Byli jsme naivní. Koalici se STAN jsme dělat neměli, lituje Pirátka Gregorová

Jako strana jsme byli trochu naivní, jak moc jsme důvěřovali některým lidem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS k předvolební koalici s hnutím STAN to uvedla europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Reagovala tak na pražskou kauzu Dozimetr. Zároveň zdůraznila, že ona byla proti tomu, aby koalice vznikla.

Co říkáte na pražskou korupční kauzu Dozimetr, ve které byl podle policie jedním z hlavních aktérů například i bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček ze STAN? S jeho hnutím jste ještě loni před sněmovními volbami byli v koalici.
Hodně mě ta kauza zklamala, protože volby v roce 2021 byly mimo jiné právě o tom, že už nechceme takový druh politiky, že už nechceme lidi, kteří jsou různě napojení na mafii nebo trestně stíhaného premiéra a podobně. Lidé tak i hlasovali, chtěli nějakou reformu nebo něco nového. Místo toho se zase vracíme do devadesátek, kdy si různé skupiny nějakých pánů rozdělovaly a parcelovaly republiku. Jen to podrývá důvěru lidí v politiku. Jsem hodně zklamaná, ale doufám, že to pročistí skříně.

Říkáte, že jste zklamaná. Litujete toho, jak jste se ještě před rokem jako strana „bratříčkovali“ se STAN?
Byla jsem proti předvolební koalici se STAN, takže mně nemůžete úplně říkat, že jsme se bratříčkovali. Navíc v Evropském parlamentu jsme kandidovali samostatně, takže v koalici opravdu nejsme. Jisté pochybnosti ulpívají i na Stanislavu Polčákovi, proto o tom mluvím. Každopádně si myslím, že jsme byli jako strana trochu naivní z hlediska toho, jak moc jsme důvěřovali některým lidem právě ve snaze zbavit se Babiše, extremistů a podobně. Je to i pro nás poučení, že máme víc prověřovat než důvěřovat. Pokud bychom před rokem jen vzdáleně tušili, že nějací Starostové budou trestně stíhaní, o koalici bychom se vůbec nebavili.

Máte pocit, že kvůli této kauze mohou Piráti posílit? Zaznívají totiž i hlasy, že vás Starostové mohou stáhnout s sebou dolů.
Nerozumím tomu, jak naše předvolební koalice v úplně jiných podmínkách vůbec souvisí s jejich kauzami teď, o kterých jsme absolutně nevěděli. Spíš nás to může posílit, pokud vůbec, a to proto, že existujeme třináct let a jsme jediná strana v relevantním politickém spektru, která nemá žádnou korupční kauzu. Ukazuje se na tom, že naše vlastní interní pravidla a to, jak v politice fungujeme, je skutečně antikorupční. Doufám, že se nám teď podaří prosadit například legislativu týkající se registru lobbistických kontaktů a podobně.

Můžete podle vás získat i nějaké voliče Starostů?
Těžko říct, záleží, na jaké úrovni. Teď nebudou parlamentní volby, ale komunální, kde je to o lokálních osobnostech, a ne tolik o tom, co se děje na úrovni republiky. Myslím, že kauza STAN všeobecně poškodí a voliči se od nich určitě do nějaké míry odvrátí, ale spíše se rozloží tak, jak budou lidé na komunální úrovni vnímat, kdo je tam nejvíc reprezentuje.

Rakušan má určitý střet zájmů. Zároveň je faktem, že to je člověk, který ihned bez jakéhokoliv zaváhání začal věci řešit, členy hnutí začal vyzývat k odstoupení nebo je přímo odvolával.

Často zaznívají názory, především z opozičních lavic, že by měl šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan rezignovat, i když se neukázala žádná jeho spojitost s kauzou. Co na to říkáte?
Myslím, že má určitý střet zájmů. Zároveň je faktem, že to je člověk, který ihned bez jakéhokoliv zaváhání začal věci řešit, členy hnutí začal vyzývat k odstoupení nebo je přímo odvolával. Takže si nemyslím, že je to v tento moment vhodné. Zvlášť, když vůbec žádné důkazy neukazují na to, že by o tom věděl nebo podobně. Nicméně nemyslím si, že by měl automaticky pobírat naši důvěru, ale měl by nám i vládě vysvětlit hodně věcí. A pokud bude spolupracovat, pak je to samozřejmě na další domluvě.

Stejně tak zaznívá, že by měl rezignovat i primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti), protože celému magistrátu šéfuje.
V těchto kauzách je přirozené, že lidé chtějí zjistit hranice toho, co ještě budeme tolerovat v politické kultuře a co ne, takže tyto otázky chápu. Zároveň si myslím, že řešit teď momentálně Hřiba vůbec není na místě jen proto, že se to dělo v rámci pražské komunální politiky. Nemůžeme chtít po všech lidech, aby věděli všechno. A pokud se jedná o korupci, tak to je typicky něco, co se snaží účastníci velmi tajit. Nevím, proč by na základě toho měli odstupovat lidé, kteří to nevěděli a nemohli ani jít třeba na policii.

Váš primátor Hřib mluvil o tom, že kauza Dozimetr je rozsáhlejší a že se ještě ukáže, kdo všechno do ní může být zapojený. Narážel například na ODS. Vidíte to podobně?
Myslím, že primátor Hřib mluvil především o pražské komunální politice. Je možné, že policie odhalí, až to bude vhodné z hlediska vyšetřování a důkazů, že jsou v tom zapojené i další osoby. Ale nejsem policie a netuším, co mají ve spisech, takže to nemůžu hodnotit.

Spekuluje se o tom, že Piráti by mohli poté, co bude od července Česká republika půl roku předsedat Evropské unii, vystoupit z vlády. Byla byste pro?
Myslím, že to teď vůbec není na stole, protože ve vládě teď právě potřebujeme být, abychom pořádně pomohli nastavit kontrolní mechanismy a systém, když je teď vůle být skutečně antikorupční – a ne jen nějak napůl. Takže to teď není na stole. Kdyby se ukázalo, že celá vláda je prolezlá korupcí, tak to na stole začne být. Ale zatím je to tak, že lidé, na kterých ulpívá stín pochybností, odstupují. Takže není, co řešit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení
Ukrajina

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení

Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje. Ve zprávě k situaci na bojišti to ve středu uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Podle britské vojenské rozvědky ukrajinské jednotky pomalu postupují nejméně na dvou osách východně od řek Oskil a Siverskyj (Severní) Doněc v Charkovské oblasti, zatímco Rusko na východě Ukrajiny posiluje obranu.

ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:31

Lipavský: Budoucí vztah Moskvy s EU určí, jak se Rusko vypořádá se zločiny

10:28

Ve frontě na hranici mezi Ruskem a Gruzií čeká tisíce lidí

10:08

Podle Dánska bude plyn z Nord Streamu unikat týden. Politici mluví o sabotáži

09:31

Charita poslala z Olomouce na Ukrajinu kamion se zdravotními pomůckami

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Kamara čelí rasismu, další díl. Urazit ho měl Černohorec, věc už vzala do rukou UEFA

Spojení „fucking monkey“, které loni měl vypustit z úst bývalý fotbalista Slavie Praha Ondřej Kúdela, se postaralo o humbuk na pořádně dlouhou dobu. Příjemcem údajné (ne)slavné urážky byl záložník glasgowských Rangers Glen Kamara. Ve spolupráci s houževnatým právníkem Aamerem Anwarem se postaral o to, aby byl český reprezentant potrestán. UEFA teď znovu vyšetřuje možné rasistické chování, jehož terčem byl opět Fin se sierraleonskými kořeny.

Rusové verbují, kde se dá. Nepohrdnou ani vrahy a násilníky z trestaneckých kolonií

Vrahové, narkomani, sexuální násilníci a dokonce i kanibal. Ani takové rekruty neodmítá ruská armáda, která se kvůli ztrátám na Ukrajině snaží doplnit stavy svých jednotek, jak jen to jde. Na internetu se začalo šířit video, v němž představitel Vagnerovy skupiny, ruské žoldácké organizace, Jevgenij Prigožin, vystoupil v jedné z trestaneckých kolonií, kde přesvědčuje místní vězně, aby se k němu přidali a odjeli bojovat na Ukrajinu. Nabízí tak odsouzencům druhou šanci.

Zoufalý útěk muže před mobilizací. Do EU se plavil na prkně, nakonec skončil zase v Rusku

Ruští muži houfně prchají před částečnou mobilizací. Někteří volí pro únik ze země i poněkud bizarní způsoby. Estonští pohraničníci v pondělí zadrželi muže, který nelegálně přicestoval z Ruska. Na tom by zřejmě nebylo nic zvláštního, „uprchlík“ se však snažil překročit hranici na surfovacím prkně v ústí řeky Narva. Úřady ho obratem poslaly zpět, informovala televizní stanice ERR.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?

Spadla a zmizela v hluboké trhlině. Slavná americká horolezkyně byla nalezena mrtvá

V Nepálu našli tělo americké horolezkyně a lyžařky Hilaree Nelsonové, která se v pondělí zřítila do trhliny poblíž vrcholu osmé nejvyšší hory světa Manáslu. S odvoláním na organizátory expedice o tom ve středu informovala agentura AFP. Nelsonová byla zkušená dobyvatelka vrcholů a v roce 2012 se stala první ženou, která za 24 hodin vystoupila na vrchol nejvyšší hory světa Mount Everest a sousední hory Lhoce.

Hurikán Ian zesílil a po zpustošení Kuby se žene na Floridu. Statisíce lidí prchají z domovů

Statisíce obyvatel amerického státu Florida se připravují na úder mimořádně silného hurikánu Ian, který může způsobit katastrofální škody. Živel na cestě k a americkému pobřeží zesílil a aktuálně spadá na škále intenzity do čtvrté z pěti kategorií. Provází ho vítr o rychlosti 225 km/h. Výzvu k evakuaci dostalo na západním pobřeží Floridy zhruba 2,5 milionu lidí, americké úřady i meteorologové varují, aby lidé hrozbu nepodceňovali, protože hurikán podle nich může být životu nebezpečný.

Elitní bankéř s prsty v programu PirSTAN. Kdo je kritizovaný ministr průmyslu Síkela?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se stal jednou z nejvýraznějších tváří vlády Petra Fialy (ODS). A to nejen kvůli ostrým výrokům na adresu politických oponentů či zpochybňovaným komunikačním schopnostem, ale i sílící kritice z řad opozice a kolegů. Kdo je muž, který připravil úsporný tarif a podílel se na zastropování cen elektřiny a plynu?

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Domácí zpravodajství

Nových případů covidu je o tisíc více než před týdnem, rostou i počty hospitalizovaných

Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje a rostou i počty hospitalizovaných s covidem. V úterý přibylo 4 212 nově potvrzených případů, zhruba o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo zdravotnictví za uplynulý den eviduje 1 724 podezření na opakovanou nákazu. Nemocniční péči vyžaduje přes 1 300 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 350 víc. V těžkém stavu je 41 pacientů, minulé úterý jich bylo 24. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ženy v ČR pracují na plný úvazek třikrát častěji než v západní Evropě. Trh práce nabízí změnu

V České republice je proti zemím ze západní Evropy stále nízký podíl pracujících žen na částečný úvazek. V Česku jej využívá zhruba deset procent žen, zatímco průměr v západní Evropě je 35 procent, vyplývá z dat Eurostatu. Tradičně jsou částečné úvazky nejvíce rozšířeny v Nizozemsku, kde takto pracují tři čtvrtiny žen. V Německu nebo Rakousku se podíl žen s částečným úvazkem blíží polovině.

Pospíšil se opřel do Pirátů: Nejsou nám nadřazení, přesto si diktují. Jednají nečestně

Povolební vyjednávání v Praze jsou teprve na začátku, už nyní však přichází první střety. Piráti, kteří ve volbách obsadili třetí místo, vítězné koalici Spolu diktují podmínky. S tím zvolený zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) v pořadu 360° silně nesouhlasil. Možnému spojenci vyčítá, že jedná nečestně a v médiích zmiňuje pouze tu nejlíbivější podmínku.

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.