Situace kolem vysokých cen elektřiny a plynu se pomalu mění k lepšímu. Dodavatelé totiž v reakci na příznivý vývoj na energetickém trhu začínají nabízet novým klientům tarify s mírně nižšími cenami, než je vládní strop. Podle analytiků bude navíc podobných nabídek postupně přibývat.
Jako první z velkých dodavatelů přišel s nabídkou pod vládním maximem E.ON. Podmiňuje ho uzavřením smlouvy na tři roky. Elektřinu v nejběžnější sazbě D02d v něm prodává za 4 746 korun bez DPH za megawatthodinu (MWh), plyn za 2 499 Kč za MWh bez DPH, tedy pouze jednu korunu pod daným limitem.
Vládní strop činí pro letošní rok 5 000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny bez DPH a 2 500 korun za MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.
Nové ceníky připravuje například také innogy. „Signály o poklesu cen na evropských velkoobchodních trzích jsou dobrou zprávou, která se určitě projeví v koncových cenách pro naše zákazníky. Pozitivnímu cenovému vývoji, který ovlivňuje teplé počasí a úspory energie u zákazníků se podrobně věnujeme,“ řekl mluvčí firmy Pavel Grochál. Podrobnosti nových ceníků zatím neprozradil.
„Ledy se postupně prolamují,“ komentoval nabídky Jan Béreš ze společnosti Ušetřeno.cz. Upozornil přitom na současné burzovní ceny, které jsou pro dodávky elektřiny v roce 2023 a 2024 o téměř tisícovku za MWh nižší, než jsou zastropované ceny bez DPH. Pohybují se tedy mírně nad čtyřmi tisíci korunami. U plynu je to pak kolem 1 600 až 1 700 korun za MWh.
Situaci sledují i další velcí dodavatelé. „Pokud se budou velkoobchodní ceny vyvíjet dlouhodobě příznivě, tak na to samozřejmě zareagujeme a pokles cen zohledníme i v koncových cenících. To ostatně děláme vždy a například během covidu jsme zlevňovali jak elektřinu, tak plyn,“ řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Podle něj chce podnik nabídnout tarify s fixacemi v situaci, kdy to bude výhodné.
Vývoj kontroluje i Pražská energetika (PRE). „Situaci na trhu pozorně sledujeme, máme za sebou 14 dnů roku, pokud bude stabilní pokles velkoobchodního trhu, připravíme dlouhodobé (dvouleté a tříleté) produkty s odpovídající cenou,“ vysvětlil mluvčí PRE Karel Hanzelka.
Nezahálejí ani menší dodavatelé
Ekonomický deník upozornil, že na tarif s cenami pod vládním cenovým stropem přicházejí i někteří střední nebo menší dodavatelé. Třeba společnost Fonergy prodává elektřinu zákazníkům za 4 690 Kč za MWh bez DPH, plyn pak 2 275 Kč za MWh. Ceny jsou ovšem jen pro stávající klienty. Plyn pod limitem nabízí podle deníku rovněž MDI Energy a Vemex Energie.
„Jsem přesvědčen, že podobných nabídek bude přibývat. Současný pozitivní vývoj na velkoobchodním trhu to umožňuje,“ míní také analytik společnosti ENA a výkonný šéf Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Nabídka nových tarifů je podle něj z pohledu dodavatele pochopitelnou strategií, kterou chtějí dlouhodobě stabilizovat svá zákaznická portfolia.
Dočkáme se ještě výhodnějších nabídek
Postupné přibývání cenových nabídek pod vládním maximem s dlouhodobou fixací připouští i analytik XTB Jiří Tyleček. Neočekává však rychlý vývoj. Připomněl, že většina velkých dodavatelů nakupuje zásoby elektřiny a plynu na trhu s předstihem, nyní tak musí odběratelům prodávat energie nakoupené za loňské vysoké ceny. „Proto se dá očekávat spíše pomalé zlevňování, které bude samozřejmě závislé na budoucím cenovém vývoji,“ vysvětlil Tyleček. Zároveň připomněl, že vývoj na energetické burze je dál nejistý.
Vyhodnotit, jak se nejnovější nabídky spotřebitelům vyplatí, je podle expertů komplikované. „Pro odběratele to znamená výhodu nižších plateb v prvním roce závazku, která se ale může ukázat jako nevýhodná ve druhém a třetím roce. To už mohou být dostupné podstatně výhodnější nabídky,“ řekl Gavor. „Lze to tedy doporučit spíše pro pesimisty preferující jistotu a předpokládající, že bude spíš hůře než lépe. Aspoň z pohledu cen za energie,“ dodal.
Podobně situaci hodnotí i Tyleček. „Můj osobní názor je, že se dočkáme ještě výhodnějších nabídek v příštích měsících. Dokážu si představit situaci, že cena elektřiny bude dále výrazně klesat a upsat se na tři roky by mohlo být nevýhodné. Například by se tarif mohl vyplatit pouze v tomto roce a příští dva roky by mohla být nabídka výrazně nevýhodná. Jedná se však pouze o mé spekulace,“ uvedl.
Současné tarify pod vládou daným maximem by proto volil v případech lidí, kteří chtějí mít klid a nezabývat se změnami cen.