Tunisko se po koronavirové krizi otevřelo českým turistům. První letadlo bylo plné

Medina, Tunis, Tunisko

Jako první prázdninová destinace mimo Evropu se Čechům otevřela Tuniská republika

První mimoevropskou prázdninovou destinací, kde si Češi mohou užít moře, se stala Tuniská republika. První letadlo směřující do této země bylo plně obsazené.

První let z České republiky do tuniského centra Monas-tiru odlétal v sobotu ve čtyři ráno z pražského letiště. Na palubu letu se chystala i reportérka CNN Prima NEWS Eliška Kolomazníková. V letištní hale s ní čekala mimo jiné Jana Černá, která se rozhodla odletět na rekreaci do Tuniska se svým manželem.

„Potřebovali jsme změnu, proto jsme si vybrali Tunisko. Už jsme tam jednou nebo dvakrát byli a líbilo se nám tam. Po letu jsme skočili. Jedeme si na dovolenou odpočinout,“ vysvětlovala Černá. Rizika, že by se mohla v mimoevropské zemi nakazit koronavirem, se prý nebojí: „Pokud jsme to nechytli tady, tak to nechytneme ani tam.“

Zatímco manželé Černí si chtějí v Tunisku odpočinout, jiní pasažéři využívají první příležitost navštívit svou vlast po vynucené pauze. „Během pandemie jsem se do Tunisu ještě nedostal, dneska je první příležitost a doufám, že nebude poslední,“ říká Chokri Kriia, Tunisan žijící v České republice.

Zájem českých turistů o Tunisko roste

Na palubě letadla, které odletělo do Tuniska, bylo 189 pasažérů – ani jedno místo nezůstalo prázdné. Tunisko je pro Čechy atraktivní destinací. Je relativně levné, letecky rychle dostupné a nabízí vyspělé zdravotnictví i bezpečné písčité pláže.

„Zájem o Tunisko roste, protože mu dávají přednost lidé, kteří by jinak letěli do stále nedostupného Egypta nebo Turecka. Minulý rok šlo o 10 procent všech našich klientů, letos to bude o dost víc,“ popsala aktuální situaci Andrea Řezníčková, mluvčí cestovní agentury Invia.

Český cestovní ruch ve druhém čtvrtletí krvácel. Praha spadla na absolutní dno

Letošní duben, květen a červen byly z hlediska tuzemského cestovního ruchu rekordní. Ovšem v negativním slova smyslu. Meziročně se totiž celkový počet hostů ubytovaných v hotelích, penzionech nebo hostelech propadl o 83 procent. Nejhorší byl duben, kdy služby ubytovacích zařízení nevyužil skoro nikdo. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad.

Ondřej Rušikvas, provozní ředitel cestovní kanceláře Blue Style, si navíc myslí, že Tunisko je tradiční destinací českých turistů. „Samozřejmě, že poměr cena, výkon a kvalita služeb je velmi zajímavý a na vysoké úrovni. Vidíme, že v současné době ten zájem roste,“ řekl Rušikvas.

Zahraniční turisté ale zatím do země proudí jen pomalu a pláže tak plní převážně místní. „Dopad na ekonomiku je těžký, 4 biliony tuniských dinárů (téměř 32 bilionů korun, pozn. red.). Od konce června na tom pracujeme a doufáme, že budou letadla přilétat ještě do konce října, možná ještě i na konci prosince do některých destinací,” uvedl tuniský ministr cestovního ruchu Mohamed Toumi.

Pro zemi, kde turismus tvoří bezmála pětinu hrubého domácího produktu, tak budou následující měsíce klíčové.

Tagy: