Další díl pořadu Byznys se věnuje akciovým indexům, kterým se v letošním roce relativně daří. Petr Zajíc, senior portfolio manager společnosti Amundi, ale upozornil, že nálada investorské veřejnosti je přesto extrémně skeptická. Podle něj navíc přišel vhodný čas na diverzifikaci aktiv.
Pusťte si celý rozhovor formou podcastu
Když si investor prohlédne cenový vývoj pár akcií, jen těžko z toho pozná celkovou náladu na trhu. Ke sledování výkonnosti určité segmentu trhu proto slouží takzvané indexy. Akciové indexy mohou například sledovat vybranou skupinu akcií, anebo třeba všechny společnosti na jedné burze. A do indexů se dá také investovat.
Zřejmě nejznámějším indexem na světě je index S&P 500, který sdružuje pět set největších podníků ve Spojených státech, které se obchodují na burze. Jeho součástí jsou tak giganti jako Apple, Amazon, Microsoft nebo Nvidia. Tento index je tak dobrým ukazelem výkonnosti amerického trhu. To znamená, že když je S&P 500 dlouhodobě v červených číslech, investoři bijí na poplach. V současnosti ale index roste.
Koncentrovaný úspěch
„Akciové indexy jsou povětšinou výrazně v plusu. Zisky se pohybují od několika jednotek procent po zisky větší než 20 procent. Letošní zisky jsou taženy technologickým a telekomunikačním sektorem,“ řekl v pořadu Byznys Petr Zajíc, senior portfolio manager společnosti Amundi.
BYZNYS: Vodík, jako vyhledávaná alternativní investice! Je ale potřeba orientovat se na ten zelený
Že je svět investic neuvěřitelný rozsáhlý, to dokazuje další díl pořadu Byznys. Ten se zabývá alternativními investicemi , kde jsme mimo jiné vyzpovídali Marka Nislera. Ten je obchodní manažer pro privátní a institucionální klientelu společnosti Amundi a rozhovoru nám popsal mimo jiné výhody investování do společností, které se zabývají vodíkem.
„Když se podíváte na index Nasdaq 100, který je od začátku roku v plusu více než 20 procent, tak vidíte, že šest titulů v indexu dělá zisk větší než 21 procent. To znamená, že šest titulů táhne celou výkonnost indexu a všechny ostatní tituly jsou v průměru v minusu. Výkonnost je hrozně koncentrovaná mezi šest největších světových společností – Microsoft, Apple, Amazon, Google, Nvidia, Meta – dříve Facebook – je to hodně specifická situace,“ doplnil.
Evropský nejprestižnější index se nazývá Euro Stoxx 50 a sdružuje 50 největších akciových společností v Evropě. Největší zastoupení mají v indexu německé a francouzské firmy. V této vybrané společnosti tak člověk najde dobře známé značky jako Adidas, Siemens nebo Airbus. Vlastní akciový index má také pražská burza cenných papírů. Nazývá se index PX, spadají pod něj společnosti ČEZ, Komerční banka, Philip Morris anebo lékárny Pilulka.
Paradoxy na trhu
I když se akciím letos možná překvapivě daří, mezi investory paradoxně vládne spíše pochmurná nálada. „Všechna hlavní aktiva víceméně rostou, některé trhy si připisují zisky více než 20 procent. Je ale zvláštní, v jakém je to kontrastu s tím, jaká je nálada investorské veřejnosti. Protože když se podíváte na poslední průzkumy mezi profesionálními investory, tak u nich panuje nejpesimističtější nálada za poslední možná i desítky let,“ upozornil Zajíc.
Podle něj se letos daří nejen akciím, ale třeba také zlatu nebo kryptoměnám v čele s bitcoinem. Zlatou éru prožívají také dluhopisy. Díky jejich výkonnosti teď mohou investoři po letech kvalitně diverzifikovat své portfolio.
Epizoda Byznysu představí dluhopisy. Expert z Amundi poradí, jak na trzích zůstat v klidu
Pořad Byznys seznamuje diváky s různými druhy investičních příležitostí – tentokrát přišla řada na dluhopisy, které mohou v současnosti přinášet zajímavé zisky. Zdeněk Pavlík, senior produktový specialista společnosti Amundi, v další epizodě mluvil nejen o těchto cenných papírech, ale také o celkovém přístupu k investování.
„Je dobré, že konečně máme možnost diverzifikovat, protože v posledních 15 letech, kdy byly úrokové sazby na nule nebo blízko nule, tak investice do dluhopisů byly mrtvé, protože nenabízely téměř žádný výnos. Ještě před dvěma lety šedesát procent evropských státních dluhopisů nabízelo záporný výnos,“ sdělil senior portfolio manager společnosti Amundi.
„Dnes desetiletý státní dluhopis nese lehce pod pět procent, takže investice do akcií a dluhopisů dávají dnes znovu smysl. Výkonnost českého dluhopisového indexu ukazuje, že diverzifikace opět funguje a máme tady další nástroje,“ uzavřel specialista.
O pořadu Byznys
Pořad Byznys má za cíl přístupnou a srozumitelnou formou provést diváka světem investování, spoření, byznysu a peněz. Představuje základní tipy aktiv – od akcií po zlato – a neotřelé názory bankéřů a finančních expertů.
Byznys je sesterským projektem pořadu Krypta, za který alternuje i na televizní obrazovce. První řada pořadu Byznys odstartovala 1. března a vysílá se premiérově každý druhý týden ve středu. Zbylé středy v měsíci vedle toho patří sérii Krypta, jež se věnuje světu kryptoměn, bitcoinu a moderních technologií a která březnem vstoupila už do své třetí sezony.