I ve vedrech někteří lidé navštěvují solária
Být v létě opálený není pro mnohé lidi vzhledem ke slunečnému počasí nic zvláštního. Jsou ale i tací, kteří se jen s přírodním opalováním nespokojí a i v horkých dnech navštěvují pravidelně solária. Podle některých lékařů však tato varianta není vhodná a může vám spíše uškodit než prospět.
Zatímco ve viktoriánské Anglii bylo módní mít bledou kůži, dnes takzvaně frčí bronzově hnědá. Ačkoliv by se mohlo zdát, že jsou solária nejnavštěvovanější v zimních měsících, opak je pravdou.
„Paradoxně solária jsou nejvíc vytížená před začátkem letní sezony a v létě. V období dovolených, kdy lidé například různě jezdí do zahraničí a před dovolenou si udělají takzvaně základ, aby se na sluníčku nespálili. Zároveň jsou více odhalení, chodí na koupaliště a před svými kamarády chtějí zkrátka vypadat dobře,“ vysvětlil majitel solária Martin Žarnovický.
Někteří lidé přitom chodí do solária nehledě na to, jaké je venku počasí. „Solárium navštěvuji po celý rok, a to jednou v týdnu. Je to prostě trend. Chodím také do posilovny, tak si k tomu ještě opálím tělo, aby to vypadalo trochu lépe. A také vypadá,“ řekl v anketě CNN Prima NEWS jeden z dotázaných.
Můžete si zadělat na kožní nádor
Občasné chození do solária před nějakou příležitostí, jako je třeba maturitní ples nebo svatba, je podle lékařů v pořádku. Časté návštěvy ale považují za škodlivé. „Časté navštěvování solárií nedoporučujeme. Představuje zbytečnou zátěž pro naši pokožku. Zejména ultrafialové záření typu A. V poslední době se navíc objevily studie, které poukazují na to, že lidé, kteří jsou mladí a chodí do solária, si mohou takzvaně zadělat na kožní nádor,“ varovala dermatoveneroložka Monika Arenbergerová.
„Víme, že ženy, které začnou chodit do solária před 25. rokem věku, zdvojnásobují svoji šanci na to mít melanom v pozdějším věku,“ doplnila lékařka.
Někteří by se podle ní měli soláriím vyhnout úplně. „Lidé se světlejší pletí a ti, kteří mají velké množství pih a mateřských znamének, by se solária měli vyvarovat úplně. Samozřejmě to platí i pro osoby mladší 18 let,“ řekla Arenbergerová. Vhodnou alternativou k soláriu můžou být podle lékařů například samoopalovací krémy.