Jak se zmenšil byt za stejný nájem
Za stejné peníze byt nejméně o 15 metrů čtverečních menší. Tak inflace od pandemie „smrskla“ Čechům nájemní bydlení. Ceny se totiž za posledních pět let zvedly zhruba o čtvrtinu. Vedle všeobecného zdražování i kvůli vysoké poptávce – třeba ze strany ukrajinských uprchlíků nebo takzvaných singles. A podle odborníků bude růst nájmů pokračovat.
Konkrétní byt 1+kk, 40 metrů čtverečních, půl hodiny od centra Prahy. Zájemce o něj se našel během pár dní – s cenovkou výrazně vyšší než před pár lety. „Tento byt jsme pronajímali poprvé v roce 2022, teď ho máme v nabídce potřetí. Poprvé byl v nabídce za 17 300 korun včetně poplatků, aktuálně jsem jej pronajal za 20 tisíc včetně poplatků,“ řekl realitní makléř Petr Bulán.
ČTĚTE TAKÉ: ČNB úroky snižuje, přesto banky drží hypotéky vysoko. Může za to i windfall tax, říká ekonom
Nájemné přitom v posledních letech ostře narostlo po celé republice. Letos se za metr čtvereční platí přes 300 korun měsíčně, což je oproti loňskému roku nárůst skoro o desetinu.
„Nejdynamičtější růst cen byl zaznamenán v Praze, a to meziročně zhruba o nějakých devět procent. Tak dynamický růst nebyl zaznamenán v regionech, ale rostou téměř všechna krajská města,“ uvedl Petr Hána ze společnosti Deloitte.
Za stejné peníze si tak Češi mohou dovolit výrazně menší byt. Třeba v Praze mohli za 20 tisíc měsíčně bydlet před pandemií v 63 metrech čtverečních, v současnosti už jim to vystačí na byt o 15 metrů menší – tedy o jednu celou místnost.
„Stojí za tím zejména nedostatečná výstavba. Dalším faktorem je třeba trend takzvaných singles, kdy lidé dnes žijí déle sami a tím pádem preferují nájemní bydlení, které je pro ně dostupnější,“ vysvětlil portfolio manažer Generali Investments David Novák.
Přetlak zájemců tak zvyšuje cenu. Velký zájem potvrzují i makléři. „Aktuálně je zájemců relativně hodně, nicméně spousta majitelů, kteří přes nás nemovitosti pronajímají, jsou v rámci výběru nároční. Nabídka se nám v průměru ohřeje zhruba jeden měsíc,“ řekl makléř z MAXIMA Reality Jakub Šolar.
Nájmy se podle odborníků budou zvyšovat i v příštích měsících a letech. „Ne sice tak dynamicky, jako tomu bylo například s příchodem lidí z Ukrajiny, ale růst lze očekávat stále,“ řekl Hána. Zpomalit by mohl, pokud budou rychle klesat úrokové sazby hypoték. Lidé by pak měli větší zájem o vlastní bydlení.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vlastním část vašeho bytu, chci klíče. V Česku řádí spekulanti s podíly, zákon je na ně krátký