Umožnit studentům účastnit se voleb, i když jsou na stážích a studijních pobytech v zahraničí, aniž by to pro ně znamenalo vysoké finanční výdaje a komplikované přesuny na zastupitelské úřady, byl jeden z hlavních argumentů pro zavedení korespondenční volby. Návrh zákona, který prošel prvním čtením Poslanecké sněmovny, cílí především na voliče, kteří mají trvalé bydliště mimo území ČR.
Argument českých studentů v zahraničí často využívá jeden z předkladatelů návrhu, předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Jedná se o zjednodušení volebního práva pro ty, kteří se v době voleb nacházejí v zahraničí. V Londýně jsme se minulý týden sešli s našimi studenty, kteří v Británii na univerzitách studují, a všichni do jednoho by tu možnost vítali,“ řekla Pekarová v jednom ze svých videí.
ČTĚTE TAKÉ: Připomínáte mi soudruha Štěpána, vmetla Pekarová Schillerové. Podle té je příliš mladá
Podle návrhu, který prošel prvním kolem projednávání v Poslanecké sněmovně, je však volba poštou cílena především na Čechy žijící trvale v zahraničí. „Korespondenční hlasování může využít volič, který je podle příslušného zákona o volbách na základě žádosti zapsán ve zvláštním seznamu voličů ve zvláštním volebním okrsku spadajícím do území stanoveného prováděcím právním předpisem,“ píše se v návrhu, který prošel prvním čtením Poslanecké sněmovny.
„Poslanecký návrh zákona zavádějící korespondenční volbu je věcně koncipován tak, že korespondenční hlasování bude umožněno pouze voličům, kteří mají bydliště mimo území ČR a jsou zapsáni ve zvláštním seznamu voličů u zastupitelského úřadu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra.
Jak mohou studenti volit?
Ačkoliv to v zákoně není výslovně zmíněno, možnost volit pro lidi se střednědobým pobytem existuje. „Zákon nepracuje s pojmem trvalé bydliště,“ uvedl pro CNN Prima NEWS stručně jeden z předkladatelů návrhu Jakub Michálek (Piráti)
POLEMIKA: Vášnivá debata nad zavedením poštovní volby. Převažují plusy, nebo minusy?
Debata o plánu pětikoalice zavést korespondenční volbu pro Čechy v zahraničí budí v naší společnosti velké vášně. Zastánci této novely jsou přesvědčeni, že by přinesla řadu pozitiv. Odpůrci upozorňují na možná rizika. Přečtěte si, co si o návrhu vládních poslanců myslí redaktoři CNN Prima NEWS.
Ministerstvo vnitra upozorňuje, že studenti mají několik možností, jak volit. Pokud jsou to několikaměsíční pobyty v zahraničí, jako například program Erasmus, a student jezdí do Česka, může podle Malé buď odvolit v místě svého trvalého pobytu, nebo si zařídí voličský průkaz a hlasovat bude na zastupitelském úřadě.
„Další možností je, že provede žádost o zápis do zvláštního seznamu v zahraničí a odhlasuje na příslušném zastupitelském úřadu, nebo korespondenčně. Zápis do zvláštního seznamu voličů není povinností, ale zejména pro voliče pobývající v zahraničí střednědobě (měsíce) rozšiřuje možnosti pro realizaci jejich volebního práva,“ řekla Malá.
Hraniční doba pro možnost volby ze zahraničí je alespoň měsíční pobyt. „Pro voliče na studijním pobytu (zpravidla bývá delší než jeden měsíc) či delším pracovním pobytu je způsob korespondenční volby určitě možný. Vždy záleží na konkrétních podmínkách a rozhodnutí voliče,“ uvedla Malá. „Legislativní proces tak stále probíhá a nemusí jít o definitivní podobu,“ dodala.
ČTĚTE TAKÉ: Senátní volby 2024: termín, kandidáti, výsledky a proč Senát máme