Juraj Kucka pořádně překvapil anglické fanoušky při víkendovém zápase mezi Watfordem a Leedsem. Bývalý hráč Sparty se rozhodl se svým spoluhráčem Emmanuelem Dennisem nepokleknout na hřišti před začátkem utkání. Gesto má vyjadřovat symbol boje proti rasismu. Angličané se diví a okamžitě rozvířili ostré diskuze na sociálních sítí.
Nikdy není pozdě na to změnit fotbalové prostředí. Bývalý Sparťan Juraj Kucka o tom ví své, a proto se letos v srpnu po desetiletém působení v Itálii a Turecku rozhodl přestoupit ve 34 letech do anglického Watfordu. Netrvalo dlouho a slovenský reprezentant se zařadil mezi opory týmu a stal se stabilním členem základní sestavy. Nekompromisní středopolař má zásluhu na tom, že se tento provinční klub stále drží mimo příčky, které znamenají propad do druhé ligy.
Kucka nicméně zaujal ve víkendovém zápase s anglickým Leedsem něčím jiným. Patří do úzké skupiny fotbalistů, kteří nepodporují poklekáváni před zápasem jako symbol boje proti rasismu. Tolik diskutované gesto se rozhodl neudělat a spolu se svým spoluhráčem Emmanuelem Dennisem zůstal před úvodním hvizdem stát. Okamžitě tím spustil vlnu komentářů na sociálních sítích.
„Ví někdo, proč Kucka ignoruje pokleknutí?“ ptal se jeden z příznivců. „Je to záhada, běž se ho zeptat sám,“ zněla odpověď. „Nejdu, ten chlapík je drsný. Jde z něho strach,“ odpověděl v nadsázce fanoušek Watfordu. Informoval slovenský deník Pravda.
Kucka není sám
Kucka není jediný, kdo v nedávné době vzdoroval podobným zvyklostem. Vzpurný Slovák následoval Španěla Marcose Alonsa z Chelsea, který se rozhodl pro jinou formu protestu. Dle jeho slov symbol poklekávání ztrácí na síle a jde spíše o laciné gesto. Uvedl nicméně, že v maximální míře chce bojovat s rasismem a proti jakýmkoliv jiným formám rasové diskriminace.
MS ve fotbale 2022
„Raději ukážu na nápis NE RASISMU na rukávu, jako to dělají při některých jiných sportech a ve fotbale v jiných zemích. Jasně tím ukážu, že jsem proti rasismu a všechny respektuji,“ prohlásil Španěl.
Jeho gesto bylo v londýnském klubu Chelsea respektováno. Je ale jisté, že minimálně vyvolalo různé spekulace uvnitř týmu. Prvním rebelem v pravidelném poklekláváním před začátkem utkání se stal křídelník Wilfried Zaha. Hráč londýnského Crystal Palace dokonce označil gesto za ponižující.
Svérázný Kucka mohl alespoň na dálku vyjádřit podporu svému bývalému zaměstnavateli z pražské Letné, kde se minulý týden hrál duel Evropské ligy mezi pražskou Spartou a skotským Rangers. Českou republiku pak mnoho Britů nařklo z rasismu. Britská média tvrdí, že urážky vůči Kamarovi zastínily prohru Rangers. Skotský tým se dokonce rozhodl stěžovat si na celý incident u UEFA. Sparta, FAČR a čeští politici se jasně vymezili proti slovním útokům na přítomné děti na stadionu.