Souvisí astronomicko-vědecký pojem „černá díra“ s rasismem? Odpověď se zdá být zcela jasná: nesouvisí. Jenže kurz astronomie s názvem „Černé díry: Rasa a vesmír“ na prestižní Cornellově univerzitě v New Yorku se otázkou této zdánlivě nelogické souvislosti podrobně zabývá. Názory na kontroverzní téma se napříč americkými akademickými kruhy různí. Univerzita si ale stojí za tím, že označení je skutečně rasistické a ovlivňuje společnost.
Fyzici z massachusettského MIT a newyorské univerzity Stony Brook zjistili, že celková plocha dvou černých děr zůstává po jejich splynutí stejná. „Tento výzkum je sice potvrzením práce Stephena Hawkinga i obecné teorie relativity, ale nezabývá se zásadní otázkou, jaké to má negativní rasové důsledky,“ popsala známá autorka Heather Mac Donaldová kurz na Cornellově univerzitě v časopise City Journal.
Obecně se mělo dodnes za to, že slovo „černá“ nemá v sousloví „černá díra“ s rasou nic společného, to ale tvůrci kurzu zpochybňují. „Každý, kdo je obeznámen s názorem akademické obce na rasové problémy, zná odpověď: „Samozřejmě, že spojení existuje!“ citovala Mac Donaldová oficiální anotaci.
Tvůrčí výklad dějin ras
Aby čtenáře Mac Donaldová uvedla do problematiky, doplnila autorka ještě další názory učitelů z Cornellovy univerzity. „Současní teoretici, umělci a autoři beletrie zabývající se studiem černošské rasy takovou souvislost předpokládají. Teoretici využívají astronomické pojmy jako ‚černé díry‘ k tvůrčímu výkladu dějin ras. Tento kurz, který společně vedou profesoři literatury a astronomie, seznámí studenty se základy astronomických konceptů prostřednictvím četby z oblasti černošských studií,“ zní představení výuky Černá díra: Rasa a vesmír.
Rozdílný názor mají například profesor astronomie Nicholas Battaglia a profesorka literatury Parisa Vaziriová. Ti naznačují, že pravda může být úplně jiná. Opírají se například o názory teoretičky z Emory University v Atlantě Michelle Wrightové, která podporuje Newtonovy zákony pohybu a gravitace a objevy kvantové fyziky, spojitost černé díry s rasismem a jejím vlivem na rozdělení společnosti však odmítá.
Horolezectví není pro bělochy
Cornellova univerzita se v minulých měsících dostala pod palbu kritiky. V popisu kurzu tělocviku zaměřeného na horolezectví uváděla, že je „otevřen pouze pro studenty, kteří se identifikují jako BIPOC“ (černí, domorodí a barevní obyvatelé, pozn. red).
Někteří kritici argumentovali tím, že zavedením lezení po skalách pouze pro příslušníky určité rasy brání univerzita diverzitě a inkluzi. Žádný vzdělávací program, který dostává federální finanční podporu, ale nesmí vyloučit studenta na základě jeho rasy nebo národnosti.