Zboží a služby v Česku loni zdražily v průměru o 3,2 procenta. To je nejvíce za posledních osm let. Za růstem cen stály zejména alkoholické nápoje, tabák nebo bydlení. Prosincová meziroční inflace pak dosáhla 2,3 procenta, qwoproti listopadu tak o 0,4 procentního bodu zpomalila. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu. V letošním roce má inflace zpomalit a přiblížit se ke dvouprocentnímu cíli České národní banky.
Meziroční růst cenové hladiny v prosinci byl oproti listopadu pomalejší hlavně díky cenovému vývoji u potravin a nealkoholických nápojů. Například zelenina zlevnila o 7,2 procenta, zatímco ještě v listopadu byla meziročně dražší o 6,8 procenta. O necelých sedm procent zlevnilo také vepřové maso, o 5,2 procenta klesly také ceny vajec. O necelá čtyři procenta zlevnil také zemní plyn.
Naopak nejvíce rostly ceny alkoholických nápojů a tabáku (souhrnně o 10,7 procenta). Zdražovaly také položky týkající se bydlení. Nájemné vzrostlo o dvě procenta, vodné o 1,7 a stočné o 1,5 procenta. U stravování a ubytování se ceny zvýšily o 4,7 procenta.
V meziměsíčním srovnání ceny klesly o 0,2 procenta. Na jejich snížení se nejvíce podepsaly ceny zeleniny, která zlevnila o 9,4 procenta. Jogurty byly v prosinci lacinější o necelých šest procent, vejce o 3,5, vepřové o 1,3 a sýry a tvarohy o 0,8 procenta. Oproti listopadu ale zdražily tabákové výrobky o 1,5 a alkohol o 0,9 procenta. Z potravin nejvíce vzrostly ceny brambor, a to o pět procent. Polotučné trvanlivé mléko zaznamenalo poloviční růst své ceny.
Inflace letos klesne
„V roce 2021 se Češi dočkají pomalejšího růstu cen než v loňském roce,“ myslí si hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Podle něj lze očekávat růst cen pohonných hmot, které budou zdražovat kvůli zvyšujícím se cenám ropy na světovém trhu. „Ušetří však řidiči jezdící na naftu, u které klesla spotřební daň o jednu korunu na litr. Oproti loňskému roku budou dál zdražovat tabákové výrobky, kde se spotřební daň naopak zvyšuje,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Křeček také připomněl, že díky nižšímu zdanění práce budou mít Češi více peněz v peněženkách. „Díky tomu bude v naší zemi narůstat životní úroveň lidí,“ dodal. Od ledna totiž nabyl účinnosti takzvaný daňový balíček, v jehož rámci došlo ke zrušení superhrubé mzdy, což vede k nižšímu daňovému zatížení příjmů fyzických osob.