reklama

Část lázní už vouchery od státu nepřijímá. Některé odkazují zájemce až na říjen

Lázně po celé České republice jsou zavalené žádostmi o zlevněné pobyty. O slevový voucher nabízený ministerstvem pro místní rozvoj už požádalo přes 85 tisíc lidí. Ti se teď snaží najít lázně, kde by slevu mohli uplatnit. Některá lázeňská zařízení již svůj limit vyčerpala a příjem voucherů zastavila.

reklama

Manželé Kapicovi z Jablonce nad Nisou jsou v Lázních Kundratice na Liberecku neplánovaně už druhý týden. Po prvním týdnu pobytu se totiž dozvěděli o možnosti využít voucher a rozhodli se, že si chvíle strávené procedurami ještě prodlouží. „Plný balíček stál šestnáct tisíc, ve dvou a po slevě jsme to měli za osm tisíc,“ vypočítává Pavel Kapic. Oba manželé museli jednat pohotově, v Kundraticích mají více než polovinu kapacity rezervovanou pro pacienty s lázněmi na předpis, a tak místa pro samoplátce, kteří mohou voucher získat, mizí velmi rychle. „Voucher nám vyřídili na recepci, my jsme jen sedli na kola a zajeli do nejbližšího bankomatu pro peníze,“ dodává se smíchem senior.

K tématu

V Lázních Kundratice se léčí především lidé s potížemi pohybového aparátu. Vouchery podle předsedy představenstva lázní Otto Doležala pomáhají kompenzovat výpadek předpisů na lázeňské pobyty. Mnoho praktických lékařů i specialistů během koronakrize omezilo provoz ordinací, lidé se navíc báli k lékaři chodit a v lázních to okamžitě pocítili. O finančně zajímavé pobyty s vouchery je tak zájem velký. „Hodně už bylo rezervováno, takže zaplňujeme poslední skuliny a jinak odkazujeme zájemce o využítí voucherů až na říjen,“ tvrdí Doležal.

Všechny lázně bez ohledu na počet lůžek přitom dostaly stejný limit, kolik voucherů mohou přijmout. Velké lázně to podle Doležala kritizují, tvrdí totiž, že jim to nedává šanci přilákat nové klienty. „Teď se u nás stává, že ten limit spotřebovaly osoby, které už měly pobyty zarezervované v minulosti i bez slevové akce. A ti noví, kteří by za tou slevou rádi přijeli a lázně teprve objevují, narážejí na strop a zavřené dveře, že bohužel už vouchery nepřijímáme,“ upozorňuje Eduard Blaha, ředitel lázeňského holdingu Luhačovice a Jáchymov. Podle ministerstva pro místní rozvoj souvisejí limity s maximální možnou výší podpory podnikatelům z veřejných rozpočtů. „Ministerstvo pro místní rozvoj se bude snažit prolomit tato omezení, která jsou stanovená, do konce roku,“ tvrdí mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

V mnoha menších lázních ještě místa jsou. V Lázních Libverda na Liberecku mají aktuálně pět set rezervací s využitím voucherů. „Můžeme nabídnout i letní měsíce, jen nemusí být k dispozici konkrétní typy pokojů,“ říká marketingová ředitelka lázní Eva Plášilová. Kapacita se ale rychle plní, i zde prožívají voucherové „šílenství“. „Nestíháme zvedat telefony, odpovídat na maily. Někteří zájemci musejí čekat na reakci třeba i pět dní. Je nám to líto, ale rychleji to teď opravdu nestíháme,“ dodává Plášilová.

Volná místa jsou i v Lázních Darkov na Karvinsku. Tam se teď ale klienti nechystají kvůli obavám z ohniska koronaviru v Dole Darkov. „Ti, kteří místo neznají, se domnívají, že Důl Darkov a Lázně Darkov jsou blízko sebe, přitom se naši lázeňští hosté nemusí ničeho obávat,“ zdůrazňuje mluvčí lázní Milan Slaný. Jindy touhle dobou plné lázně jsou tak nyní zaplněné sotva z poloviny.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Fotbal

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Slavia Praha v současné formě není zvyklá prohrávat, a proto když o poločase svítí na tabuli nepříznivý výsledek 1:2, tečou „sešívaným“ nervy. V ligovém šlágru na Slovácku průběžný stav a ne úplně dobrý výkon svého týmu těžko rozdýchával trenér Jindřich Trpišovský. Jeho zlobu o pauze pocítili slovně hráči a fyzicky dveře šatny. Kouč, který o víkendu oslavil 45. narozeniny, do nich pořádným kopancem udělal díru.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama