reklama

Budeme chudnout. Na Green Dealu ale nejdou sbírat politické body, upozorňuje Dlouhý

Na Green Dealu nejdou sbírat politické body, proto není jedním z hlavních předvolebních témat, shodli se v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a ekonom a investor Radovan Vávra. Dlouhý zároveň varoval, že Češi budou více chudnout.

reklama

„Na Green Dealu nejdou sbírat politické body v Česku, tak proč se tím trápit?“ odpověděl Radovan Vávra na otázku, proč zelená dohoda nepatří mezi hlavní předvolební témata. S ním souhlasil i Vladimír Dlouhý, který upozornil, že by tam ale patřit měla.

V rámci klimatické dohody Green Deal se členské státy EU zavázaly, že sníží uhlíkové emise, dokud se nestanou uhlíkově neutrálními. Nejlépe už v roce 2050. Podle červencového průzkumu 76 procent Čechů o dohodě neslyšelo a 12 procent o ní slyšelo, ale neví, co znamená.

Vávra by to ale nedával za vinu politikům. „Nemlátil bych tím po hlavě politiky. Lidé, kteří se zajímají o fotbal, vědí o fotbale a nevědí o světovém byznyse. Nedělal bych z politiků naši maminku,“ upozornil.

Předvolební období je podle něj nešťastnou dobou pro věcná témata. „A tohle je výsostně věcné téma. Jsem nakonec rád, že se z Green Dealu nestalo nové lithium, abychom po volbách pracně vraceli debatu na nějaké věcné koleje,“ podotkl Vávra.

Ceny energií, elektřiny a tepla porostou

Fakt, že EU chce do roku 2050 udělat z Evropy klimaticky neutrální kontinent, znamená podle Dlouhého pro Česko riziko. „Voliči nebudou moct mít auta se spalovacími motory, porostou ceny energií, elektřiny a tepla a v některých oblastech vznikne problém se zásobováním teplem,“ vyjmenoval důsledky Green Dealu.

„Budeme strategicky daleko více obnaženi. Zranitelní, protože se třeba můžeme stát obecnými dovozci především elektrické energie, pokud nebudeme reagovat rychle,“ upozornil.

Zároveň varoval, že změny vyplývající z politiky reagující na zhoršení klimatu povedou k obrovskému přerozdělení bohatství. „A my jsme země, která z hlediska přírodních zdrojů nemá od přírody naděleno,“ zdůraznil prezident Hospodářské komory.

Češi tak podle něj mohou chudnout. „Pokud rychle nezainvestujeme do vyspělých technologií a nebudeme budovat naši přidanou hodnotu a náš průmysl, začneme tahat za kratší konec a při obrovském přerozdělení bohatství hrozí nebezpečí, že ještě více zchudneme. Naše životní úroveň by se mohla zvyšovat, ale daleko pomaleji než v jiných zemích,“ vysvětlil v pořadu Interview Dlouhý.

Tagy:

Hlavní zprávy

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič
Nehody

Video z nehody na D5: Auta se jen klouzala. Nejlepší bylo vyskákat, popsal řidič

Redakci CNN Prima NEWS se podařilo získat video z nehody 36 osobních a nákladních automobilů na dálnici D5 u Žebráku. Je na něm vidět, jak řidiči nemohli kvůli čerstvému sněhu na silnici kontrolovat své vozy a začali do sebe postupně najíždět. Podle posledních informací se šest lidí zranilo, někteří z nich museli být transportováni vrtulníkem do Prahy.

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik! s olympijským lékařem viněným z roznášení covidu
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik! s olympijským lékařem viněným z roznášení covidu

Zimní olympiáda v čínském Pekingu začíná zhruba za dva týdny. Už teď má ale spoustu odpůrců, kteří jsou kvůli kontroverzím spojeným s covidem přesvědčeni, že by se vůbec neměla uskutečnit. V pořadu Co Čech, to politik! budou na toto téma diskutovat prezident České lékařské komory Milan Kubek a lékař Vlastimil Voráček, který nechvalně proslul kvůli nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Pořad sledujte od 18 hodin na CNN Prima NEWS nebo přímo v tomto článku.

Nová vakcína na omikron nebude. Výrobci totiž nejsou blbí, tvrdí Flegr

Čím dál častěji se mezi odborníky mluví o tom, že by výrobci měli vytvořit nové vakcíny, které by lépe reagovaly na nové varianty koronaviru. Podle Jaroslava Flegra to ale není na místě, a to hned z několika důvodů. „Dosavadní vakcíny jsou zatraceně dobré a výrobci nejsou blbí. Dovedou si spočítat, že než by dovedli vakcíny do stádia výroby, bude dávno po omikronu,“ uvedl evoluční biolog ve svém prohlášení.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

Nebyl to bordel, ale striptýz. Hokejista Salák s ženou popřeli krizi po divokém večírku

Ve středu to podle některých médií vypadalo, že si hokejista Alexander Salák zadělal na velké rodinné problémy. Jeho manželka Míša ho totiž podle informací deníku Blesk nachytala ve vykřičeném domě, kam bývalý reprezentační gólman vyrazil spolu s dalšími kolegy z týmu Sparty na vánoční večírek. Nyní se ukazuje, že všechno mohlo být jinak. Manželé Salákovi popsali, jak se všechno odehrálo z jejich pohledu.

Královna Alžběta II. je na dně. Starosti jí dělají Andrew a Harry, tvrdí odbornice

Britská královna Alžběta II. je zoufalá, domnívá se odbornice na královskou rodinu Jennie Bondová. Důvodů je prý hned několik. Její syn princ Andrew čelí obvinění ze sexuálního napadení a minulý týden přišel o vojenské tituly. Starosti 95leté panovnici dělá také její vnuk princ Harry, který oznámil, že Velkou Británii nenavštíví kvůli problémům s ochrankou.

Konec nadějí pro Michalákovou: Své dva syny vídat nesmí, potvrdil soud ve Štrasburku

Aktualizováno

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve čtvrtek rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy Michalákové, které norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Podle soudu ve Štrasburku Norsko v případu odebrání dětí manželům Michalákovým neporušilo příslušný článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv.

Tisícovka denně pokračuje. Kdo má nárok na kompenzační bonus a jak o něj žádat?

Od ledna se rozjelo nové kolo kompenzačního bonusu pro drobné podnikatele. Ti mohou dostat až 1000 korun denně za prosinec 2021 a leden 2022, celkem tak až 71 tisíc korun. Stejně jako v předchozích obdobích mohou živnostníci žádat ale jen za splnění několika konkrétních podmínek. Žádosti mohou posílat až do 1. března, pokud jde o prosincové období, a až do 1. dubna, pokud jde o leden.

reklama

Domácí zpravodajství

Srážka desítek osobních a nákladních aut. Dálnice D5 je ve směru na Prahu stále uzavřena

Aktualizováno

Dálnici D5 na 33. kilometru ve směru na Prahu u Žebráku zablokovala po 11. hodině dopolední hromadná dopravní nehoda 36 aut, a to 20 osobních a 16 nákladních. Na místo se sjeli záchranáři, k incidentu doletěl i vrtulník. Podle kamer byla dálnice zasněžená. Havarovaná vozidla jsou rozeseta na zhruba 150 metrech. Uvolnění dálnice nelze očekávat dříve než kolem osmé hodiny večer, aktuálně se jede jedním jízdním pruhem směr Rozvadov.

Senát umožnil zmrazení platů ústavních činitelů. Soudcovská unie ostře protestuje

Senát ve čtvrtek umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Velké zklamání. Rozhodnutí soudu v kauze Michalákové je absurdní, zlobí se Zdechovský

Rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové je absolutně absurdní a nepřijatelné, hodnotí verdikt europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Rozsudek chce ještě podrobně prostudovat a zjistit, čím přesně soudci argumentovali v neprospěch české matky, které norské úřady odebraly její syny. Ve vysílání CNN Prima NEWS konstatoval, že čtvrteční rozuzlení hodnotí jako velké zklamání.

reklama