Smutný osud pálenic
Majitele pěstitelských palíren trápí slabá úroda ovoce. Kvůli tomu letos předpovídají nejhorší sezonu za posledních deset let. Hned na začátku nového roku navíc přijde další rána v podobě zvýšení spotřební daně z lihu. Vyšší náklady očekávají majitelé také v souvislosti s cenami energií. Experti předpovídají, že až třetina palíren může skončit a lidé začnou pálit načerno doma.
Loni touto dobou jezdilo do pálenice v Plesné podle jejího majitele asi 15 zákazníků týdně, letos maximálně tři. „Pálíme jednou týdně. Snažíme se to spojit tak, aby šlo o dva až tři kotle, když máme zatopeno, abychom vydělali alespoň něco,“ řekl pro CNN Prima NEWS Roman Rajský, který palírnu na Ostravsku provozuje.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rumová Kofola? Nešťastná volba pro děti i abstinenty, míní experti o kontroverzní příchuti
Zvýšení daně z lihu prosadila vládní koalice v konsolidačním balíčku. Podle něj by se měla v příštích dvou letech zvednout o 10 procent, třetí rok pak ještě o dalších pět procent. Spotřební daň za litr lihu dělá aktuálně 162 korun. V příštím roce už by to mělo být něco přes 178 korun, další rok 196 a ve třetím roce 205 korun.
Jelikož majitelé palíren očekávají příští rok také vyšší ceny energií i odvody za sociální a zdravotní pojištění, budou muset zřejmě zvýšit cenu za litr pálenky. „Nezbude nám nic jiného. Když vám zvednou spotřební daň a zdraží se energie, voda, plyn i elektřina, tak se musí zdražit všechno,“ vysvětlil majitel Petrovické pálenice a moštárny na Karvinsku Alfred Prus.
Podle Unie destilatérů v Česku nyní funguje asi 500 palíren. „Není možné, aby všechny přežily. Náš odhad je takový, že zhruba třetina z nich bude muset skončit,“ obává se představitel Unie destilatérů ČR Jakub Gottwald. Počet pěstitelských palíren klesá dlouhodobě.
„Většinu z těch páleničářů tvoří starší lidé, chybí mladá generace. A když se zeptáte dětí těch majitelů, tak to nechtějí ani dědit,“ zmínil Alfred Prus. I proto odborníci varují, že by mohly začít přibývat případy černého pálení.