Prodej švédské vesnice
Pokud si chcete pořídit vesnici, máte šanci – jen je to trochu z ruky. Jmenuje se Sätra brunn a je na prodej, ale ve Švédsku. Případný zájemce o vesnici s lázněmi ze 17. století si musí připravit v přepočtu 175 milionů korun. Důvody prodeje nejsou jasné, spekuluje se ale o koronaviru. Hojně navštěvované lázně jsou totiž aktuálně uzavřené.
Proč si kupovat dům, když si můžete koupit celou vesnici. Sätra brunn jsou lázně, které už v roce 1700 založil jeden švédský lékař, když koupil půdu kolem léčivého pramene.
Šumperák si postavily tisíce rodin. Jak vypadaly typizované domy
Typizované domy se stavěly v Česku, Maďarsku, neminuly ale ani Británii či USA. Zatímco v Maďarsku si získaly oblibu Kádárovy kostky, u nás to vyhrál tzv. šumperák. Dům, který navrhl projektant Josef Vaněk, si postavilo několik tisíc českých rodin. Dům typu V (jak zní oficiální název šumperáku) nabídl garáž, úzký balkon i inspiraci bruselským stylem.
Od roku 2002 lázně vlastní 15 místních obyvatel, kteří se snažili zachovat ráz z 18. století. Teď se ale rozhodli vesničku prodat. „Většina vlastníků je nyní ve středním věku. Potřebujeme další lidi, kteří v naší práci budou pokračovat,“ řekl Matts Wikman, jeden z akcionářů.
Kupující si může vybrat, jestli bude dál provozovat lázně. Kvůli pandemii COVID-19 jsou teď všechny procedury pozastaveny, i když velká část Švédska zůstává otevřená.
Další vesnice na prodej
Na prodej byly v minulosti obce i v jiných zemích. Téměř tři tisíce opuštěných vesnic se v posledních letech snažily prodat realitní kanceláře ve Španělsku. Jeden příklad za všechny je vesnička A Barca ve španělské oblasti Cortegada. Dvanáct budov z patnáctého století starosta nabízel zadarmo tomu, kdo by přinesl plán, jak je turisticky využít. Zatím se ale zdá, že se nikdo takový nenašel. Místo je na mapách stále označeno jako ruiny města.
A vesničku v Asturii koupil šedesátiletý Brit. Restauroval ji čtyři roky. Tehdy tam nebyla elektřina ani pitná voda. Jeho známí si nejdřív ťukali na čelo, teď za ním ale jezdí na dovolenou.
A domy za symbolické jedno euro nabízí i italská vesnice Bisaccia. Tam se touto cestou snaží přilákat do obce nové obyvatele, nebo přesněji celé rodiny.