reklama

Exšéf Mosadu v Praze: Hrozí nová migrační vlna. Terorismus nespí, musíme být připraveni

V Praze byla zahájena činnost Centra pro výzkum terorismu. V jeho čele bude stát bezpečnostní expert izraelského původu David Bohbot, na aktivitách nového institutu se bude podílet také Dani Jatom, bývalý šéf izraelské elitní rozvědky Mosad. Ten novinářům řekl, že je potřeba se připravit na teroristické hrozby, které se České republice dosud vyhýbaly, stejně jako na novou migrační vlnu.

reklama

Nevládní a neziskový think-tank vznikl symbolicky v předvečer 20. výročí teroristického útoku na Dvojčata v New Yorku. Jedná se o první výzkumné pracoviště svého druhu v ČR, které bude spolupracovat jak se státními bezpečnostními institucemi a úřady, tak s podobnými zahraničními iniciativami.

Šéf centra David Bohbot uvedl, že hlavním cílem pracovníků bude analyzovat teroristické aktivity v zahraničí a připravovat společnost na možné hrozby. „To, že jsme doteď měli štěstí a vyhnuli jsme se teroristickým útokům, neznamená, že tomu tak bude i v budoucnu,“ vyzdvihl důležitost nově vzniklého institutu.

Bývalý velitel Mosadu Dani Jatom bude stát v čele poradního orgánu. I on zdůraznil, že je potřeba studovat terorismus ve všech možných formách, pakliže se má nejen Česká republika, ale celý svět vyhnout nečekaným útokům.

„Terorismus se bude nadále pokoušet rozsévat paniku a strach po celém světě. Tato instituce bude dávat doporučení a pomáhat tak, aby společnost vytrvala a nepodlehla těmto snahám. Bude se snažit porozumět teroristickým motivům a hledat slabiny,“ doplnil k zahájení činnosti českého centra.

Jatom varoval, že stažení jednotek USA z Afghánistánu bude mít velký dopad na celý svět, nejen na daný region. „Tálibán, který se znovu ujal moci, bude nadále asistovat Al-Káidě. Již nyní šíří zvěsti o vítězství fundamentalistického islámu nad americkými silami. Může se to stát zdrojem inspirace pro další teroristické skupiny,“ varoval někdejší velitel elitní izraelské rozvědky.

„Doporučuji celému světu: buďte připraveni. Terorismus se bude pokoušet najít naše slabiny a použít je proti nám. Proto tento institut bude analyzovat teroristické organizace, abychom proti nim společně uspěli. Musíme být o krok napřed před teroristy, s návratem Tálibánu v Afghánistánu přijdou nové velké migrační vlny,“ pokračoval Jatom s tím, že je potřeba být ve střehu.

„V ČR nám dosud nikdo neublížil, ale Francie nebo Německo, kde už si tím lidé prošli, jsou mnohem lépe připravení. A jsem si jist s ještě jednou věcí. S pomocí dobrých přátel, jako je Jatom, se můžeme dostat na ještě vyšší úroveň než tyto země. Můžeme využít zkušeností z Izraele a může nás to posunout velmi daleko,“ navázal na téma Bohbot.

Na otázku, zda jeho kandidatura v řadách uskupení Trikolory, Soukromníků a Svobodných (TSS) v letošních volbách může být problém, uvedl, že nikoliv. „To, že jsem kandidátem TSS, nemá nic společného s touto institucí, nemá to na ni žádný vliv. I doktor se musí starat o všechny bez ohledu na názor,“ slíbil Bohbot s tím, že tedy nenechá své politické preference ovlivňovat chod centra.

Tagy:
migrace Afghánistán terorismus bezpečnost Tálibán Izrael Mosad Dani Jatom Centrum pro výzkum terorismu David Bohbot

Hlavní zprávy

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí
Koronavirus

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu. Týkat by se měla zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Uvedl to dnes web Seznam Zprávy. Podle něj to vyplývá z návrhu mimořádného nařízení, který má k dispozici.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Británii zachvátila benzinová panika. Palivo nemá na pumpy kdo vozit, některé zavírají

Nepanikařte, prosila Automobilová asociace (AA) v pátek řidiče. Některé benzinové pumpy, především společnosti BP, kvůli nedostatku řidičů kamionů museli své čerpací stanice uzavřít. Mnozí lidé však žádosti nebrali na vědomí a u benzinek se tvoří dlouhé fronty. Vyšší poptávku zaznamenala i společnost Shell či Esso, i ty mají některé stanice uzavřené.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama