Evropský certifikát o očkování proti covidu lze bez problémů získat ve většině německých lékáren. Podle informací webu iROZHLAS.cz se dá věc, kterou Češi očkovaní mimo EU řeší v Česku měsíce, vyřešit v Německu za několik minut.
„Takže teď vám píšu z Drážďan. To, co jsem řešil s českým státem tři měsíce, jsem v lékárně v Německu vyřídil bez řečí za tři minuty a mám certifikát. Je stejný jako ten český. Už nemusím nic dělat navíc,“ napsal na Twitter novinář Michael Durčák, na jehož příběh upozornil web iROZHLAS.cz.
Lidé tápou, jak vyrazit na dovolenou. Po očkování byli bezinfekční, teď zase nejsou
Jeden den bezinfekční, druhý den zase infekční. Úprava vládního opatření zkomplikovala Čechům dovolené i účast na společenských akcích. Ta platila od 22. dne po první dávce, jenže teď už neplatí. Někteří si tak svou „bezinfekčnost“ užili jen chvilku. S potížemi se potýká i aplikace Tečka. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zdůvodňuje změnu v systému bezinfekčnosti šířením nakažlivější mutace delta.
Proti nemoci COVID-19 se nechal naočkovat už v lednu vakcínou Moderna ve Spojených státech. Od května se prý marně snažil zajistit, aby mu ji v Česku někdo uznal. Naposledy se o to neúspěšně pokoušel v pondělí.
Proto se rozhodl vyrazit do Drážďan, kde vydávání evropského certifikátu nabízí několik desítek lékáren. Ty se dají vyhledat v databázi Sdružení německých lékáren.
Zadání do systému trvalo údajně pouhé tři minuty a ani nebylo nutné se prokazovat žádným dokumentem navíc, jak v případě vakcinace z USA žádá ministerstvo zdravotnictví v Česku.
Vakcínu musí schválit EMA
V případě německých podmínek pro uznání očkování proti covidu musí jít o vakcínu, kterou schválila Evropská léková agentura (EMA). U výsledného dokumentu s QR kódem pak prý není problém s nahráním do české aplikace Tečka.
Podle informací webu iROZHLAS.cz se v Česku nachází mnoho lidí, kteří mají stále problém s tím, že se jim nedaří nechat si své očkování z ciziny uznat.
České ministerstvo zdravotnictví přitom od 12. července umožňuje uznávání vakcinačních certifikátů Čechů naočkovaných v zahraničí pro třináct mimoevropských zemí. Certifikáty z Izraele, Velké Británie či ze Srbska uznává přímo. U dalších deseti států, mezi něž patří i USA, je potřeba zažádat si o certifikát Evropské unie.