V respirátorech se mnohým lidem špatně dýchá. Se zvyšujícími se teplotami je to ještě horší. Někteří poslanci proto apelují na vládu, aby změnila nařízení ohledně nošení respirátorů a místo toho povolila chirurgické roušky, které jsou prodyšnější.
„Blíží se letní počasí. Pokud epidemiologové a zdravotníci řeknou, že je to dostatečná ochrana, přivítal bych výměnu roušek za respirátory,“ řekl CNN Prima NEWS první místopředseda ČSSD Roman Onderka. Chce téma otevřít se svým stranickým šéfem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem.
Jako když se člověk vyčůrá do vody a pak v ní hnije. Žaloudík brojí proti respirátorům
Respirátory jsme mohli už dávno sundat a nic by se nestalo. Tvrdí to senátor za ČSSD a lékař Jan Žaloudík. Pro CNN Prima NEWS prohlásil, že být hodiny v respirátoru je jako sedět a hnít ve vodě, do které se předtím člověk vymočil. Roušky a respirátory mají ale na druhou stranu stále plno zastánců. Vědci už před několika měsíci přišli s rozsáhlou studií, která dokázala účinnost zakrytých úst a nosu.
„V tomhle počasí, když člověk něco dělá a musí mít respirátor, je to opravdu strašně těžké. Něco jiného je mít ho na ústech 10 minut a něco jiného čtyři hodiny,“ podotkl Onderka.
Vláda by podle něj měla trvat na nošení chirurgických roušek, látkové roušky by nestačily. „Ty jsme měli ve chvíli, kdy to byla nějaká náhražka. Chirurgické roušky jsou dostupné, není problém si je pořídit,“ dodal Onderka.
S výměnou roušek za respirátory by souhlasil i lidovecký poslanec a lékař Vít Kaňkovský. „Všechno bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet epidemie. Za současného příznivého vývoje si dokážu představit, že bychom se vrátili zase k jednorázovým rouškám v určité kvalitě. Ideálně k nanorouškám,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Ať mají lidé možnost volby, říká Kupka
Místopředseda ODS Martin Kupka by byl nejraději, kdyby lidé měli možnost volby a mohli se sami rozhodnout, jestli si nasadí respirátor, nebo roušku. „Nechal bych to na dobrovolnosti a rozhodnutí lidí. Existují roušky s nanovláknem, které mají větší účinnost. Současná virová zátěž umožňuje v tomto ohledu možnost volby,“ uvedl Kupka.
On sám nosí nanoroušku. „Když jsem nosil respirátor, zejména při mluvení jsem se dusil,“ popsal Kupka. Nošení respirátorů podle něj bylo nezbytným opatřením ve chvíli, kdy situace v Česku byla kritická, což nyní není. „Nerad bych připustil, že je normální žít s respirátorem v kapse,“ podotkl Kupka.
Jako první by se podle něj měly uvolnit podmínky ve školách, aby děti nemusely mít roušky při výuce. „Při jídle nebo venku se vídají a roušky stejně sundají. Výuka v teplejších dnech v roušce je pro řadu dětí nepříjemnou komplikací,“ zdůraznil Kupka.
Děti ve školách budou možná bez roušek
Diskuse o rouškách se ve vládě vede. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí po jednání vlády řekl: „Mám příslib pana ministra Vojtěcha, že nejpozději příští pondělí si na základě konkrétních dat opět sedneme a v ideálním případě od příštího týdne, od příštího úterka by povinnost nosit roušky při frontální výuce ve třídě být nemusela.“ Roušky při výuce by se tak zrušily od 8. června.
Redakce se zeptala ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), jestli zvažuje, že by kabinet povolil nošení roušek místo respirátorů. Ministr nereagoval.
Respirátory jsou povinné ve všech vnitřních prostorách staveb, mimo bydliště nebo místo ubytování. Respirátory můžeme sundat venku. Pokud je ale vedle nás někdo na vzdálenost menší než dva metry a není ze stejné domácnosti, musíme si nos a ústa opět zakrýt.