Ceny v průmyslu se v červenci meziměsíčně zvýšily jen o 0,3 procenta. Ceny v zemědělství dokonce v červenci v porovnání s červnem o 3,6 procenta klesly. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
V meziročním srovnání si průmyslové i zemědělské ceny uchovávají dynamiku v řádu několika desítek procent, jde ale o efekt loňské relativně nízké srovnávací základny. Meziměsíčně jsme však svědky již několikaměsíčního poklesu tempa růstu cen jak v průmyslu, tak v zemědělství. Tam dokonce v červenci došlo i k poměrně významnému cenovému poklesu.
KOMENTÁŘ: Stále roste, nebo už začala klesat? Jak rozumět rekordní inflaci v Česku
Meziroční míra inflace se v červenci dostala na 17,5 procenta. Byla tak zase o něco vyšší než v červnu. Zdá se tedy, že tempo růstu cen v Česku neustále zrychluje. Jenže čísla, která se opírají o rok staré údaje, zastarávají. Pro získání přesnějšího obrazu o vývoji inflace je nutné pozornost zaměřit jinam.
„Přestože z meziročního pohledu se ceny výrobců výrazně zvýšily, tempu zdražování dochází dech. Jedná se o pozitivní zprávu, která předznamenává, že boj s inflací začíná být účinný,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.
Nejvíce zlevnily brambory
U farmářských plodin došlo k největšímu zlevnění u brambor (23,8 %) a olejnin (10,6 %). Klesly rovněž ceny obilovin (o 2,6 %), vajec (2,5 %) a skotu (1,7 %). Naopak zdražilo mléko (o 2,1 %) a drůbež (6,6 %). Meziročně pak ceny zemědělských produktů vzrostly o 39,8 %, což bylo ale nižší tempo než v červnu (42,5 %).
V průmyslu se v meziměsíčním srovnání vrátily k růstu ceny elektřiny, páry a klimatizovaného vzduchu, jež zdražily o 3,9 %. V červnu přitom komodity v tomto oddíle meziměsíčně o 0,8 % klesly. Samotná elektřina pak v červenci oproti červnu zdražila o 2,2 %.
Levnější je i koks nebo kovy
Z průmyslových meziproduktů došlo ke zlevnění především v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny těžby a dobývání byly meziměsíčně nižší o 1,5 %, ceny kovů a kovodělných výrobků pak o 1,4 %. V meziročním srovnání ceny v průmyslu stouply o 26,8 %, a i zde byla dynamika v červenci nižší než v červnu. Podobně jako v zemědělství.
Nejmenší meziroční nárůst zaznamenaly ceny stavebních prací, a to o 13 %. Jde prakticky o stejné tempo jako v červnu. Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví byly však meziročně vyšší o 21,7 %, také zde ale tempo růstu v porovnání s červnem pokleslo.