André Reinders: Cokoliv bylo příliš doprava, s tím jsem se snažil bojovat
V současnosti je známý coby trenér mnoha bojovníků, sám má ale za sebou úspěšnou zápasnickou kariéru. Hodně zajímavý byl i jeho život mimo ring a klec. André Reinders totiž nikdy neváhal prát se za správnou věc, takže když v devadesátých letech začalo přibývat neonacistů, stál proti nim. „Cokoliv bylo příliš doprava, s tím jsem se snažil bojovat,“ vzpomíná v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Svým svěřencům mimo zápasnické techniky vštěpuje i správné životní hodnoty. „Snažím se kluky i trošku vychovávat… I když to je možná hloupé slovo, protože to jsou většinou už dospělí chlapi. Ale vždycky říkám, že jedna věc je být dobrý bojovník, dobrý atlet, druhá být dobrý člověk,“ vysvětluje André Reinders, trenér MMA a bývalý profi zápasník.
ČTĚTE TAKÉ: V Oktagonu na bojovníky září světlo celého světa, říká Novotný. Není to garážová věc
„Podle mě to jde ruku v ruce. V boji se projevují nejniternější lidské věci, kdy v tom tlaku a stresu člověk nějakým způsobem reaguje. A vypluje napovrch to, co je uvnitř. Proto říkám, že bojovník by měl být dobrý člověk. Pokud není, tak dochází k nějakým zákeřnostem a věcem, které z pohledu nějaké mé morálky a etiky přípustné nejsou. A nechci být prostě svědkem toho, že nějaký z mých kluků jedná nečestně.“
O to, být na správné straně, šlo Reindersovi vždy. A tak když se mnoho zápasníků v dřívějších letech zařazovalo mezi neonacisty, neváhal jít proti nim.
„Jednu dobu jsem byl zapálený antifašista a cokoliv, co bylo příliš doprava, s tím jsem se snažil nějakým způsobem bojovat. Samozřejmě prostředky odpovídajícími mému věku a schopnostem. Je to věc, která se ke mně váže, a určitě se za to nestydím,“ vzpomíná respektovaný kouč. „Ale asi bych dnes už volil jiné prostředky než násilí.“
Tréninky v míru
Paradoxem je, že s těmi, s nimiž zápolil takzvaně na ulici, se běžně potkával při trénincích. „V tělocvičně bylo dodržováno sportovní kolbiště, tam nedocházelo k nějakým výstřelkům a excesům. A pak jsme se dvě hodiny po tréninku potkali někde na ulici, a tam už to bylo podle pravidel bez pravidel.“
To, že se byl ochotný bít s neonacisty, ale neznamená, že by se snad kdykoliv pral s někým, kdo není také bojovník. Proto nedávný případ kickboxera, který se na Instagramu pochlubil knockoutováním neznámého muže, jasně odsoudil.
„U mě Tadeáš Růžička i nějakou dobu trénoval. Asi rok, kdy měl nějaké přechodové období. Ale je to přesně o tom, že do toho týmu asi úplně nezapadl, a pak jsme se nějakým způsobem rozešli,“ vysvětluje trenér. „Jeho cesta pokračovala jiným směrem, včetně nějakých excesů, ale k tomu už se vyjádřila spousta lidí, tak to asi není třeba komentovat. Je to něco, co je pro mě absolutně nepřípustný.“
Proti soubojům podivínů
Krom nesportovního chování Reindersovi vadí i nové organizace, které pořádají bizarní zápasy. „Celou svou kariéru jsem bojoval za to, aby náš sport byl respektovaný jako sport. Protože za mě je to vrcholná sportovní disciplína. A v dnešní době už to tak bráno je,“ říká trenér. „Ne všichni musí MMA respektovat, ale všichni to berou tak, že je fotbal, hokej, MMA… Je to v současné době už prostě jeden z mainstreamových sportů. Ale dříve to tak nebývalo. A tím spíš jsem citlivý na ty věci, které sport shazují, degradují. Když například pouští do klece opravdu různé bizarní lidi, kteří na to nejsou vůbec připraveni.“
Reinders je přesvědčený, že zápasníkem nemůže být kdokoliv. „Podle mě je být bojovník privilegium. Každý máme jiné cíle, ne každý chce být bojovníkem. Ale to, že se dostanete na nějakou úroveň, že z vás je profesionální zápasník, že jste tomu zasvětili celý život, abyste byli lepšími atlety, bojovníky, je něco, co každý nedokáže,“ vysvětluje bývalý profesionální MMA bijec, proč mu vadí organizace, jež nechávají zápasit influencery a různé podivíny. „Je to privilegium. A to, že to někdo degraduje, mě uráží a vždy proti tomu budu bojovat. Nikdo z mých kluků tam zápasit nebude. A kdyby tu ambici měl, tak nebude součástí mého týmu,“ má jasno Reinders.