reklama

Čech žijící ve Francii: Opatření nám hlásí předem. Testovat se může každý zdarma

Všichni jsou deprimovaní. I Francouzi, kteří jsou takoví pohodáři a nad věcí (ilustrační foto).

Jak se žije v době koronaviru mimo Českou republiku? Dávají protiepidemická opatření v ostatních zemích smysl? Co všechno je kde zavřené a jak cizinci opatření dodržují? CNN Prima NEWS přináší seriál s výpověďmi Čechů, kteří prožívají epidemii za hranicemi Česka.

reklama

„Omezení se zdají být logická, ale Francouzi je moc nedodržují. Obecně tu lidé na restrikce docela kašlou,“ vypráví sedmadvacetiletý Jindřich Oukropec, který tři a půl roku pracoval a studoval v Paříži.

Jindřích Oukropec žil v Paříži tři a půl roku.
Jindřích Oukropec žil v Paříži tři a půl roku.
Zdroj: Archiv Jindřicha Oukropce

Ke konci letošního roku se vrací zpět do Prahy, v Paříži ale prožil jak jarní, tak podzimní karanténu. „Musím říct, že na podzim to bylo jiné. Všichni byli deprimovaní. I Francouzi, kteří jsou takoví pohodáři a nad věcí. Cítím, že jsou mnohem víc vynervovaní. Více troubili, křičeli na sebe v autech,“ popisuje Jindřich.

Karanténa ale podle něj velmi posílila sousedské vztahy. „Když jsme chodili venčit psa, mnohem více jsme se bavili s dalšími pejskaři i sousedy. To by se asi za normální situace nestalo,“ říká.

Na Silvestra do osmi doma

Ve Francii platí zákaz nočního vycházení od 21. hodiny do šesté ranní, od 15. prosince se zákaz ještě prodlouží, bude platit od 20 hodin. A to i na Silvestra.

K tématu

„Byl tu také značně omezen pohyb. Mohli jsme jen 20 kilometrů od bydliště a jen s elektronickou nebo papírovou atestací, že se například jdeme procházet,“ popisuje Jindřich. Nyní už Francouzi volně cestují mezi regiony.

Obchody byly ve Francii zavřené do 28. listopadu, nyní mohou mít při dodržení hygienických podmínek otevřeno. Do 7. ledna jsou však zavřená kina, divadla, muzea, sportoviště, zoologické zahrady a kasina. A také restaurace. „Stejně jako v Česku fungují výdejní okénka,“ říká Jindřich.

Když se ke konci listopadu obchody otevřely, lidé je podle Jindřicha vzali útokem. „Hodně nakupují na Vánoce. V obchodech platí pravidla jako v Česku – roušky, dva metry rozestupy a ochranné štíty,“ popisuje. Fungují také trhy, které jsou ve Francii populární.

Stát informuje průběžně a srozumitelně

„Macron se snaží co nejméně omezit ekonomiku. To nahrává opozici, která kritizuje, že opatření jsou mírná a kvůli tomu epidemie sílí,“ tvrdí Jindřich. V zemi se 68 miliony obyvatel se denní nárůsty pozitivních případů pohybují v posledních dnech mezi 11 až 13 tisíci.

Jindřich především oceňuje, že ve Francii o opatřeních informují průběžně a otevřeně. „Stát na jaře i na podzim informoval občany s někdy i týdenním předstihem formou několikahodinového prezidentského projevu. Je to jasné a srozumitelné,“ říká.

Chválí také informační kampaň, která má jednotný vizuál. „Stát i jednotlivá ministerstva mají svoji fungující vizuální identitu. Stát potom dokáže jasně a srozumitelně informovat o důležitých věcech,“ míní Jindřich a dodává, že Česká republika by si z toho mohla vzít ponaučení.

Podle Jindřicha je také výhodou, že se ve Francii může testovat na koronavirus kdokoliv a kdykoliv zdarma. V Česku jsou testy zdarma, pokud vás na ně pošle lékař nebo hygiena. Pro samoplátce vyjde PCR test na 1750 korun. Celoplošné testování zdarma bude nyní v České republice probíhat pomocí antigenních testů, které se sice také dělají výtěrem z nosohltanu, ale nejsou tolik spolehlivé.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zkolaboval. Pro Blesk Zprávy uvedl, že zřejmě kvůli tlaku. Ruší tak své schůzky a nedorazí na jednání Sněmovny, v péči lékařů však není. Před pár týdny šéf ČSSD podstoupil operaci. Nachází se navíc i pod značným politickým tlakem poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek zatím odmítl převzít funkci po odvolaném ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Slovensko

Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely

Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely

Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru, otevřít budou moci všechny obchody. Stane se tak poprvé po čtyřech měsících zpřísňování. Po předchozím zlepšení epidemické situace v zemi budou moci kromě obchodů začít fungovat například také provozy služeb i hotely či penziony a lidé budou moci vyrazit do přírody i mimo okres svého bydliště.

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka
Hazard a nezodpovědnost. Opozice kritizuje zmatky s obsazením postu ministra zahraničí
PŘEHLEDNĚ: Prodělali jste covid? Devět rad odborníků, jak se vyhnout těžkým následkům
Zachránce popsal boj o život dětí ze Žamberka: Ke klukům pod hladinou jsem se plazil
Jiří Schelinger byl hodný kluk se sklony k melancholii, říká zpěvákova neteř
reklama
reklama
Prymula: Opatření musíme vydržet ještě dva měsíce, pak epidemie začne ustupovat

Nový den

Domácí zpravodajství

Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem
Zaorálek kultuře úplně nerozumí. Jsme ale ve schizofrenní situaci, říká Šporcl
Antigenní testy jsou pandemické pexeso, kritizují rebelové. Hospodám radí, jak otevřít
Další články
reklama
reklama