Inflace měřená meziročním přírůstkem indexu spotřebitelských cen v listopadu dosáhla 2,7 procenta. To je o 0,2 procentního bodu méně než v říjnu. Některé druhy potravin ale za pouhý měsíc výrazně zdražily. Například cukr, vejce nebo zelenina. Inflace se bude podle odborníků dále snižovat.
Listopadová meziroční míra inflace na úrovni 2,7 procenta mírně zaostala za očekáváním analytiků, kteří předpokládali o desetinu procentního bodu rychlejší růst cen. Zpomalení inflace jde podle Českého statistického úřadu na vrub především potravinám a nealkoholickým nápojům. Maso v porovnání s loňským listopadem zdražilo jen o 1,1 a sýry a tvarohy o 1,6 procenta. Brambory dokonce meziročně o pětinu zlevnily.
Na meziroční růst cen mělo v listopadu největší vliv zboží v oddíle alkoholické nápoje a tabák, které zdražily o 3,4 a 14,8 procenta. Druhý nejvyšší růst cen nastal u bydlení, vodného, stočeného nebo elektřiny. Zemní plyn naopak meziročně o téměř čtyři procenta zlevnil. „Míra inflace dosahovala v listopadu nejnižší úrovně za poslední více než rok. Pomaleji ceny rostly naposledy v lednu 2019,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Dvě procenta v příštím roce
Meziměsíčně pak ceny v Česku stagnovaly. To ale neznamená, že nedoházelo k jejich pohybu u jednotlivých položek. V listopadu došlo k největšímu zdražení v případě cukru, jehož cena se oproti říjnu zvýšila o 11,6 procenta. O 7,7 procenta zdražila také vejce a o necelých pět procent zelenina. Opačným směrem se vydaly ceny margarínů a ostatních rostlinných tuků (o 5,5 procenta), vepřového masa (3,6) či ovoce (2,7).
Zdražování v Česku zpomaluje. Říjnová inflace se snížila pod tři procenta
Přestože se spotřebitelské ceny v říjnu oproti září zvýšily o 0,2 procenta, meziroční tempo zdražování dosáhlo jen 2,9 procenta. Ještě v září činila meziroční míra inflace 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání nejvíce rostly ceny zeleniny, jogurtů a vepřového masa. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem.
Podle analytiků bude meziroční míra inflace pokračovat v sestupu. „V příštích měsících bude růst cen nadále zpomalovat, a to až k úrovni dvou procent v příštím roce. V cenách se totiž výrazněji projeví hospodářský útlum spojený s poklesem dynamiky růstu mezd a také efekt navýšené základny meziročního srovnání,“ dodal Kovanda.
„Navzdory mírně zpomalující inflaci v posledních měsících přesáhne celková inflace v letošním roce tři procenta, a bude tak nejvyšší od roku 2012. Příští rok by však měla dále zpomalit z titulu vysoké srovnávací základny v letošním roce a dalších dopadů koronakrize na poptávku,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Podle Seidlera by průměrná inflace v roce 2021 dosáhnout 2,3 procenta.