Pořad Byznys seznamuje diváky s různými druhy investičních příležitostí – tentokrát přišla řada na dluhopisy, které mohou v současnosti přinášet zajímavé zisky. Zdeněk Pavlík, senior produktový specialista společnosti Amundi, v další epizodě mluvil nejen o těchto cenných papírech, ale také o celkovém přístupu k investování.
Když si člověk bere půjčku, obvykle platí nějaké pravidelné splátky s úrokem po předem stanovenou dobu. U dluhopisů je to ale obráceně. Člověk nejprve zaplatí nějakou částku za tento cenný papír a následně mu emitent vyplácí pravidelný úrok.
Dluhopisy často zůstávají ve stínu zdánlivě atraktivnějších investic, jakými jsou například akcie. Podle finančního specialisty Pavlíka přitom mohou přinášet zajímavé zhodnocení, a to relativně bezpečně. „Třída českých státních dluhopisů nabízí v současnosti po dlouhé době atraktivní výnosy,“ sdělil senior produktový specialista společnosti Amundi.
„Úrokové sazby jsou na úrovních, které tu 20 let nebyly. Česká národní banka byla totiž nucena reagovat na extrémně vysokou inflaci a začala skokově zvyšovat úrokové sazby. Jejich výše určuje vývoj dalších sazeb v ekonomice jako úvěry či spořicí účty, ale také úroky na dluhopisech, neboli dluhopisové výnosy,“ vysvětlil Pavlík.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pořad Byznys řeší burzovní začátky. Investicí jsou i hokejové kartičky, míní ekonom
„Aktuálně se základní sazba ČNB drží na 7 procentech, což bylo potvrzeno před několika dny na posledním zasedání bankovní rady ČNB. Výnos pětiletého českého státního dluhopisu se pohybuje aktuálně kolem 5 procent. Naposledy byly výnosy takto vysoko v roce 2008,“ doplnil expert.
Pojďme se podívat na reálný příklad, jak úrokové sazby ovlivňují výkonnost dluhopisů. „Představte si, že si dnes koupíte český státní dluhopis na pět let s výnosem 5 procent. Inflační tlaky začnou časem polevovat, ekonomika poroste pomaleji a centrální banka bude snižovat úrokové sazby směrem k neutrální úrovni, tedy 3 procentům. Pan kameraman na vás kouká a vidí, že držíte dluhopis, který nese pět procent. Co on na to? Chtěl by ho? Ano, chtěl. Prodáte mu dluhopis za stejnou částku, za jakou jste ho koupil? Neprodáte, prodáte ho dráže. Takto trh začne oceňovat dluhopisy při poklesu sazeb, jejich ceny porostou a poroste také hodnota vašeho investovaného majetku,“ sdělil Pavlík.
Poslechněte si celý rozhovor jako podcast
Jaký zvolit přístup k investování?
Když jsou trhy v zelených číslech, dobrým investorem umí být každý. Výzvy přicházejí teprve ve chvíli, kdy se přestane dařit. To se na trzích občas stává. V takové chvíli se musí člověk držet své předem vytyčené strategie, přemýšlet dlouhodobě a investovat pravidelně. Být trpělivý se při investování vždy vyplácelo a bude vyplácet.
„Když nastane nějaká krize nebo propad, tak je dobré si zajít za poradcem. Podobně jako za lékařem chodíme, když nám není dobře. Říct si, zda je situace vážná a jestli stojí za to dělat vůbec nějaké změny v portfoliu,“ řekl v pořadu Byznys.
Spouštíme nový pořad Byznys. První díl provede diváka světem investičních příležitostí
Na brány našich peněženek doráží inflace a všichni řeší, co s tím. Odpovědi na tuto otázku bude hledat zbrusu nový edukační a zábavný pořad CNN Prima NEWS – Byznys. V rámci série člověk získá základní povědomí o investicích, burzách nebo fungování peněz. Pořad Byznys můžete sledovat každé dva týdny ve středu v 15:45 nebo v repríze v pátek večer.
„Lidský mozek vnímá ztrátu dvakrát silněji než zisk. Neexistuje investice bez rizika, je naprosto v pořádku, že dochází k výkyvům. Pokud ale dodržuji pravidla diverzifikace a držím se strategie, tak bych měl být v klidu,“ dodal Pavlík.
A jaká je podle něj vhodná doba pro investování? „Investovat by měli lidé stále, nepřetržitě. Ostatně investice není nic jiného než odložení současné spotřeby do budoucna. Pokud chci na tomto světě setrvávat i za pár let, potřebuji investovat. Nic složitého,“ zmínil senior produktový specialista společnosti Amundi.
Lidé by si měli uvědomit, že jim inflace snižuje reálný objem úspor. „Dlouhodobě je inflace požírač vašich úspor, vlastně vašeho času, který jste věnovali práci, za kterou jste dostali odměnu, jejíž část si chcete uchovat do budoucna,“ uvedl finanční specialista.
Pět investičních mýtů
Investování je dlouhá léta spojené s řadou mýtů. Pojďme se podívat na ty nejčastější očima Zdeňka Pavlíka z Amundi.
- Investování je pro bohaté?
„Naopak, abych se mohl stát bohatším, potřebuji investovat. Pro běžného člověka jsou asi nejlepším řešením investiční fondy,“ soudí Pavlík.
- Investování je složité?
„Záleží, jak kdo investování podlehne. Normálnímu smrtelníkovi stačí definovat si strategii, riziko, jaké chci podstoupit, a využít investiční řešení, které dnes nabízí každá banka či finanční poradce,“ uvedl finanční specialista.
- Investování je velmi rizikové?
„Bezrizikové odložení současné spotřeby do budoucna prostě neexistuje. Běžný investor na trhu najde méně rizikové či více rizikové formy investic. Nicméně platí to i o penězích na běžném účtu a jejich reálné kupní síle, a to díky všudypřítomné inflaci,“ řekl senior produktový specialista společnosti Amundi.
- K penězům se nedostanu hned?
„To spíše neplatí. Investiční fondy, které jsou pro běžného člověka ideální řešení, umožňují dostat se ke svým investovaným prostředkům zpravidla do deseti pracovních dnů,“ míní Pavlík.
- Investování je příliš nákladné?
„Je zajímavé, kolik lidí zkouší loterii či nějaký los, aby rychle zbohatli. Většinou to zkouší lidé, kteří mají nižší příjmy a nemají velký majetek. Mnohem větší šanci na zbohatnutí ale mají, když si měsíčně dají bokem částku například do akcií, zavřou oči a nic neřeší. Zkrátka disciplinovaně investují. Jde to již od pár stovek měsíčně. Dnes je tržní investiční prostředí velmi konkurenční, což tlačí poplatky dolů,“ uzavřel finanční specialista.
O pořadu Byznys
Pořad Byznys má za cíl přístupnou a srozumitelnou formou provést diváka světem investování, spoření, byznysu a peněz. Představuje základní tipy aktiv – od akcií po zlato – a neotřelé názory bankéřů a finančních expertů.
Byznys je sesterským projektem pořadu Krypta, za který alternuje i na televizní obrazovce. První řada pořadu Byznys odstartovala 1. března a vysílá se premiérově každý druhý týden ve středu. Zbylé středy v měsíci vedle toho patří sérii Krypta, jež se věnuje světu kryptoměn, bitcoinu a moderních technologií a která březnem vstoupila už do své třetí sezony.