Zemřel publicista Karel Pacner (zdroj: CNN Prima NEWS)
Ve středu ve věku 85 let zemřel známý publicista Karel Pacner. Napsal desítky knih o vesmíru, kosmonautice, vědě, ale i o nejnovějších dějinách a špionáži. V roce 1969 na mysu Canaveral na Floridě sledoval vypuštění prvních Američanů na Měsíc či o 20 let později navštívil kosmodrom Bajkonur. Zprávu o jeho smrti potvrdil webu Aktuálně.cz zdroj blízký rodině.
Po absolvování Vysoké školy ekonomické v Praze nastoupil Karel Pacner do redakce deníku Mladá fronta, kde působil jako redaktor pro popularizaci vědy. Po čase v této redakci vedl sobotní přílohu.
V roce 1969 se jako novinář zúčastnil startu Apolla 11 v USA. Později začal psát knihy o kosmonautice a vesmíru, po roce 1989 i o nejnovějších dějinách a špionáži. Napsal na čtyři desítky knih, byl autorem televizních seriálů Ze Země ke hvězdám a Československo ve zvláštních službách.
Pacner pracoval také v redakci MF Dnes, na níž se po roce 1990 přejmenovala Mladá fronta. V roce 2001 odešel na penzi. S tímto deníkem, ale také s rozhlasem a televizí, spolupracoval i nadále.
Byl členem Obce spisovatelů. V roce 2008 se podílel na kritice financování občanské iniciativy Ne základnám.
Uznání za práci se mu dostalo cenou Trilobit 2002, kterou uděluje Český filmový a televizní svaz FITES za nejlepší původní díla české filmové a televizní tvorby, a Cenou za popularizaci vědy Akademie věd.
V roce 2012 napsal memoáry Život novináře aneb to je ten, co byl na startu Američanů na Měsíc. A v roce 2015 získal Cenu Egona Erwina Kische za knihy Velké špionážní operace dvou světových válek a Velké špionážní operace časů studené války.
Za rok 2017 obdržel Cenu Opus Vitae za novinářskou vitalitu a obdivuhodnou vytrvalost.