Cena vévody z Edinburghu (zdroj: CNN Prima NEWS)
Ve čtvrtek uplynulo sto let od narození nedávno zesnulého manžela královny Alžběty II. prince Philipa. Ten se velkou část svého života věnoval charitě. Postupně se stal patronem asi 800 organizací. V roce 1956 pak založil i program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, který se později rozšířil i do 130 zemí světa – jednou z nich je i Česká republika. Program pomáhá mladým lidem pracovat na sobě a objevit svůj potenciál.
Myšlenka programu vznikla zásluhou německého pedagoga Kurta Hahna, který propagoval takzvanou zážitkovou pedagogiku.
„Kurt Hahn si stejně jako princ Philip myslel, že nestačí jen formální výuka, že by do ní měli přistoupit i neformální aspekty a že by se mladí lidé měli posilovat v píli, ve vytrvalosti, posilovat svoji fyzickou kondici, ale být i zodpovědní, takže posilovat zodpovědnost, a proto společně v roce 1956 založili program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu v Británii,“ uvedl výkonný ředitel programu v ČR Tomáš Vokáč. Připomněl, že princ program založil už ve 35 letech, když ještě jeho pozice v královské rodině nebyla tak silná, a jednalo se tak prý o značnou odvahu.
Vzdělání mladé generace mu leželo na srdci
„Je dobře známo, že princ Philip byl válečný hrdina. V osmnácti letech byl ve válce. Prožil dětství, které nebylo úplně radostné, zejména dospívání. Takže to byly vlastně jeho hlavní motivy, proč se tolik věnoval vzdělávání,“ vysvětlil Vokáč s tím, že vedle vzdělávání se pak věnoval ekologii.
„Není to ten sarkastický princ Philip, kterého známe ze seriálu Crown. Byl velice vzdělaný a vzdělání mladé generace mu leželo na srdci,“ konstatoval Vokáč.
Český ředitel programu také uvedl, že má tu čest úzce spolupracovat s nejmladším synem prince Philipa a anglické královny princem Edwardem. „Byl jsem ve speciálním výboru, který pro něj celý rok připravoval oslavu narozenin. Bohužel do toho vstoupila smutná událost,“ uvedl s odkazem na Philipovu smrt.
„Rozhodli jsme se udělat velkou výzvu na podporu mladých lidí, aby překonali dopady pandemie, aby se zapojili do programu, aby od nás dospělých dostali šanci na sobě pracovat,“ informoval Vokáč.
Jaké jsou podmínky vstupu do programu?
„Pro vstup do programu je jediné kritérium, a to věk 13–24 let. A pak je skvělé, pokud střední škola, základní škola, střediska volného času nebo i dětské domovy či sportovní kluby mají proškolené vedoucí, učitele a trenéry, kteří pak mladé lidi programem provádí,“ vysvětlil.
„Zájemci se mohou přihlásit i on-line přes naše webové stránky a my jim přidělíme firemního mentora. Dohromady je v programu zapojeno kolem pěti tisíc mladých lidí ve 250 institucích po celé ČR.“
Výkonný ředitel programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu v ČR Tomáš Vokáč Zdroj: CNN Prima NEWS
Výhody kurzu a závěrečného certifikátu?
Program má podle Vokáče řadu výhod. „Mladí lidé nám většinou říkají, že se báli zkusit některé aktivity nebo si nevěřili. Program je motivuje, ukáže jim, že do toho mají jít a zkusit to. Často také tvrdí, že nevěděli, jak dělat dobrovolnictví, jak pomáhat,“ zmínil.
„Program své účastníky oceňuje. Uděluje certifikáty tří úrovní jako na olympiádě: bronzový, stříbrný a zlatý. Ty uznává mnoho zaměstnavatelů a univerzit v zahraničí. Jde o známku mladého člověka – důkaz, že na sobě začal pracovat, když vlastně v uvozovkách ještě nemusel.“
„Od roku 2010 vznikla nová strategie – program nabízí rovnou příležitost úplně pro každého. Je to taková naše mantra, že každý mladý by měl dostat šanci na sobě pracovat. A role nás dospěláků v rámci vzdělávání, ale třeba i rodiny, je pomoci mladým lidem objevit potenciál a připravit se na budoucnost,“ dodal v závěru.