Je tomu již téměř 20 let, co se americké speciální jednotce Task Force 121 podařilo dopadnout sesazeného iráckého prezidenta Saddáma Husajna, který své zemi dlouhá léta vládl železnou rukou. Jeden z vojáků nyní promluvil a popsal podrobnosti zadržení autoritářského vládce, který se schovával v díře pod zemí. Vysloužilý americký voják Kevin Holland uvedl, že Husajn byl v době zadržení viditelně na pokraji sil a prozradil, co jim tehdy řekl.
Holland promluvil v podcastu zvaném Danger Close, kde popsal okolnosti zadržení iráckého diktátora. „Nevím, zda o tom můžeme mluvit. Když tak to vystřihneme,“ řekl na úvod voják ve výslužbě, než se pustil do podrobností tehdejšího zásahu.
Husajn byl po invazi amerických sil do Iráku v roce 2003 zbaven moci a ukrýval se v malém městě Ad-Dawr poblíž Tikrítu, v němž se narodil a vyrůstal. Američané později dostali informaci, že právě tam by se sesazený prezident mohl ukrývat.
Autoritářský vládce se skrýval na odlehlé farmě, ke které vedla pouze jediná příjezdová cesta. Holland zmínil, že na cestě se nacházela jakási budka, ve které se na stráži střídali poslední věrní Husajna. Měli za úkol hlásit cokoliv podezřelého, aby měl sesazený prezident možnost včas utéct.
Když příslušníci ze speciální jednotky Task Force 121 dorazili 13. prosince 2003 na místo, pátrali po Husajnovi na dvou vytipovaných místech. Ani na jednom nebyl, objevili však mezi nimi díru ukrytou v zemi. „Měli jsme jisté informace, které nám pomohly určit, kde přesně se nachází,“ řekl Holland v podcastu.
Místo bylo zasypané trochou hlíny či písku a listím, vedla k němu trubice, díky níž mohl člověk schovaný uvnitř dýchat, popsal vysloužilý voják. „A hážeme to dovnitř,“ zasmál se Holland v podcastu při vzpomínce, jak Američané dovnitř napřed vhodili granát. Po výbuchu nadzvedli poklop a odhalili, že uvnitř se nachází ještě jeden hlubší úkryt. Právě tam se v tu chvíli nacházel sesazený irácký prezident.
Pomlácený a špinavý despota
„Měli jsme na zbraních světla. Když jsme se podívali dovnitř, rozeznali jsme rozbořené cihly. Věděli jsme, že to tu není jen tak. A pak chlapi zavolali: ‚Je tady!’“ pokračoval Holland.
Původně chtěli dovnitř poslat pátrací psy, ale ti se tam báli vlézt a odmítali poslušnost. Když psy stáhli, vojáci uslyšeli, jak hluboko uvnitř kdosi mluví arabsky. Ihned využili služeb svého tlumočníka. Bylo jasné, že zevnitř někdo leze ven. Vojáci spatřili nejprve ruce, které se v díře objevily, a pak zarostlou hlavu.
„Chytli jsme ho a věděli jsme, že to je on,“ popsal okamžiky zadržení vysloužilý voják. Irácký despota byl zarostlý, špinavý a otrhaný, ale nebylo pochyb, o koho jde. Od jednoho z amerických vojáků dostal ránu do zubů. Husajn se sice vzdával, měl u sebe ale pistoli, proto ho Američan pro jistotu zpacifikoval.
„Byl vcelku pomlácený. Řekl nám, že je prezidentem Iráku a že je připraven vyjednávat. To nám řekl anglicky. My mu na to odpověděli: ‚Ty časy už jsou pryč, kámo,‘“ dodal Holland. Než Husajna odvezli, vyřídili mu prý vojáci „pozdravy od Bushe“, uvedl bývalý voják s odkazem na tehdejší americkou hlavu státu George W. Bushe.
Husajn vraždil protivníky i své zetě
Husajn byl následně v Iráku souzen za genocidu svého národa a další zločiny proti lidskosti. Veškerá obvinění popíral a označoval soud za zmanipulovaný ze strany USA. Nakonec jej v roce 2006 Iráčané popravili oběšením.
Saddám Husajn vládl Iráku mezi lety 1979 až 2003 a platil za jednoho z nejznámějších despotických vládců světa. Je známo, že Husajn systematicky potíral jakoukoliv opozici, a to včetně své vlastní politické strany Baas. Neštítil se vraždit své kritiky a v bezpečí nebyli ani jeho rodinní příslušníci. Nechal mimo jiné zavraždit své dva zetě, kteří uprchli z Iráku. Vrátili se poté, co je autoritářský vládce ujistil, že jim nic nehrozí. Po návratu do Iráku je však čekala smrt.