Část ministrů vlády Petra Fialy (ODS) neví odpovědi na základní otázky týkající se Evropské unie. Netuší, kdy do společenství vstoupilo Česko ani přesný počet členů EU. Vyplývá to z ankety, kterou s ministry uspořádal web iRozhlas.cz. Někteří členové kabinetu, včetně samotného premiéra, na otázky dokonce odmítli odpovědět či uprostřed ankety odešli.
Web iRozhlas.cz si pro Fialu a šéfy jednotlivých resortů připravil pětici otázek. Všechny se týkají blížícího se českého předsednictví v čele Evropské rady, které je naplánováno na druhou polovinu letošního kalendářního roku.
- Kolik má Evropská unie členských zemí? (27)
- Odkdy je členem Česká republika? (od 1. 5. 2004)
- Které formace Rady EU Česko během svého předsednictví řídit nebude? (Evropská rada neboli summit, kterého se ujme předseda Evropské rady Charles Michel, a Rada pro zahraniční věci neboli FAC, té předsedá vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční a obrannou politiku Josep Borrell)
- Kdo zasedá v trialogu? (zástupci předsednické země Evropské unie, Evropského parlamentu a Evropské komise)
- Kde bude Česko v říjnu řídit Radu EU? (v Lucemburku; jednání rad se tam vždy z Bruselu přesouvají v dubnu, červnu a říjnu. Na Česko tedy vyjde jen říjen)
Za absolutního „propadlíka“ v těchto otázkách lze označit vicepremiéra a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Špatně tipoval počet členských zemí, napřed podle iRozhlas.cz odpověděl vyhýbavě: „Hodně“, poté zkoušel postupně 26, 25 a 24. Netušil ani datum vstupu Česka do EU. U třetí otázky měl za to, že se jedna z formací bude týkat zdravotnictví, což je rovněž chyba. K trialogu poznamenal, že nemá nejmenší tušení a k poslední otázce odpověděl: „Pokud to bude v rámci předsednictví České republiky, tak to bude v Praze, ale tohle nebude v Praze. Fakt to nevím.“
Příliš dobře si nevedl ani šéf resortu spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Ten správně odpověděl, že Česko bude Radu EU řídit v Lucemburku a že jednou z formací, které Česko řídit nebude, je právě Rada EU. Ostatní otázky ovšem nezodpověděl správně, respektive neznal odpověď. Vstup ČR do EU navíc tipnul špatně, myslel, že to bylo v roce 2006.
Bartoš: Nevím z hlavy, dobrý, dál
O trochu lépe si vedly ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) či Helena Langšádlová (TOP 09). Obě správně věděly počet členů EU i rok vstupu Česka do společenství. K ostatním otázkám ovšem správnou odpověď netušili. Stejně tak ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podobně na tom byl i ministr kultury Martin Baxa (ODS), který ještě dokázal správně odpovědět na část třetí otázky, kdy zmínil Radu EU.
Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) sice správně odpověděl na otázky týkající se institucí, ale netušil rok vstupu. „Referendem. Nevím z hlavy, dobrý, dál,“ řekl pro iRozhlas.cz Bartoš. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) jako jediná správně odpověděla na otázku č. 4, tedy zasedání trialogu. Netušila však, jaké formace Česko řídit nebude ani kde bude EU předsedat.
Nepříliš dobrou vizitku pak ukázal ministr zahraničí Jan Lipavský. První dvě otázky byly bez problémů, další dvě odpověděl jen částečně správně a poslední, tedy místo, kde bude ČR zemím EU předsedat, netušil. Takřka identicky na tom byl i ministr pro legislativu Michal Šalomoun (oba Piráti).
Nekula: Je to nefér
První dvě otázky pak správně odpověděl ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který však u třetího dotazu odmítl odpovědět a odešel.
„Já bych požádal příště otázky. Je to trochu nefér... Děkuju za pochopení, ale tohle se nedělá. Na rovinu, pro příští spolupráci, já myslím, že jsme normálně komunikující lidé a jestli se chceme navzájem nachytávat, nedělejme to. Je to nefér, věnujme se věcným věcem. Ne že se budeme zkoušet jak ve škole,“ odpověděl pro iRozhlas.cz Nekula.
Premiér Petr Fiala i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) shodně odmítli na otázky odpovědět. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) pak na žádost nereagoval.
Největší znalci ze STAN
Poměrně dobře si v anketě vedl například ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který neznal zcela správnou odpověď u dvou otázek, byť jejich část měl správně. Stejně tak odpovídal i ministr školství Petr Gazdík (STAN).
Téměř za premianty lze naopak považovat ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka či šéfa resortu vnitra a vicepremiéra Víta Rakušana (oba STAN). S výjimkou otázky trialogu odpověděli správně na všechny dotazy Radiožurnálu.
Někteří vládní ministři byli v uplynulých týdnech rovněž kritizováni za nepříliš dobrou angličtinu. Ukázalo se totiž, že aspoň část nynějších členů kabinetu má při domluvě těžkosti. Problémy se ukázaly například u Stanjury či Langšádlové. Ministři přislíbili, že před předsednictvím Česka v čele EU své znalosti angličtiny zlepší.