Omezený počet pobytů
Lázně po celé České republice jsou zavalené žádostmi o zlevněné pobyty. O slevový voucher nabízený ministerstvem pro místní rozvoj už požádalo přes 85 tisíc lidí. Ti se teď snaží najít lázně, kde by slevu mohli uplatnit. Některá lázeňská zařízení již svůj limit vyčerpala a příjem voucherů zastavila.
Manželé Kapicovi z Jablonce nad Nisou jsou v Lázních Kundratice na Liberecku neplánovaně už druhý týden. Po prvním týdnu pobytu se totiž dozvěděli o možnosti využít voucher a rozhodli se, že si chvíle strávené procedurami ještě prodlouží. „Plný balíček stál šestnáct tisíc, ve dvou a po slevě jsme to měli za osm tisíc,“ vypočítává Pavel Kapic. Oba manželé museli jednat pohotově, v Kundraticích mají více než polovinu kapacity rezervovanou pro pacienty s lázněmi na předpis, a tak místa pro samoplátce, kteří mohou voucher získat, mizí velmi rychle. „Voucher nám vyřídili na recepci, my jsme jen sedli na kola a zajeli do nejbližšího bankomatu pro peníze,“ dodává se smíchem senior.
Ve Švédsku si můžete koupit celou vesnici, dokonce s lázněmi ze 17. století
Pokud si chcete pořídit vesnici, máte šanci – jen je to trochu z ruky. Jmenuje se Sätra brunn a je na prodej, ale ve Švédsku. Případný zájemce o vesnici s lázněmi ze 17. století si musí připravit v přepočtu 175 milionů korun. Důvody prodeje nejsou jasné, spekuluje se ale o koronaviru. Hojně navštěvované lázně jsou totiž aktuálně uzavřené.
V Lázních Kundratice se léčí především lidé s potížemi pohybového aparátu. Vouchery podle předsedy představenstva lázní Otto Doležala pomáhají kompenzovat výpadek předpisů na lázeňské pobyty. Mnoho praktických lékařů i specialistů během koronakrize omezilo provoz ordinací, lidé se navíc báli k lékaři chodit a v lázních to okamžitě pocítili. O finančně zajímavé pobyty s vouchery je tak zájem velký. „Hodně už bylo rezervováno, takže zaplňujeme poslední skuliny a jinak odkazujeme zájemce o využítí voucherů až na říjen,“ tvrdí Doležal.
Všechny lázně bez ohledu na počet lůžek přitom dostaly stejný limit, kolik voucherů mohou přijmout. Velké lázně to podle Doležala kritizují, tvrdí totiž, že jim to nedává šanci přilákat nové klienty. „Teď se u nás stává, že ten limit spotřebovaly osoby, které už měly pobyty zarezervované v minulosti i bez slevové akce. A ti noví, kteří by za tou slevou rádi přijeli a lázně teprve objevují, narážejí na strop a zavřené dveře, že bohužel už vouchery nepřijímáme,“ upozorňuje Eduard Blaha, ředitel lázeňského holdingu Luhačovice a Jáchymov. Podle ministerstva pro místní rozvoj souvisejí limity s maximální možnou výší podpory podnikatelům z veřejných rozpočtů. „Ministerstvo pro místní rozvoj se bude snažit prolomit tato omezení, která jsou stanovená, do konce roku,“ tvrdí mluvčí ministerstva Veronika Vároši.
V mnoha menších lázních ještě místa jsou. V Lázních Libverda na Liberecku mají aktuálně pět set rezervací s využitím voucherů. „Můžeme nabídnout i letní měsíce, jen nemusí být k dispozici konkrétní typy pokojů,“ říká marketingová ředitelka lázní Eva Plášilová. Kapacita se ale rychle plní, i zde prožívají voucherové „šílenství“. „Nestíháme zvedat telefony, odpovídat na maily. Někteří zájemci musejí čekat na reakci třeba i pět dní. Je nám to líto, ale rychleji to teď opravdu nestíháme,“ dodává Plášilová.
Volná místa jsou i v Lázních Darkov na Karvinsku. Tam se teď ale klienti nechystají kvůli obavám z ohniska koronaviru v Dole Darkov. „Ti, kteří místo neznají, se domnívají, že Důl Darkov a Lázně Darkov jsou blízko sebe, přitom se naši lázeňští hosté nemusí ničeho obávat,“ zdůrazňuje mluvčí lázní Milan Slaný. Jindy touhle dobou plné lázně jsou tak nyní zaplněné sotva z poloviny.