Během příštích několika málo měsíců zřejmě dojde k naočkování všech zbývajících lidí, které mají o vakcínu proti nemoci COVID-19 zájem. Od září by však mohlo očkovací kolečko začít znovu. Vládní opatření totiž zatím počítají pouze s imunitou na devět měsíců, což by znamenalo, že by první očkovaní mohli již na konci srpna o imunitu či covid pas přijít. Na podzim však již nebudou fungovat velkokapacitní očkovací centra a mnoho lidí by tak mohlo mít problém. Stát ale počítá s tím, že se lhůta devíti měsíců během léta prodlouží.
Stát nedávno poprvé stanovil lhůtu, během níž považuje ochranu po vakcinaci za dostatečně spolehlivou, tedy již zmíněných devět měsíců. Potvrdila to hlavní hygienička Pavla Svrčinová pro ČT. První definice se objevila v ochranném opatření, které se týká cestování. S devíti měsíci už ale počítají i předpisy, které platí od konce května.
Podle Svrčinové však zřejmě dojde k prodloužení této lhůty. „Čekejme, že během letního období zveřejní výrobci závěry svých studií a dojde k prodloužení této lhůty minimálně o další tři měsíce,“ řekla hlavní hygienička.
Pokud nedojde k prodloužení, bude mít řada lidí za několik měsíců problém. „Ano, pokud se lhůta nezmění, pak to bude znamenat, že se nejpozději devět měsíců po první dávce budou muset lidé nechat přeočkovat,“ potvrdil Deníku Martin Novotný z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví.
Přeočkování pouze u osob 65 plus
O nutnosti přeočkování hovořil ve vysílání CNN Prima NEWS také Roman Prymula. „Myslím si, že se bude vycházet z toho, jak budeme exponováni různým novým mutacím, protože protilátky, které vznikají po očkování, nejsou úplně specifické právě těmto novým změněným kmenům. Je třeba mít větší hladiny. Nikdy to není o jedné protilátce, ale vzniká komplex asi dvaceti různých protilátek. Řada z nich je však vůči novým mutacím nefunkčních. Proto je třeba, abychom byli schopni navodit vysoké hladiny, a proto se také diskutuje o přeočkování,“ řekl Prymula.
„Z logiky věci by přeočkování mělo být v nějakém ročním intervalu, ale ještě to nebylo definitivně stanoveno,“ doplnil bývalý ministr zdravotnictví a poradce prezidenta Miloše Zemana.
Při nedávném uvádění staronového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) uvedl premiér Andrej Babiš, že je právě strategie přeočkování jednou z priorit, na které se bude muset aktuálně ministr zaměřit. Podle Babiše se zvažuje, že by se to však týkalo pouze lidí starších 65 let a chronických pacientů.
Většina velkých center očkování po létě skončí
Problém však může být otázka, kde by se lidé v masivnějším měřítku očkovali. Většina velkých očkovacích center v zemi bude fungovat i o prázdninách, v září pak některá skončí a očkování proti koronaviru by se mohlo přesunout k praktickým lékařům a do specializovaných ambulancí. Vyplývá to z vyjádření zástupců krajů a krajských očkovacích koordinátorů. Kraje také čekají na vyjádření ministerstva zdravotnictví, jak si očkovací strategii představuje dál.
V Praze přestane po prázdninách fungovat jak Národní očkovací centrum v O2 universum, tak magistrátem provozované centrum na Vyšehradě a nabízet očkování pro veřejnost zřejmě přestanou i minimálně některé větší nemocnice stejně, jako to před nedávnem udělali v Motole. Poptávku by měla zajistit menší centra, z nichž některá jsou nyní uzavřená a znovu se otevřou, a praktičtí lékaři, řekl pražský očkovací koordinátor Martin Ježek. U praktických lékařů je podle něj potřeba zajistit, aby jim byla dodávána i vakcína Pfizer/BioNTech, protože například o AstraZenecu nemají příliš zájem.