reklama

Část lázní už vouchery od státu nepřijímá. Některé odkazují zájemce až na říjen

Lázně po celé České republice jsou zavalené žádostmi o zlevněné pobyty. O slevový voucher nabízený ministerstvem pro místní rozvoj už požádalo přes 85 tisíc lidí. Ti se teď snaží najít lázně, kde by slevu mohli uplatnit. Některá lázeňská zařízení již svůj limit vyčerpala a příjem voucherů zastavila.

reklama

Manželé Kapicovi z Jablonce nad Nisou jsou v Lázních Kundratice na Liberecku neplánovaně už druhý týden. Po prvním týdnu pobytu se totiž dozvěděli o možnosti využít voucher a rozhodli se, že si chvíle strávené procedurami ještě prodlouží. „Plný balíček stál šestnáct tisíc, ve dvou a po slevě jsme to měli za osm tisíc,“ vypočítává Pavel Kapic. Oba manželé museli jednat pohotově, v Kundraticích mají více než polovinu kapacity rezervovanou pro pacienty s lázněmi na předpis, a tak místa pro samoplátce, kteří mohou voucher získat, mizí velmi rychle. „Voucher nám vyřídili na recepci, my jsme jen sedli na kola a zajeli do nejbližšího bankomatu pro peníze,“ dodává se smíchem senior.

V Lázních Kundratice se léčí především lidé s potížemi pohybového aparátu. Vouchery podle předsedy představenstva lázní Otto Doležala pomáhají kompenzovat výpadek předpisů na lázeňské pobyty. Mnoho praktických lékařů i specialistů během koronakrize omezilo provoz ordinací, lidé se navíc báli k lékaři chodit a v lázních to okamžitě pocítili. O finančně zajímavé pobyty s vouchery je tak zájem velký. „Hodně už bylo rezervováno, takže zaplňujeme poslední skuliny a jinak odkazujeme zájemce o využítí voucherů až na říjen,“ tvrdí Doležal.

Všechny lázně bez ohledu na počet lůžek přitom dostaly stejný limit, kolik voucherů mohou přijmout. Velké lázně to podle Doležala kritizují, tvrdí totiž, že jim to nedává šanci přilákat nové klienty. „Teď se u nás stává, že ten limit spotřebovaly osoby, které už měly pobyty zarezervované v minulosti i bez slevové akce. A ti noví, kteří by za tou slevou rádi přijeli a lázně teprve objevují, narážejí na strop a zavřené dveře, že bohužel už vouchery nepřijímáme,“ upozorňuje Eduard Blaha, ředitel lázeňského holdingu Luhačovice a Jáchymov. Podle ministerstva pro místní rozvoj souvisejí limity s maximální možnou výší podpory podnikatelům z veřejných rozpočtů. „Ministerstvo pro místní rozvoj se bude snažit prolomit tato omezení, která jsou stanovená, do konce roku,“ tvrdí mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

V mnoha menších lázních ještě místa jsou. V Lázních Libverda na Liberecku mají aktuálně pět set rezervací s využitím voucherů. „Můžeme nabídnout i letní měsíce, jen nemusí být k dispozici konkrétní typy pokojů,“ říká marketingová ředitelka lázní Eva Plášilová. Kapacita se ale rychle plní, i zde prožívají voucherové „šílenství“. „Nestíháme zvedat telefony, odpovídat na maily. Někteří zájemci musejí čekat na reakci třeba i pět dní. Je nám to líto, ale rychleji to teď opravdu nestíháme,“ dodává Plášilová.

Volná místa jsou i v Lázních Darkov na Karvinsku. Tam se teď ale klienti nechystají kvůli obavám z ohniska koronaviru v Dole Darkov. „Ti, kteří místo neznají, se domnívají, že Důl Darkov a Lázně Darkov jsou blízko sebe, přitom se naši lázeňští hosté nemusí ničeho obávat,“ zdůrazňuje mluvčí lázní Milan Slaný. Jindy touhle dobou plné lázně jsou tak nyní zaplněné sotva z poloviny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Bábek: Velká část důchodců je v nouzi. Stát by se o ně měl postarat, ne přidávat plošně

Velká část důchodců je dnes v nouzi a stát by se měl o ně umět postarat. Důchody bych ale plošně nepřidával. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl Radomil Bábek z uskupení Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Podle odborného garanta hnutí Přísaha Pavla Řežábka je aktuální systém schopný zajistit, aby lidé s nejnižšími příjmy měli důchod, který bude odpovídat minimálnímu životnímu standardu

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama