Odzbrojit a eliminovat policii navrhla mládežnická organizace Zelených v Německu. Konflikty by v budoucnu měli řešit sociální pracovníci. Čeští politici napříč spektrem takový návrh vehementně kritizují, v Česku by nic takového vůbec nechtěli.
Cílem návrhu německých mladých Zelených má být vytvořit osvobozenou společnost, která postupně překoná násilí a represi jako prostředek k řešení sociálních problémů. Čeští politici si ale podobnou situace v tuzemsku neumí vůbec představit.
„Tento postup pokládám za nesmyslný a nebezpečný. Policie ČR je špičkový bezpečnostní sbor dlouhodobě se těšící vysoké podpoře veřejnosti,“ řekl CNN Prima NEWS ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).
Policii bez zbraní si neumí představit ani šéfka výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). Takový model podle ní nemůže fungovat. Nápad označila za utopickou představu, která je mimo realitu. „Existuje jen v představách pomatených sociálních inženýrů, kteří neustále přichází s koncepty a vizemi korektní společnosti bez existence zla, která ale patří do virtuální reality. Ve skutečném světě nelze spoléhat na to, že všichni chtějí páchat dobro a nikomu nic nehrozí,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Černochová.
Policie má podle ní nezastupitelné místo ve společnosti. Zdůraznila, že v České republice navíc dobře fungují antikonfliktní týmy, které často uklidňují vyhrocené situace. „Tvářit se, že odzbrojená policie s holýma rukama dokáže adekvátně ochránit všechny občany, je absurdní. Stát bez zákonné autority se dříve nebo později promění v chaos a anarchii,“ dodala Černochová.
Naprostý nesmysl, říká Bartošek
Podle člena bezpečnostního výboru Jana Bartoška (KDU-ČSL) je kvalitní, dobře vycvičená a vyzbrojená policie potřeba. „Je to důležité pro bezpečí nás všech. Odzbrojovat policii považuji za naprostý nesmysl,“ zhodnotil.
Ještě kritičtější vyjádření zaslal šéf SPD Tomio Okamura. „Nikdo duševně příčetný takové nápady nemůže brát vážně – ochrana bezpečnosti občanů je základní a jedna z nejdůležitějších rolí státu a jak vidíme v USA nebo v západní Evropě, před rabováním, žháři nebo vrahy či drogovými gangy nás žádný zelený sociální pracovník neochrání,“ míní Okamura.
Podle europoslankyně KSČM Kateřiny Konečné je tento nápad politicky naivní. „Zní vlastně hrozně hezky. Je to takové plné ideálů o lepším světě, v němž bychom tak nějak chtěli žít všichni. I mně by se moc líbilo, kdybychom vlastně policii vůbec nepotřebovali, protože by nebyly zločiny, které by bylo potřeba řešit,“ uvedla Konečná.
A dodala: „Na tomto konkrétním případu je skvěle vidět, jak může být politická naivita reálně nebezpečná pro společnost. Nejde totiž dělat reálnou politickou praxi na základě vysněného stavu, který naprosto neodpovídá objektivním podmínkám.“ Volat po zrušení policie podle ní neznamená nic jiného než vystavit obyčejné lidi nebezpečí a nejistotě.