reklama

Čech žijící ve Francii: Opatření nám hlásí předem. Testovat se může každý zdarma

Jak se žije v době koronaviru mimo Českou republiku? Dávají protiepidemická opatření v ostatních zemích smysl? Co všechno je kde zavřené a jak cizinci opatření dodržují? CNN Prima NEWS přináší seriál s výpověďmi Čechů, kteří prožívají epidemii za hranicemi Česka.

reklama

„Omezení se zdají být logická, ale Francouzi je moc nedodržují. Obecně tu lidé na restrikce docela kašlou,“ vypráví sedmadvacetiletý Jindřich Oukropec, který tři a půl roku pracoval a studoval v Paříži.

Ke konci letošního roku se vrací zpět do Prahy, v Paříži ale prožil jak jarní, tak podzimní karanténu. „Musím říct, že na podzim to bylo jiné. Všichni byli deprimovaní. I Francouzi, kteří jsou takoví pohodáři a nad věcí. Cítím, že jsou mnohem víc vynervovaní. Více troubili, křičeli na sebe v autech,“ popisuje Jindřich.

Karanténa ale podle něj velmi posílila sousedské vztahy. „Když jsme chodili venčit psa, mnohem více jsme se bavili s dalšími pejskaři i sousedy. To by se asi za normální situace nestalo,“ říká.

Na Silvestra do osmi doma

Ve Francii platí zákaz nočního vycházení od 21. hodiny do šesté ranní, od 15. prosince se zákaz ještě prodlouží, bude platit od 20 hodin. A to i na Silvestra.

„Byl tu také značně omezen pohyb. Mohli jsme jen 20 kilometrů od bydliště a jen s elektronickou nebo papírovou atestací, že se například jdeme procházet,“ popisuje Jindřich. Nyní už Francouzi volně cestují mezi regiony.

Obchody byly ve Francii zavřené do 28. listopadu, nyní mohou mít při dodržení hygienických podmínek otevřeno. Do 7. ledna jsou však zavřená kina, divadla, muzea, sportoviště, zoologické zahrady a kasina. A také restaurace. „Stejně jako v Česku fungují výdejní okénka,“ říká Jindřich.

Když se ke konci listopadu obchody otevřely, lidé je podle Jindřicha vzali útokem. „Hodně nakupují na Vánoce. V obchodech platí pravidla jako v Česku – roušky, dva metry rozestupy a ochranné štíty,“ popisuje. Fungují také trhy, které jsou ve Francii populární.

Stát informuje průběžně a srozumitelně

„Macron se snaží co nejméně omezit ekonomiku. To nahrává opozici, která kritizuje, že opatření jsou mírná a kvůli tomu epidemie sílí,“ tvrdí Jindřich. V zemi se 68 miliony obyvatel se denní nárůsty pozitivních případů pohybují v posledních dnech mezi 11 až 13 tisíci.

Jindřich především oceňuje, že ve Francii o opatřeních informují průběžně a otevřeně. „Stát na jaře i na podzim informoval občany s někdy i týdenním předstihem formou několikahodinového prezidentského projevu. Je to jasné a srozumitelné,“ říká.

Chválí také informační kampaň, která má jednotný vizuál. „Stát i jednotlivá ministerstva mají svoji fungující vizuální identitu. Stát potom dokáže jasně a srozumitelně informovat o důležitých věcech,“ míní Jindřich a dodává, že Česká republika by si z toho mohla vzít ponaučení.

Podle Jindřicha je také výhodou, že se ve Francii může testovat na koronavirus kdokoliv a kdykoliv zdarma. V Česku jsou testy zdarma, pokud vás na ně pošle lékař nebo hygiena. Pro samoplátce vyjde PCR test na 1750 korun. Celoplošné testování zdarma bude nyní v České republice probíhat pomocí antigenních testů, které se sice také dělají výtěrem z nosohltanu, ale nejsou tolik spolehlivé.

Tagy:
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté porazili Írán, v tenise drtí Plíšková
OH 2021

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté porazili Írán, v tenise drtí Plíšková

Třetí olympijský den a druhý den soutěží o postupy i medaile. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté vítězstvím nad Íránem, byť ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. Napětí se nevyhne ani tenisovému kurtu, byť Karolína Plíšková zatím přesvědčivě drtí svou francouzskou soupeřku Alizé Cornetovou. Později do boje nastoupí i Petra Kvitová či debl Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, ve dvouhře pak znovu Kvitová a Tomáš Macháč.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

Proti zdravotnické diktatuře. Ve Francii protestovalo 160 tisíc lidí, zasahovala policie

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 osob. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Být lesbickou černoškou, nestalo by se to. Propuštění muži vyhráli spor o diskriminaci

Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama