Lidé, kteří žijí v pronájmech, se musí připravit na citelné navýšení cen, především pak ve velkých městech. Může za to hned několik faktorů. Zaprvé je to rušení pandemických opatření znamenající návrat studentů do větších měst či turistů, zadruhé příchod stovek tisíc prchajících Ukrajinců hledající bydlení, a v neposlední řadě vysoká inflace.
V posledních letech rostly ceny nemovitostí výrazně rychleji než ceny nájmů. „Nyní lze očekávat, že se tento rozdíl začne snižovat. Vzhledem k silné uprchlické vlně totiž zřejmě dojde k růstu poptávky po nájemním bydlení. Jakmile si Ukrajinci najdou práci a budou mít pravidelný příjem, pravděpodobně nebudou chtít žít v provizoriu tělocvičen a dalších neideálních prostor pro bydlení. Navýšená poptávka na omezeném trhu s nájmy pak pochopitelně povede k růstu cen,“ sdělil pro CNN Prima NEWS ekonom Štěpán Křeček.
Před skokovým zvýšením cen nájemného varoval ještě před válkou také ekonom Lukáš Kovanda. Jako důvod uváděl návrat studentů do měst či inflaci. „Například v Praze mohou jít ceny nahoru až o dvacet procent. To proto, že jsou stále níže v porovnání s předpandemickou situací, a to zejména kvůli odlivu turistů a souvisejícímu útlumu pronájmů v centru města skrze Airbnb a podobné platformy,“ varoval pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda.
Realitní trh se uklidní
Ceny nemovitostí naopak podle Křečka neudrží tempo s vysokou inflací, takže by v reálném vyjádření mohlo dojít k poklesu cen na realitním trhu. „Nominálně však ceny nemovitostí zřejmě dál porostou, avšak pomalejším tempem než v předešlých letech. To bude způsobeno menším přílivem peněz z hypotečního na realitní trh,“ sdělil ekonom.
Hypoteční sazby jsou podle Křečka nyní tak nevýhodné, že řadu lidí od koupi nemovitostí odradí. Menší poptávka pak může způsobit, že zájemci budou moci vyjednávat o ceně.
„V minulých letech bylo takřka nemožné snížit cenu nemovitosti vyjednáváním. Zájemců o koupi bylo příliš mnoho, takže spíše docházelo k navyšování ceny v průběhu prodeje. Nyní se situace na trhu mění. Drahé hypotéky snižují poptávku po nemovitostech, takže je opět možné domluvit si příznivější cenu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Prodej stagnuje i v Brně
Trend se netýká pouze Prahy a můžeme jej pozorovat v Brně. V prvním čtvrtletí roku 2022 se průměrná cena za nový byt v Brně vyšplhala přes 125 tisíc korun za metr čtvereční. Oproti předchozím obdobím se ovšem jedná pouze o drobné navýšení, růst cen se jinak téměř zastavil. Nabídku nových bytů táhnou menší, často investiční jednotky. Vyplývá to z dat společnosti Trikaya.
„Díky enormnímu nárůstu cen nových bytů během uplynulého roku, zejména jeho druhé poloviny, jsme svědky relativní stagnace. Zda to ovšem znamená dosažení cenového stropu při prodeji nových bytů v Brně, je nejisté. Na takovéto predikce je ještě brzy a realitu ukážou až čísla z dalších čtvrtletí,“ sdělil ve vyjádření zaslané CNN Prima NEWS Dalibor Lamka, předseda představenstva společnosti Trikaya.