Rekordně vysoká inflace v ČR
Inflace nejen v České republice stále roste a zatím se zdá, že marně hledá svůj strop. Platí to také pro Evropskou unii, kde se míra růstu cenové hladiny v únoru zvýšila na 6,2 procenta. V lednu přitom ceny meziročně vzrostly „jen“ o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu, statistického úřadu Evropské unie.
Rychlost, s jakou se inflace dostala na nejvyšší úroveň za několik posledních dekád, nám dobře ilustruje pohled do zpětného zrcátka. V únoru 2021 totiž ceny v Evropské unii vykazovaly meziroční tempo růstu jen ve výši 1,3 procenta. Znamená to tedy, že dnes zboží a služby v evropské sedmadvacítce zdražují skoro pětkrát rychleji než před rokem.
Česko zažívá třicetiletou inflaci. Ceny v únoru stouply nejvýše od roku 1993
Meziroční míra inflace v únoru pokořila hranici deseti procent. Ceny zboží a služeb v Českou stouply o 11,1 procenta. Tempo cenového růstu tak oproti lednu zrychlilo o 1,2 procentního bodu. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
Vůbec nejvyšší míře inflace čelila v únoru Litva, kde ceny v porovnání s loňským únorem vzrostly o rovných 14 procent. O 11,6 procenta pak došlo k zdražení zboží a služeb v Estonsku. Třetí příčka pak podle Eurostatu patří České republice s rovnými deseti procenty. Česko je tak zároveň poslední zemí, která v únoru zaznamenala dvoucifernou meziroční míru inflace, a její inflace je asi o 60 procent nad průměrem EU.
Hlavním viníkem jsou energie
Podle Českého statistického úřadu však tuzemské ceny v únoru vzrostly o 11,1 procenta, tedy ještě o 1,1 procentního bodu rychleji, než spočítal Eurostat. Rozdíl je dán mírně odlišnou metodikou zjišťování cen, která v současné chvíli způsobuje, že index spotřebitelských cen počítaný podle ČSÚ oproti harmonizovanému indexu spotřebitelských cen Eurostatu inflaci mírně nadhodnocuje.
Na opačném konci unijního žebříčku najdeme Francii a Maltu, kde ceny v únoru meziročně stouply shodně o 4,2 procenta. Další tři země (Portugalsko, Finsko a Švédsko) měly únorovou inflaci jen o 0,2 procentního bodu vyšší. Pod průměrem evropské sedmadvacítky se nachází ještě Dánsko (5,3), Německo, Rakousko (obě země 5,5), Irsko (5,7) a Kypr (5,8).
Česká inflace byla v únoru třetí nejvyšší v celé Evropské unii. Zdroj: CNN Prima News
Hlavní příčinou poměrně prudkého zvýšení inflace v Evropské unii jsou rostoucí ceny energií. Ty se v únoru meziročně zvýšily o 32 procent. Loni v únoru jejich ceny naopak o 1,7 procenta klesaly. Energie tak k celkové míře inflace v EU přidaly 3,12 procentního bodu. To znamená, že jejich podíl na výsledné inflaci je mírně nad 50 procenty. Potraviny jsou pak druhou nejvíce zdražující položkou ve spotřebním koši unijních domácností.