Bývalý český premiér Bohuslav Sobotka opustil po 32 letech ČSSD. Devětačtyřicetiletý exministr financí, který do sociální demokracie vstoupil v roce 1989, nezaplatil do konce června členské příspěvky. Podle stanov strany mu tím členství automaticky zaniklo.
O nezaplacení příspěvků informoval ve čtvrtek ráno deník Právo. Sobotka tak v tichosti opustil stranu, v jejíchž barvách sloužil například jako ministr financí a v letech 2014 až 2017 vedl Českou republiku jako předseda vlády.
ANO je opět nejsilnější, Přísaha poráží komunisty a ČSSD, potvrzují průzkumy
Podpora hnutí ANO se zvýšila a podle modelu agentury Median by volby do Sněmovny v červnu vyhrálo s 26 procenty hlasů. Po čtyřech měsících se tak opět dostalo v průzkumu do pozice lídra, kde vystřídalo koalici Pirátů a Starostů. Tu by podpořilo 21,5 procenta lidí. Následovala by koalice Spolu, kterou tvoří ODS, lidovci a TOP 09, s 20 procenty hlasů. Do dolní parlamentní komory by se ještě dostalo SPD a hnutí Přísaha před KSČM a ČSSD se zhruba pěti procenty hlasů. Tento trend potvrdil i aktuální volební model agentury Ipsos.
Zvolil přitom tu nejjednodušší cestu, kterou se vydala řada vrcholových politiků v minulosti. Nezaplacením příspěvků podle stanov ČSSD členství ve straně automaticky zaniká. Sobotka ani současný předseda strany Jan Hamáček situaci na dotazy CNN Prima NEWS zatím neodpověděli.
Odešly tisíce členů
Bývalý poslanec Sobotka se vzdal mandátu v březnu 2018. Poté se uchýlil do ústraní. Po volbách v roce 2017 patřil mezi odpůrce společné menšinové vlády ČSSD a ANO.
Stejným způsobem opustily stranu za poslední roky tisíce členů. V roce 2020 měla sociální demokracie necelých 14 tisíc členů. Ještě v roce 2010, kdy strana získala přes 22 procent, jich bylo 25 tisíc.
Foldyna přešel k SPD a kauza Petříček
V průzkumech před říjnovými volbami navíc ČSSD nadále ztrácí body. Mnohdy nedosahuje ani pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do Sněmovny. „Naštvaní jsou všichni. Do Sněmovny se nedostaneme, to je jasné,“ řekl CNN Prima NEWS v dubnu senátor Petr Vícha.
Maláčová: Za covid musí platit ti, kteří se dosud vyhýbali daním – bohatí a velké firmy
Český dluh, který způsobila pandemie koronaviru, by v nadcházejících letech měli zaplatit bohatí lidé s nadnárodními a velkými firmami. Ve speciálním vysílání 100 dní do voleb na CNN Prima NEWS to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Bohatí a velké společnosti podle ní buď neplatily žádné daně nebo pouze velmi nízké.
Strana je navíc rozpolcená. Ihned po dubnovém sjezdu nechal předseda Jan Hamáček vyhodit z vlády ministra zahraničí Tomáše Petříčka. A to pod záminkou, že chce, aby sociální demokracie mluvila jedním hlasem. Místo Petříčka měl na ministerstvo zahraničí usednout Lubomír Zaorálek, ten to ale odmítl.
Šéfem diplomacie se na chvíli stal Hamáček, na místo Petříčka nakonec usedl Jakub Kulhánek. Lubomír Zaorálek zůstal v čele resortu kultury. Petříček následně odstoupil z pražské kandidátky pro letošní volby. Kritizoval rovněž „masivní kšeftování s hlasy a rozdělování trafik“. Krajská buňka totiž požádala, aby se lídrem stala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Stranu už dříve opustil poslanec Karel Černý, který seděl v oranžovém dresu ve Sněmovně v letech 1998 až 2017. Po 20 letech v ČSSD loni ukončil členství i bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola. V únoru loňského roku po 30 letech opustil sociální demokracii Jaroslav Foldyna a přidal se k SPD.