Budou si žáci vybírat učitele? Stát chce studentům umožnit spolurozhodování o chodu škol

Žáci možná budou rozhodovat o chodu svých škol.

Budou žáci vybírat učitele?

Stát chce umožnit studentům a učňům, aby spolurozhodovali a dohlíželi na chod svých škol. Podle ministerstva školství to na středních školách, gymnáziích a učilištích bude pomáhat rozvíjet zodpovědnost. To se ale nelíbí některým ředitelům a školním asociacím. Naopak studenti i někteří pedagogové návrh resortu oceňují.

Chceme nového ředitele školy, jiný styl výuky, zrušení známkování nebo začátek školy až od devíti. Tak by mohly podle kritiků nového plánu ministerstva školství vypadat požadavky školních rad. I o tom by totiž měli rozhodovat patnáctiletí studenti. „Škola má rozvíjet i určité občanské instituce těch lidí a podíl na správě té instituce je nejlepší cestou,“ uvedl k nápadu ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

ČTĚTE TAKÉ: „Spolykal prášky na spaní a pustil si plyn“. Pravopisné cvičení z 3. třídy pobouřilo sítě

„Já si myslím, že je strašně důležité, aby byl slyšet hlas studentů, kteří na škole jsou,“ míní jeden z žáků. „Jsou lidé, kteří jsou rozumnější v patnácti než v osmnácti,“ dodal další. „Za mě to je správné. Měla by se dát možnost vyjádření studentům, kteří do té školy chodí,“ ohodnotil návrh kladně také zástupce ředitele Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Tomáš Goj.

Novinka, která by se týkala především gymnázií, středních škol a učilišť, ale podle některých dobrý nápad není. „Nad těmito žáky musíme vykonávat dozor – na chodbách, ve školní jídelně, na mimoškolních akcích. A tito žáci by měli rozhodovat o tom, jak má škola vypadat,“ kroutí hlavou předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Mnohým plán prostě připomíná slova české klasické komedie Vrchní, prchni: „Nová doba – host vyhazuje vrchního!“ V tomto případě tedy žák ředitele. Dosadit na místo ředitele oblíbeného propadlíka z vlastních řad by ale naštěstí nehrozilo. „My jsme, jako ministerstvo, připraveni navrhovat tu verzi, ve které taková komise nevybírá ředitele,“ vysvětlil Bek.

Zmrzlina k obědu a hodiny hraní videoher?

Školské rady přitom existují od roku 2004. Mají například schvalovat školní řád, rozpočty škol, být kontrolním orgánem nebo i nařídit zřizovateli, aby vypsal konkurz na nového ředitele. Mladší studenti by v ní měli mít třetinový hlas, a navíc sami mohli od tohoto věku i volit členy školské rady. „Na gymnáziích přeci jen máme žáky o něco uvědomělejší, vyspělejší, ale představa, že na odborném učilišti patnáctiletý student rozhoduje o tom, jak bude vypadat výuka, klasifikace a běh školy, mi přijde poněkud úsměvná,“ doplnila Schejbalová.

Ke kompetencím rady by mohlo patřit i hodnocení výuky a způsobu známkování. Tudíž by nemuseli hodnotit učitelé žáky, ale i žáci učitele. Jako bonus by si mohli třeba odhlasovat zmrzlinu ke každému obědu, hodiny hraní videoher nebo přestávku ve výuce na připojení k sociálním sítím.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Který starosta by si troufl zanedbávat svou školu? Lidem bude lépe pod obcí než pod státem, míní Bek

Tagy: