Registrace k očkování se v České republice rozšiřuje pro stále mladší věkové kategorie. S blížícím se obdobím letních dovolených však lidé musí stále více kalkulovat s termínem očkování například kvůli druhé dávce, s jejímž termínem se již nedá příliš pohnout. K efektivnímu výběru očkovacího místa může dopomoci přehledný web z dílny ČVUT, který naznačí přibližnou dobu čekání na první dávku vakcíny v jednotlivých očkovacích centrech.
Registrace k očkování v situaci, kdy se člověk potřebuje trefit alespoň přibližně do konkrétního termínu, může působit trochu jako vabank. Oficiální státní web od ÚZIS uvádí pouze kusé informace, ze kterých si člověk příliš neodvodí, kdy se v daném očkovacím centru může dostat na řadu. Konkrétní termín získá až po registraci.
Očkování kvůli dovolené neodložíte, vzkazují úřady. Kdy můžete očekávat druhou dávku?
S blížícím se létem začínají lidé stále intenzivněji plánovat své letní dovolené. Některým proto vznikne komplikace s očkováním. Přestože si člověk může vybrat termín první dávky vakcíny, druhý termín mu je již přidělen a lze jej změnit pouze ze závažných důvodů, například zdravotních. Dovolená mezi tyto důvody bohužel nepatří.
ÚZIS ke každému očkovacímu centru uvádí pouze dva údaje. Zaprvé počet čekajících registrovaných osob, který vyjadřuje, kolik osob aktuálně čeká na uvolnění k volbě termínu očkování. Zadruhé počet celkově uvolněných, který vyjadřuje, kolik bylo celkově uvolněno osob daným očkovacím místem k volbě termínu za posledních 7 dnů.
Člověk z těchto údajů jen těžko vyčte, kdy se k očkování dostane. Mnohem přehlednější web v tomhle směru vznikl pod záštitou ČVUT, kde se lidé snadno dozví, jak dlouho se v daném očkovacím centru čeká na registraci či jaké je zatížení místa, kde se udává počet týdnů, který je v daném očkovacím centru potřebný k naočkování všech lidí ve frontě.
Kde se člověk nejrychleji naočkuje
Jako příklad rozdílu v hledání vhodného očkovacího centra může být Praha. Velmi se hovoří například o očkovacím centru Clinicum v Kongresovém centru. Z webu ÚZIS vyplývá, že na očkování čeká přes 14 tisíc osob a přes 300 lidí stále nemá termín. Z druhého webu se však dozvíme již konkrétnější informace. Na rezervaci se na Vyšehradě čeká 0,1 týdne a všechny zaregistrované osoby stihnou proočkovat do necelých čtyř týdnů.
Test na protilátky jako důkaz bezinfekčnosti? V Česku zřejmě stačit nebude
V České republice prodělalo nemoc COVID-19 mnohem větší množství lidí, než udávají oficiální statistiky. Jde například o ty, kteří měli bezpříznakový průběh nemoci, nebo jim přišlo zbytečné podstoupit PCR test. Tito lidé však mají smůlu, jelikož Česká republika ani Evropská unie jako celek zatím nechtějí uznávat test na protilátky. Naopak v Rakousku jako důkaz bezinfekčnosti postačuje.
Medicínské centrum Praha v Modřanech zase na webu ÚZIS vypadá velice sympaticky. Přes 300 osob čeká na rezervaci a 118 termínů bylo uvolněno. Web ockovani.opendatalab.cz ale upozorňuje, že se v daném očkovacím centru čeká přibližně 1,7 týdne na registraci a proočkování zaregistrovaných osob trvá přes 8 týdnů.
V Praze však člověk najde místa, kde je očkování ještě daleko rychlejší než v Kongresovém centru. Například Respimed či Všeobecná fakultní nemocnice hlásí necelé tři týdny, kdy dokáží všechny zaregistrované proočkovat.
Očkování pro 16+
Dnes se k očkování mohou hlásit lidé starší 30 let. V noci ze čtvrtka na pátek se však otevře registrace k očkování pro všechny osoby starší 16 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) to nedávno uvedl na Twitteru. Podle něj je ve věkové skupině 16 až 29 let 1,485 milionu lidí.
Lidé se k očkování mohli začít přihlašovat postupně podle věku, od toho se odvíjí také zájem a proočkovanost jednotlivých skupin. Osmdesátníci se očkují od poloviny ledna, sedmdesátníci od začátku března. S každou další věkovou skupinou podíl registrovaných klesá. Mezi čtyřicátníky projevila zájem o očkování zhruba polovina. Minulou neděli byla spuštěna registrace pro lidi ve věku 35 až 39 let, od půlky minulého týdne se hlásí lidé ve věku 30 až 34 let.