinová panika. Palivo nemá na pumpy kdo vozit, některé zavírají

Nepanikařte, prosila Automobilová asociace (AA) v pátek řidiče. Některé benzinové pumpy, především společnosti BP, kvůli nedostatku řidičů kamionů museli své čerpací stanice uzavřít. Mnozí lidé však žádosti nebrali na vědomí a u benzinek se tvoří dlouhé fronty. Vyšší poptávku zaznamenala i společnost Shell či Esso, i ty mají některé stanice uzavřené.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama