reklama

Budeme chudnout. Na Green Dealu ale nejdou sbírat politické body, upozorňuje Dlouhý

Na Green Dealu nejdou sbírat politické body, proto není jedním z hlavních předvolebních témat, shodli se v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a ekonom a investor Radovan Vávra. Dlouhý zároveň varoval, že Češi budou více chudnout.

reklama

„Na Green Dealu nejdou sbírat politické body v Česku, tak proč se tím trápit?“ odpověděl Radovan Vávra na otázku, proč zelená dohoda nepatří mezi hlavní předvolební témata. S ním souhlasil i Vladimír Dlouhý, který upozornil, že by tam ale patřit měla.

V rámci klimatické dohody Green Deal se členské státy EU zavázaly, že sníží uhlíkové emise, dokud se nestanou uhlíkově neutrálními. Nejlépe už v roce 2050. Podle červencového průzkumu 76 procent Čechů o dohodě neslyšelo a 12 procent o ní slyšelo, ale neví, co znamená.

Vávra by to ale nedával za vinu politikům. „Nemlátil bych tím po hlavě politiky. Lidé, kteří se zajímají o fotbal, vědí o fotbale a nevědí o světovém byznyse. Nedělal bych z politiků naši maminku,“ upozornil.

Předvolební období je podle něj nešťastnou dobou pro věcná témata. „A tohle je výsostně věcné téma. Jsem nakonec rád, že se z Green Dealu nestalo nové lithium, abychom po volbách pracně vraceli debatu na nějaké věcné koleje,“ podotkl Vávra.

Ceny energií, elektřiny a tepla porostou

Fakt, že EU chce do roku 2050 udělat z Evropy klimaticky neutrální kontinent, znamená podle Dlouhého pro Česko riziko. „Voliči nebudou moct mít auta se spalovacími motory, porostou ceny energií, elektřiny a tepla a v některých oblastech vznikne problém se zásobováním teplem,“ vyjmenoval důsledky Green Dealu.

„Budeme strategicky daleko více obnaženi. Zranitelní, protože se třeba můžeme stát obecnými dovozci především elektrické energie, pokud nebudeme reagovat rychle,“ upozornil.

Zároveň varoval, že změny vyplývající z politiky reagující na zhoršení klimatu povedou k obrovskému přerozdělení bohatství. „A my jsme země, která z hlediska přírodních zdrojů nemá od přírody naděleno,“ zdůraznil prezident Hospodářské komory.

Češi tak podle něj mohou chudnout. „Pokud rychle nezainvestujeme do vyspělých technologií a nebudeme budovat naši přidanou hodnotu a náš průmysl, začneme tahat za kratší konec a při obrovském přerozdělení bohatství hrozí nebezpečí, že ještě více zchudneme. Naše životní úroveň by se mohla zvyšovat, ale daleko pomaleji než v jiných zemích,“ vysvětlil v pořadu Interview Dlouhý.

Tagy:

Hlavní zprávy

Idioti, kuřecí mozky a zbabělci. Slováci jsou zděšeni z bitky chuligánů přímo na hřišti

Měl to být sportovní svátek mezi prvním a druhým týmem tabulky. Nakonec to skončilo jednou z největších ostud v dějinách slovenského fotbalu. Derby mezi Spartakem Trnava a Slovanem Bratislava se totálně zvrtlo v 15. minutě, kdy se fanoušci obou znepřátelených táborů brutálně porvali přímo na hřišti. Ze záběrů je patrné, že někteří z nich skončili v bezvědomí. Nevídaný incident se strhl poté, co trnavští příznivci vyšplhali na střechu tribuny, kde se nacházeli fanoušci soupeře a zasypali je dýmovnicemi.

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

Když někdo miluje svoji práci. Učitelka už den po operaci mozku četla z JIP pohádky dětem

Nejen americkou Pensylvánii dojal příběh nemocné učitelky ze základní školy. Pouhý den poté, co prodělala operaci, při které jí byl odstraněn nádor na mozku, už přes živé vysílání na Facebooku četla dětem pohádku na dobrou noc. Nešlo ale jen o čtení z knížky. Jak sama říká K. D. Meucciová, chtěla svým milovaným žákům dát hlavně vědět, že je po lékařském zákroku v pořádku. O případu informovala stanice WTAE.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama