Přestřelka mezi někdejším elitním policistou Robertem Šlachtou a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) vstupuje do dalšího dějství. Šlachta zkritizoval Hamáčka za to, že informoval poslance o policejním prověřování Šlachtovy knihy kvůli možným únikům informací. Poté zareagoval Hamáček na svém Twitteru. A byl ostrý.
„Můžu pana Šlachtu ujistit, že je mi jeho kniha ukradená. Ale jako ministr vnitra musím na interpelace poslanců odpovídat pravdivě a Policie ČR musí postupovat podle zákona,“ uvedl Hamáček.
Kniha vadí politikům, Hamáčkovi nejvíc, říká Šlachta. Zproštění Nečasové nechápe
Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta stál v roce 2013 za zásahem na Úřadě vlády, který měl za následek pád vlády Petra Nečase. O této kauze i dalších prožitcích v řadách policie napsal knihu, kvůli které je nyní prošetřován pro možný únik informací. Co říká na své vyšetřování? Kterým politikům vadí? A jak se staví k nynějšímu rozhodnutí v kauze Nagyová? Na tyto otázky Šlachta odpovídal v pořadu 360°.
Šlachta nedávno vydal knihu Třicet let pod přísahou, kterou sepsal s novinářem Josefem Klímou. V odpovědi na písemnou interpelaci poslance ODS Pavla Žáčka Hamáček odpověděl, že policie prověřuje možný únik informací právě v této knize. Upozornil na to v uplynulém týdnu server Česká justice.
„Policie České republiky prověřuje, zda postup hlavního protagonisty publikace je, či není v rozporu se zákonem. V případě, že dospěje k názoru, že došlo k porušení zákona, bude věc postoupena příslušnému orgánu,“ napsal Hamáček.
Policie následně na Twitteru potvrdila, že prověřuje bývalého policistu kvůli publikační činnosti. „Prověřování se týká zveřejnění informací, o kterých je policista povinen zachovat mlčenlivost i po ukončení služebního poměru,“ uvedli policisté.
Šlachta vzápětí ve vysílání CNN Prima NEWS kritizoval Hamáčkův postup. Podle něj nemá o jeho šetření nic vědět a jeho kniha jen vadí některým politikům.
Šlachta odešel od policie kvůli reorganizaci, při které byl ÚOOZ sloučen s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Poté nastoupil jako ředitel pátrací sekce Generálního ředitelství cel, kde ale loni v listopadu také skončil.